Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy

83-08-00015-0
Marek

źródło okładki: własne

utracjusz | 2016-11-19

Z miejsca przywodzą „Niezwyczajne przygody” na myśl „Rękopis znaleziony w Saragossie”, choć kudy tam Cervantesowi do subtelności Potockiego! Styl narracji jest jednak zbliżony i mocno podniosły, pojawia się też konstrukcja szkatułkowa, toteż nie uwierzę, by Potocki dzieła Cervantesa nie czytywał.
Z lektury „Kubusia Puchatka” wyniosłem wiedzę, że przypowieści nie należy czytać dosłownie; a jednak chwilami nie było mi lekko nad tymi kartami. Te nadzwyczajne zbiegi okoliczności, ciągłe popadanie w tarapaty i łatwe się z nich wyplątywanie można jeszcze, jako przejawy pewnej konwencji, zaakceptować. Ale dlaczego postaci dopuszczają się tylko jednoznacznie dobrych albo złych czynów? Nie tyle nawet bodzie mnie nieuwzględnienie szarości w jej różnych odcieniach, co zupełne pominięcie potężnej siły – ludzkiej obojętności.
Jeden wszakże element czyni tę książkę zupełnie niewiarygodną. Wszyscy bez reszty mężczyźni chcą się w niej żenić.
Tej bzdurze niemal dorównuje kolejna, a to że uczuciem,...

Konrad | 2016-10-14

Jeśli chcecie wiedzieć, jak na początku XVII wieku pojmowano fantastykę, przeczytajcie pierwszą część tej książki. W części drugiej powieść przeobraża się w przygodowy romans podróżniczy. Pojawia się Polska - w części pierwszej, fantastycznej, w stosownie fantastycznym ujęciu. Barwny styl Cervatesa nic nie traci w przekładzie Zofii Szleyen.

AnnaSikorska | 2015-11-20
Medb | 2011-10-16