Grecja klasyczna

Tłumaczenie: Bożena Mierzejewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zarys historii Europy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Classical Greece 500-323 BC
historia
Ensis

Poszczególne części książki napisali Paul Millet, Rosalind Thomas, Hans van Wees, Josiah Ober, James Davidson, Lisa Kallet. Książka pod redakcją Robina Osborne'a ukazuje Grecję starożytną w V i IV w. p.n.e. Autorzy kolejnych rozdziałów prowadzą nas do greckiego miasta w epoce klasycznej, omawiają demokrację ateńską i oligarchię spartańską, odkrywają życie prywatne Greków. Przedstawiają...

Przedstawiają historię wojen z Persją i potęgę Aten, wojnę peloponeską oraz rosnącą siłę władców Macedonii - Filipa i Aleksandra Wielkiego.

źródło opisu: Okładka

Elevander | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Tom "Grecja klasyczna" pod redakcją Robina Osborne'a otwiera oksfordzką serię "Zarys historii Europy". W istocie jest to zarys, gdyż książka z pewnością nie może być traktowana jako podręcznik dziejów starożytnej Hellady. W kolejnych rozdziałach siódemka autorów podejmuje różne problemy dotyczące tak gospodarki, jak życia miasta. Dwa rozdziały ostatnie poświęcone są dziejom politycznym i militarnym, jednak z racji swej zwięzłości i pobieżności (inna rzecz, że wymusza je forma pracy) są one - według mnie - najmniej interesujące w całym tomie. Teksty omawiające inne zagadnienia niż historia polityczna napisane są w przystępny sposób: ich autorzy nie próbowali na siłę przedstawić złożoności tematu, ale jedynie szkicowali je sygnalizując pewne istotne punkty. Taka forma przedstawiania materiału wydaje się odpowiednią dla serii mającej czytelnikowi przedstawić zarys dziejów naszego kontynentu. Myślę, że dla osób zainteresowanych historią starożytnej Grecji może to być ciekawe...

Mariusz | 2016-03-09
grecki | 2015-11-21