Gospoda pod Królewskim Węglarzem

Le Royal - bougnat
83-7034-085-7
morderstwo, zagadka
Marek

Maria to aktorka, jej mąż Frédéric Cheney to adwokat, jej kochanek Didier Valois to aktor. Ale kim są: Martwy Byk, Nyża, Paulo Marsylczyk, Laurence i Colette? Kto zabił Frédérica Cheneya? Kto sabotował budowę mostu? A w ogóle - kim jest ten czwarty?

źródło opisu: Wyd. Orbita, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

ZA MIŁOŚĆ, ZA SENTYMENT DO POLSKI - 10 GWIAZDEK
Bo pisarz francuski, piszący po francusku - Joseph Bialot /1923-2012/ to warszawski Żyd Josek BIAŁABRODA /franc. Bialobroda/, który mimo wyjazdu z Polski w wieku 7 lat, tęsknił za nią całe życie. Dowodem jego sentymentu niech będa wątki polskie i ten cytat: /111/
„- Czy wiesz - mruczy - jaka jest różnica między Bogiem a polskim Żydem? Nie? Przecież to proste: Bóg wie wszystko. Polski Żyd także... ale lepiej.
- Nie kapujesz? Zaraz ci wyjaśnię... Czy wiesz, co w Żydach ze wschodniej Europy rozwinęło ducha kontestacji i pozwoliło im przetrwać pogromy, klimat i własne matki? Gefìlte fish po polsku. Wytłumaczył mi to ojciec. Gefìlte fish po rosyjsku to bardzo smaczne danie, słone i pieprzne. A po polsku to ohydna potrawa.
Jest słodka! Słodka, rozumiesz, do ryby dodają cukru!
Doprawdy, tylko w Polsce można było wymyślić taką recepturę. I cała inteligencja polskich Żydów bierze się właśnie...

Cajtla | 2013-09-01
mrzokonimow | 2013-08-20