Monachium, sztuka, muzeum
sztuka
kamk

Historia kolekcji Alte Pinakothek rozpoczęła się w pierwszej połowie XVI w., kiedy to książę Wilhelm IV Bawarski Wittelsbach dał początek kolekcji, zebrawszy dzieła, którymi pragnął udekorować swój Lusthaus (Domek Rozkoszy) w czarującym Rosengarten (Ogrodzie Różanym). Przy tej okazji zlecił grupie niemieckich artystów wykonanie cyklu portretów słynnych kobiet oraz namalowanie szesnastu obrazów upamiętniających heroiczne czyny znane ze starożytności. Do dzisiaj pozostało ich trzynaście, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje „Bitwa Aleksandra” pędzla Altdorfera.

szopenfeldziarz | 2015-08-02
Astahrena | 2013-04-07