Teofil

Theophilos
978-83-62207-03-9
religia
Anna

Choć historycy nie są pewni kim był Teofil, który jest adresatem zarówno Ewangelii Łukasza, jak i Dziejów Apostolskich, książka O'Briena przedstawia go jako kochającego, choć agnostycznego, wuja św. Łukasza. Teofil przygarnia Łukasza, którego rodzice stali się ofiarami epidemii, i pomaga mu wrócić do zdrowia (Teofil jest lekarzem). Teofil i jego żona Peonia wychowują Łukasza jak własnego syna, i ten z czasem uznaje Teofila za ojca, przyjmując nie tylko zawód Teofila, ale także jego miłość do greckiej literatury i filozofii. Łukasz opuszcza wioskę jako młody człowiek, porzucając zawód (a także perspektywę małżeństwa), i staje się członkiem tego, co było wówczas uważane za niebezpieczną sektę żydowską. Teofil wyrusza w podróż, aby przywieźć swojego ulubionego adoptowanego syna z powrotem. Tymczasem Łukasz, wówczas już ewangelista, jeśli nie święty, ma inne plany.

Teofil wyniósł greckie ideały mądrości i rozumu do rangi bóstw, więc Łukasz nie spodziewa się, ze wuj przyjmie jego opowieści z drugiej ręki jako artykuły wiary i namawia swego uczonego ojca do osobistej rozmowy ze świadkami i przekonania się osobiście. Teofil niechętnie zgadza się, ale pod warunkiem, że będzie mógł porozmawiać z każdym, nie tylko zwolenikami Jezusa. I tak dowiadujemy się o fascynujących spotkaniach, m.in. z Azar Bar Hiramem (pan młody z Kany) i Eleazarem Ben Efrayimem (Łazarzem), ale także z Barakiem "fałszywym prorokiem" oraz faryzeuszem, który chełpił się swoim udziałem w zdradzeniu Jezusa (choć nie chciał podać imienia).

Teofil odbył znacznie więcej pozytywnych rozmów niż negatywnych i odkrył znacznie więcej radości tych, którzy mówili: "Jestem małym człowiekiem i wielu rzeczy nie wiem, ale zmienić wodę w wino to największa rzecz jaką widziałem" (str 224) albo „I wtedy … umarłem. Przepraszam jeśli cię wystraszyłem … ale byłem 4 dni w grobie kiedy on … wezwał mnie i powróciłem do życia” (str 261) niż podstępu tych, którzy twierdzili „kiedy miałem pięć lat, on powiedział ‘ty też będziesz prorokiem’ i uformował z prochu kształt żółwia i ten zaczął się ruszać’” albo odburknęli „tak! Widziałem jeden z jego cudów na własne oczy. Ale nie dałem się nabrać ani przez moment. Magicy potrafią robić takie rzeczy mocą diabła” (str 267). Teofil ostatecznie nie dał się przekonać i wrócił do domu bez wiary i bez Łukasza. Ale w końcu po ciężkiej chorobie ukazał mu się diabolos, który pokazał mu nicość całej jego „godności, kosztownych szat, wzniosłego umysłu i statusu” (str 428). W końcu mały chłopiec pojawił się w pokoju „jak żaden chłopiec, którego dotąd widziałem” i wygłosił zaproszenie „z autorytetem, jakiego dotąd w niczyim głosie nie słyszałem.”

źródło opisu: Fides et Traditio, 2010.

źródło okładki: www.fidestraditio.pl

BIETKA | 2014-11-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2014

Michael D.O'Brien: mój ulubiony pisarz kanadysjki, znany także jako twórca ikon.
Porównywany jest do Dostojewskiego i Tołstoja.
Tym razem, akcja tej uduchowionej powieści rozgrywa się dokładnie 30 lat po śmierci Chrystusa, w szerokiej, biblijnej przestrzeni geograficznej od Krety po Cezareę, Nazaret, Kanę, Kafarnaum, Jerycho aż do Jerozolimy.
Główni bohaterowie: tytułowy Teofil Arystonides zwany dostojnym, dobry lekarz i przybrany ojciec Łukasza, także lekarza, póżniejszego Autora jednej z czterech Ewangelii. Oboje są bardzo inteligentni, ukształtowani na kulturze starożytnej, otwarci na niedolę drugiego człowieka.
Poprzez fabułę towarzyszymy im w stopniowej przemianie wewnętrznej. Teofil nie może sobie poradzić z "mitami", za którymi przemawia prawda historyczna.
Z czasem przejdzie proces bolesnego dojrzewania i dozna objawień natury metafizycznej.
Zachwyciły mnie rozmowy jakie wiedli między sobą- takie, wysokiego lotu.
Błyskotliwie odpowiadali sobie cytatami z dzieł pisarzy...

Helena | 2018-07-03

Polecam. Niezwykły klimat pierwszego wieku rodzącego się chrześcijaństwa. Intelektualne poszukiwania Teofila, greckiego lekarza, świetnie wykształconego. Bardzo dobrze oddane realia tamtego świata, podróż Teofila, próby zrozumienia wyboru Łukasza....Lektura skłaniająca do refleksji, nadaje się na czas urlopu, pozwala nieco odpocząć od szaleństwa współczesnej codzienności.

Grzegorz | 2017-07-22
Przeczytana: 19 lipca 2017

Wspaniała książka, pełna wiary i przesłania odwiecznej mądrości. Książkę można podzielić na 3 etapy; 1 Grecja przed podróżą - czas wspomnień, 2 Jerozolima - czas doświadczeń, 3 powrót -okres buntu i...
Co tu dużo pisać, przeczytałem książkę z ogromną radością i nie była tylko jałową rozrywką, bo codziennie, każdy fragment budował mnie, rozbijał starego człowieka i budował nowego. Gorąco polecam!

Adam B Rgf | 2015-11-18
Przeczytana: 24 listopada 2015

Dobra książka, dla lubiących chrześcijańską literę, i szukającym Prawdy.Zadaje dużo pytań, Jest o poszukiwaniu drogi do Najwyższego.Nie jest to łatwa sztuka, wymaga analizy swojego życia i zasad które je buduje, stawia pytanie otostateczny sens bytu człowieka na Ziemi. Warto przeczytać. Polecam szczerze.

Paweł Lesiak | 2014-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka poświęcona Teofilowi, który jest adresatem Ewangelii wg. św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich, a o którym mamy niezbyt wiele pewnych informacji. Autor przedstawia Teofila jako niewierzącego opiekuna późniejszego ewangelisty św. Łukasza oraz jego drogę do wiary. Bardzo wciągająca opowieść.

Monika | 2015-12-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam w 2015 roku. Jest to historia Teofila, przybranego ojca św. Łukasza ewangelisty, który próbuje zrozumieć ,dlaczego jego syn podąża za Jezusem. W końcu sam się nawraca.

Hedonistas | 2018-02-16
Przeczytana: 02 marca 2018