Wstyd i utrata przywiązania. Praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej

Tłumaczenie: Anna Jetkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mateusza
Shame and attachment loss. The Practical Work of Reparative Therapy
homoseksualizm, podręcznik, nicolosi,
popularnonaukowe
abyaby

Książka Nicolosiego, psychiatry i psychoterapeuty, pokazuje praktykę psychoterapii niechcianego pociągu do tej samej płci (SSA - Same Sex Attraction). Wyjaśnia genezę homoseksualizmu biorąc pod uwagę czynniki biologiczne, teorie psychodynamiczne i elementy teorii systemowej. Wyróżnia typy homoseksualizmu męskiego sprzed fazy identyfikacji płciowej i po fazie identyfikacji płciowej. Opisuje w sposób wyczerpujący proces terapii reparatywnej, wypracowany w czasie 25 lat praktyki klinicznej z mężczyznami SSA.
Jest to pierwszy w Polsce, kompletny podręcznik dla psychoterapeutów, opisujący zarówno proces terapeutyczny jak i genezę powstawania niechcianego homoseksualizmu.

W pierwszej części książki opisany jest proces formowania się homoseksualizmu w rodzinie triadyczno-narcystycznej, druga część zawiera proces leczenia niechcianego homoseksualizmu, trzecia zaś przedstawia proces pracy z żalem jako etap zdrowienia i utrwalania nowych zachowań.

źródło opisu: www.nicolosi.pl

źródło okładki: www.nicolosi.pl

Kaloryfer | 2015-03-05

W moje ręce trafiła książka z dodatkiem płyty z wykładów prowadzonych przez Nicolosiego podczas wizyty w Polsce. Interesujące sa jego badania nt. modeli dysfunkcji rodziny i proces jaki może prowadzić do ostatecznej fascynacji i pociągu do tej samej płci. W części typowo terapeutycznej jest b. wartościowy wątek nt. pracy z żalem, "strefy szarości", uruchamiania się (nie tylko homoseksualnego, ale wogóle -np. przy masturbacji, albo innych uzależnieniach). Wątek ten może być przydatny każdej osobie która ma tendencje uzależnieniowe (od osób, substancji, seksu itp), gdyż ten schemat jest wszędzie b. podobny, tj. sposób uśmierzania bólu, pustki itd. Polecam książke, kawał dobrej pracy badawczej.

teaknight | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Pozwolę sobie przypomnieć, że dla każdej osoby która wie cokolwiek na temat psychologii i orientacji seksualnych, tzw "terapia reperatywna" jest nieetyczną szkodliwą pseudo-terapią, wpędzającą ludzi w samobójstwa, depresje i inne zaburzenia.
Żaden poważny psycholog ani terapeuta nie będzie w ten sposób szkodził pacjentowi. Orientacji psychoseksualnej nie da się zmienić, i to jest zdanie WHO oraz wszystkich liczących się autorytetów z dziedziny współczesnej psychologii i seksuologii. Prawdziwa terapia oferowana pacjentom homo- i biseksualnym polega na pomocy w akceptacji swojej orientacji.

rudejestwredne6 | 2014-04-16
Symphonica | 2013-09-12