Listy ciemnych mężów

6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Epistolae obscurorum virorum
satyra
Marek

Dzieło kilku humanistów z pierwszej połowy XVI wieku: cykl listów pochodzacych rzekomo z obozu scholastycznych mistrzów i bakałarzy, zwolenników skostniałych tradycji średniowiecznych. Jest to pełen kpin i szyderstw pamflet wymierzony przeciw obskurantyzmowi, nieuctwu i niskiemu poziomowi moralnemu "ciemnych mężów".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Gapcio | 2013-02-12

Przerysowane i w miarę lektury nieco powtarzalne, a jednak znakomite i zabawne. Starcie dwóch epok i światów w krzywym zwierciadle, mimochodem budujące obraz ówczesnych stosunków społecznych, nie ograniczonych do środowiska akademickiego.

Małgorzata | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Dzieło ponadczasowe. Właśnie stuknęło mu 500 lat, a wciąż jest zrozumiałe dla czytelnika. Niejednokrotnie zdarzyło mi się parsknąć śmiechem. Nie ma to jak dobra satyra, a cechy ludzkie jakoś nie zmieniły się od tamtych czasów.

Oczywiście nie wszystkie listy są jednakowo wyśmienite. Pomysły też się co jakiś czas powtarzają, dlatego najprzyjemniej jest czytać jednorazowo po kilka listów.
Poza tym, w kilku z nich, ciężko zrozumieć cały dowcip, zwłaszcza osobie takiej jak mi, która w ogóle nie zna się na "łacińskowatości". Z pewnością w oryginale są to śmieszne żarty językowe.
Z pewnością też, dla ówczesnego czytelnika, listy były dużo bardziej czytelne, z uwagi na znajomość bieżących europejskich wydarzeń, zwyczajów i elit.

Mimo wszystko jednak doskonale się czyta, uczy i bawi, tylko żal, że nie można skorzystać ze wszystkich smaczków.

Wielkie uznanie dla tłumacza, mam wrażenie, że dobrze oddał charakter dzieła, zaś wyczerpujący wstęp niezawodnie wyjaśnia wiele rzeczy.

PSG_Łukasz | 2017-12-11
Białas | 2017-12-11