Adam Grywałd

Wydawnictwo: Czytelnik
Marek

Debiut powieściowy pisarza Tadeusza Brezy, wydany po raz pierwszy w 1936 roku. Utwór opisuje środowisko warszawskiego bogatego międzywojennego mieszczaństwa; osią akcji jest zawiązywanie się romansu homoerotycznego pomiędzy tytułowym bohaterem a Edmundem Mosse. Romans ten stanowi dla bohatera rodzaj kompensacji za nieodwzajemnioną miłość do Izy, siostry Edmunda. Akcja powieści i psychika...

Debiut powieściowy pisarza Tadeusza Brezy, wydany po raz pierwszy w 1936 roku.

Utwór opisuje środowisko warszawskiego bogatego międzywojennego mieszczaństwa; osią akcji jest zawiązywanie się romansu homoerotycznego pomiędzy tytułowym bohaterem a Edmundem Mosse. Romans ten stanowi dla bohatera rodzaj kompensacji za nieodwzajemnioną miłość do Izy, siostry Edmunda. Akcja powieści i psychika tytułowego bohatera przedstawiane są z perspektywy pierwszoosobowego narratora, rekonstruującego wydarzenia z plotek, zwierzeń i przypuszczeń. Konstrukcja narracyjna sprawia, że utwór Brezy jest powieścią autotematyczną, poruszającą problem ograniczeń i konwencji klasycznej powieści psychologicznej.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: własne

Michal | 2015-02-11
Przeczytana: 27 lutego 2014

„Adam Grywałd” jest powieścią w nurcie modnego w dwudziestoleciu psychologizmu. A jeśli mówimy o psychologizmie, to nieodzowny jest w nim drobiazgowy wgląd w ludzką psychikę, analiza najbardziej wydawałoby sie błahych nawet zdarzeń z życia bohaterów w relacji z psychologią … Jest to ważna informacja dla osób kierujących się stopniem dynamiki akcji przy wyborze lektur - nalezy pamietac, że „Adam Grywałd” jest tej dynamiki niemal pozbawiony.

Akcja powieści obraca się wokół postaci tytułowej oraz jej relacji z Izabelą i jej młodszym bratem Edmundem (Mosskiem). Z Izabelą łączy (sic!) Adama zakończony niepowodzeniem związek a z Edmundem pewien rodzaj nieuświadomionej do pewnego etapu fascynacji.

Niektórzy zechcą w tym miejscu przyszyć jej łatkę powieści gejowskiej, jednak stanowiłoby to zbytnie uproszczenie (choć nie bez kozery mówi się o tej książce jako o pierwszej polskiej powieści z wątkiem homoseksualnym). Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że temat miłości fizycznej, bo często...

Monika | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Ciekawy główny wątek, fatalna narracja, niepotrzebnie przeciągnięte wątki poboczne (vide podróż i śmierć Hozjusza), niezbyt pogłębiony psychologizm postaci (a taki temat aż się o to prosi).

Dociekliwy_Kotek | 2012-01-07
Na półkach: Przeczytane, LGBT w tle

Podobno jest to pierwsza polska powieść, w której pojawił się wątek homoseksualny i nie ukrywam, tylko z tego powodu przebrnęłam do końca - gdyby moja motywacja była inna, być może doceniałbym inne walory tej powieści. Albo, wręcz przeciwnie, nie dotarła nawet do połowy.
Nie wiem, czy autor po prostu nie bardzo radził sobie z warsztatem, czy to tylko mało udana próba eksperymentu z tzw. "strumieniem świadomości", dość, że fabuła jest szczątkowa, postacie zarysowane symbolicznie, natomiast narracja tak przegadana i nieprowadząca do niczego, że to aż rozpacz ogarnia.
Wątek LGBT, oczywiście, jest - i konia z rzędem temu, kto go znajdzie, tak subtelnie został zakamuflowany w oparach opium.

Nigdy więcej.

monika | 2012-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2012

ciekawa podróz w głąb człowieka.Interesująca powieść psyhologiczna.Kupiłem wydanie z 1958 roku z nierozcietymi stronami.Przykre ,że tak interesujaca lektura musiała czekać aż 54 lata na swoją odsłonę.

Julia | 2016-03-28
Na półkach: 2016, Przeczytane