Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939

Wydawnictwo: Księży Młyn
Katowice, Polska XX wiek, Historia
historia
Adam

Książka "Katowice między wojnami" odkrywa przed czytelnikiem wiele tajemnic miasta, które w czasie siedemnastu międzywojennych lat rozwijało się niezwykle dynamicznie. Ukazuje metropolię jako jedno z najciekawszych miejsc w odradzającej się po zaborach Rzeczypospolitej, w której codzienne życie toczyło się nie tylko wokół pracy i nauki, ale również sportu, zakupów, urlopów czy rozrywek. Kolejne rozdziały odpowiadają m.in. na pytania: jak tworzyła się nowa administracja miasta, czy policja radziła sobie z rosnącą przestępczością, jakie były sposoby spędzania wolnego czasu, które z kin i bibliotek cieszyły się największą popularnością, jak sprawnie działała ówczesna komunikacja. Spacer ulicami Katowic umili ponad 200 unikatowych fotografii, z których większość nie była publikowana po II wojnie światowej. Atmosferę międzywojnia przybliży szata graficzna nawiązująca do nowoczesnej typografii tamtego okresu.

Do książki załączone są bezpłatne dodatki:
- reprint planu miasta z lat 30. XX wieku
- płyta DVD z filmami ukazującymi międzywojenne miasto (Katowice ? stolica Śląska oraz Katowice między wojnami w obiektywie kamery Juliena Bryana)

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/katowice-miedzy-wojnami/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/katowice-miedzy-wojnami/

Adam | 2011-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Zdaję sobie sprawę, że to rzecz dla wąskiego grona miłośników.
Dla mnie rewelacja - przede wszystkim ze względu na fotografie - miałem w ręku już wiele silesianów, ale z taką ilością zdjęć, takiej jakości, mam do czynienia po raz pierwszy.
Treść - pełna anegdot. Ot choćby pomysł co do którego jestem bardziej niż zdziwiony, że jeszcze NFZ tego nie podchwycił - otóż kiedy w latach 20-tych XX wieku powstało w Katowicach Pogotowie Ratunkowe, delikwent chcący skorzystać z jego usług, musiał najpierw u kierowcy uiścić opłatę w wysokości 10 zł.
Opisy dotyczą wszystkich dziedzin życia miasta, włącznie z tymi wstydliwymi.
Pięknie wędruje się tymi znanymi, a jakby nie znanymi, ulicami.
Jestem pod wielkim wrażeniem.
POLECAM.

Anita | 2015-08-23
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Drobiażdżki, które są wynikiem skrupulatnej dłubaniny - KOCHAM, ponieważ nie można znaleźć ich w żadnych innych książkach. Dołączona mapa i film stanowią bezcenne dopełnienie. Oby takich książek więcej. Polecam gorąco!

Darek Murasz | 2013-08-07

Lubię książki historyczne, a jeszcze jak dotyczy mojego ukochanego śląska to już w ogóle muszę to mieć.

krakauer | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015