Teofil

Theophilos
978-83-62207-03-9
religia
Anna

Choć historycy nie są pewni kim był Teofil, który jest adresatem zarówno Ewangelii Łukasza, jak i Dziejów Apostolskich, książka O'Briena przedstawia go jako kochającego, choć agnostycznego, wuja św. Łukasza. Teofil przygarnia Łukasza, którego rodzice stali się ofiarami epidemii, i pomaga mu wrócić do zdrowia (Teofil jest lekarzem). Teofil i jego żona Peonia wychowują Łukasza jak własnego syna, i ten z czasem uznaje Teofila za ojca, przyjmując nie tylko zawód Teofila, ale także jego miłość do greckiej literatury i filozofii. Łukasz opuszcza wioskę jako młody człowiek, porzucając zawód (a także perspektywę małżeństwa), i staje się członkiem tego, co było wówczas uważane za niebezpieczną sektę żydowską. Teofil wyrusza w podróż, aby przywieźć swojego ulubionego adoptowanego syna z powrotem. Tymczasem Łukasz, wówczas już ewangelista, jeśli nie święty, ma inne plany.

Teofil wyniósł greckie ideały mądrości i rozumu do rangi bóstw, więc Łukasz nie spodziewa się, ze wuj przyjmie jego opowieści z drugiej ręki jako artykuły wiary i namawia swego uczonego ojca do osobistej rozmowy ze świadkami i przekonania się osobiście. Teofil niechętnie zgadza się, ale pod warunkiem, że będzie mógł porozmawiać z każdym, nie tylko zwolenikami Jezusa. I tak dowiadujemy się o fascynujących spotkaniach, m.in. z Azar Bar Hiramem (pan młody z Kany) i Eleazarem Ben Efrayimem (Łazarzem), ale także z Barakiem "fałszywym prorokiem" oraz faryzeuszem, który chełpił się swoim udziałem w zdradzeniu Jezusa (choć nie chciał podać imienia).

Teofil odbył znacznie więcej pozytywnych rozmów niż negatywnych i odkrył znacznie więcej radości tych, którzy mówili: "Jestem małym człowiekiem i wielu rzeczy nie wiem, ale zmienić wodę w wino to największa rzecz jaką widziałem" (str 224) albo „I wtedy … umarłem. Przepraszam jeśli cię wystraszyłem … ale byłem 4 dni w grobie kiedy on … wezwał mnie i powróciłem do życia” (str 261) niż podstępu tych, którzy twierdzili „kiedy miałem pięć lat, on powiedział ‘ty też będziesz prorokiem’ i uformował z prochu kształt żółwia i ten zaczął się ruszać’” albo odburknęli „tak! Widziałem jeden z jego cudów na własne oczy. Ale nie dałem się nabrać ani przez moment. Magicy potrafią robić takie rzeczy mocą diabła” (str 267). Teofil ostatecznie nie dał się przekonać i wrócił do domu bez wiary i bez Łukasza. Ale w końcu po ciężkiej chorobie ukazał mu się diabolos, który pokazał mu nicość całej jego „godności, kosztownych szat, wzniosłego umysłu i statusu” (str 428). W końcu mały chłopiec pojawił się w pokoju „jak żaden chłopiec, którego dotąd widziałem” i wygłosił zaproszenie „z autorytetem, jakiego dotąd w niczyim głosie nie słyszałem.”

źródło opisu: Fides et Traditio, 2010.

źródło okładki: www.fidestraditio.pl

BIETKA | 2014-11-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2014

Michael D.O'Brien: mój ulubiony pisarz kanadysjki, znany także jako twórca ikon.
Porównywany jest do Dostojewskiego i Tołstoja.
Tym razem, akcja tej uduchowionej powieści rozgrywa się dokładnie 30 lat po śmierci Chrystusa, w szerokiej, biblijnej przestrzeni geograficznej od Krety po Cezareę, Nazaret, Kanę, Kafarnaum, Jerycho aż do Jerozolimy.
Główni bohaterowie: tytułowy Teofil Arystonides zwany dostojnym, dobry lekarz i przybrany ojciec Łukasza, także lekarza, póżniejszego Autora jednej z czterech Ewangelii. Oboje są bardzo inteligentni, ukształtowani na kulturze starożytnej, otwarci na niedolę drugiego człowieka.
Poprzez fabułę towarzyszymy im w stopniowej przemianie wewnętrznej. Teofil nie może sobie poradzić z "mitami", za którymi przemawia prawda historyczna.
Z czasem przejdzie proces bolesnego dojrzewania i dozna objawień natury metafizycznej.
Zachwyciły mnie rozmowy jakie wiedli między sobą- takie, wysokiego lotu.
Błyskotliwie odpowiadali sobie cytatami z dzieł pisarzy...

Adam B Rgf | 2015-11-18
Przeczytana: 24 listopada 2015

Dobra książka, dla lubiących chrześcijańską literę, i szukającym Prawdy.Zadaje dużo pytań, Jest o poszukiwaniu drogi do Najwyższego.Nie jest to łatwa sztuka, wymaga analizy swojego życia i zasad które je buduje, stawia pytanie otostateczny sens bytu człowieka na Ziemi. Warto przeczytać. Polecam szczerze.

Paweł Lesiak | 2014-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka poświęcona Teofilowi, który jest adresatem Ewangelii wg. św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich, a o którym mamy niezbyt wiele pewnych informacji. Autor przedstawia Teofila jako niewierzącego opiekuna późniejszego ewangelisty św. Łukasza oraz jego drogę do wiary. Bardzo wciągająca opowieść.

Monika | 2015-12-20

Przeczytałam w 2015 roku. Jest to historia Teofila, przybranego ojca św. Łukasza ewangelisty, który próbuje zrozumieć ,dlaczego jego syn podąża za Jezusem. W końcu sam się nawraca.

peccator | 2016-09-22
Przeczytana: 20 września 2016