Błękitny zamek

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Blue Castle
powieść, rodzina, miłość, przyjaźń,

Valancy Stirling żyje w samolubnej i egoistycznej rodzinie z surowymi zasadami i regułami. Apodyktyczna matka i inni członkowie rodziny od zawsze uważają Valancy za nudną, niezbyt ładną istotę bez osobowości i charakteru. Bohaterka jest niedowartościowana i nieszczęśliwa – trudno się dziwić, krewni faworyzują jej kuzynkę – Olive. W dzieciństwie bohaterki nie można by się doszukać ani jednej szczęśliwej chwili. Teraz ma 29 lat, a nadal nie umie się sprzeciwiać i walczyć o jakieś przywileje. Kielich goryczy przelewa się, kiedy wszyscy zaczynają uważać, że do końca życia Valency zostanie starą panną. Jedynym pocieszeniem dziewczyny jest jej Błękitny Zamek. Od dziecka w świecie fantazji i wyobraźni żyje w Błękitnym Zamku. Zamku, który jest przesycony radością i szczęściem. Pewnego dnia, po wizycie u lekarza, Valency dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Pożyje jeszcze najwyżej rok. Po tej wiadomości coś w niej się przełamało. Postanawia nikomu nie przekazywać informacji o chorobie oraz ostatni rok życia godziwie przeżyć. Ma dość stale otaczającego ją strachu przed rodziną. Kiedyś musi postawić na swoim – i właśnie nadeszła odpowiednia pora. Wyprowadza się do Ryczącego Abla, aby opiekować się jego chorą córką – Cecil. Rodzina uważa, że oszalała, gdyż Abel i jego córka nie cieszą się dobrą reputacją. Prawdziwym ciosem dla Stirlingów jest znajomość Valency z Barneyem Snaithem – osobowością z tajemniczą, niekoniecznie piękną, przeszłością. Czy rodzina w końcu zrozumie, że Valency jest wrażliwą, kochaną i inteligentną osobą, której zawsze brakowało w życiu miłości i szczęścia?
Akcja "Błękitnego Zamku" dzieje wiele, wiele lat temu. Ludzie mają inne poglądy oraz zachowują się inaczej niż aktualnie. Można by pomyśleć, że książka jest pesymistyczna oraz niezbyt ciekawa, ale gwarantuję Wam, że tak nie jest. Postacie nie są bezbarwne, a każda z nich dzięki opisom L.M. Montgomery wydaje się nam znana. Początkowo smutne i zgorzkniałe życie bohaterki może przygnębiać, ale po przemianie Valancy stronice książki przepełnione są pięknymi opisami i zdarzeniami - nie raz chciało mi się śmiać. Czytając "Błękitny Zamek" wszystkie zdarzenia 'widziałam' w głowie, jak na filmie. Jest to książka o poszukiwaniu szczęścia i prawdziwego życia.

boziaczek | 2013-09-23

Cóż za wspaniała powieść:) Ciężko mi ogarnąć wszystkie uczucia, które towarzyszyły mi podczas lektury... od śmiechu do łez. Od bardzo dawna chciałam przeczytać tę książkę i wreszcie się udało:) Powróciły do mnie wspomnienia, kiedy zaczytywałam się w przygodach Ani z Zielonego Wzgórza. Lucy Maud Montgomery oczarowała mnie ponownie swoim światem:)
"Błękitny zamek" to pełna uroku opowieść o dziewczynie, która nie spodziewa się od życia zbyt wiele, pogodziła się z losem brzydkiej starej panny. A życie, jak to ma w zwyczaju, daje jej nagle sposobność na zmianę wszystkiego i przeżycia tego, o czym Valancy nie śmiała nawet marzyć...
Z całego serca polecam!

"- Ludzie, którzy nie lubią kotów - powiedziała Valancy [...], - zawsze myślą, że ta niechęć jest jakąś szczególną zaletą".

Niestety, czytanie "Ani z Zielonego Wzgórza" nie było dla mnie przyjemnością, splot niefortunnych okoliczności sprawił, że musiałam zapoznać się z historią dziewczyny o marchewkowych włosach w jeden wieczór, bo to była moja szkolna lektura. Przebrnęłam, ale uraz z powodu przymuszenia sprawił, że przez lata nie sięgnęłam po żadną książkę Lucy Maud Montgomery, czego serdecznie żałuję.

Swoją ponowną przygodę z twórczością autorki zaczęłam od "Błękitnego zamku" i jest to jedna z najbardziej pozytywnych książkowych niespodzianek, jaką miałam do tej pory. Nigdy w życiu nie spodziewałam się, że to będzie tak urocza i wzruszająca historia :)

Valancy jest starą panną stłamszoną przez nudną rodzinę. Pewne zaskakujące informacje sprawią jednak, że dziewczyna przestanie się przejmować zdaniem innych i zacznie żyć po swojemu. Uwielbiam moment jej przemiany i dalsze...

Gosia | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Piękna bajka dla dorosłych, bardzo optymistyczna w swym przekazie.
Lucy Maud Montgomery nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej książki o Ani Shirley są kultowe i bawią kolejne pokolenia dziewcząt. Dotychczas znałam autorkę tylko z serii książek o Ani. Na tę książkę natknęłam się przez przypadek i od razu przeczytałam.
Książka jest urocza, śmieszna i romantyczna.
Opowiada historię 29-letniej starej panny, stłamszonej i niedocenianej, a nawet wręcz wyśmiewanej przez rodzinę. Pewnego dnia Joanna dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora i chociaż na krótki czas postanawia całkowicie zmienić swoje życie, wyzwolić się ze sztywnych konwenansów i zacząć żyć pełnią życia. Odtąd zamierza mówić to, co myśli, robić to, co uważa za słuszne i walczyć o swoje szczęście. Wyprowadza się z domu, aby zająć się chorą i okrytą niesławą przyjaciółką, a nawet zaproponuje małżeństwo mężczyźnie, w którym skrycie się podkochuje.
Piękne są fragmenty książki poświęcone zwyczajnemu życiu bohaterki w chacie na...

„-Każdy ma swój Błękitny Zamek, tak mi się wydaje – powiedziała Cissy cichutko. – Tylko, że każdy nazywa go inaczej.”

Arek | 2017-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2017

"Błękitny Zamek" jest poniekąd powieścią psychologiczną. Traktuje o problemach samotności, braku tej drugiej połówki, poczuciu odrzucenia, lękach. Opisuje losy Valancy Stirling, osoby wrażliwej i delikatnej, zależnej od humorów rodziny.

Życie Valancy Stirling nie jest proste. Ma już 29 lat, a żaden mężczyzna się jej nie oświadczył. Do tego w jej rodzinie panują rygorystyczne zasady, których musi przestrzegać, żeby się ze wszystkimi naraz nie pokłócić. Np.: pali się w piecu w dokładnie określonym przedziale czasowym. W wyniku tej zasady, zmarł na bronchit jeden z antenatów rodziny. Wystarczyło zapalić w piecu jeden dzień wcześniej, aby nie dopuścić do tragedii. Nie można czytać książek, dla przyjemności. Muszą być to pozycje naukowe bądź religijne. Nie można też marnować czasu, na odpoczynek, zawsze trzeba pracować, chociażby miało się wyszywać niepotrzebne narzuty.

Powieść Lucy Maud Montgomery nie wciągnęła mnie, trochę się nudziłem, jednak podejmuje ważne ponadczasowe...

Koronczarka | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Nie znam człowieka, który nie uległby urokowi opowieści o Kopciuszku. Mam wrażenie, ze trafia ona do wszystkich i jest marzeniem tak samo uniwersalnym, jak marzenie o wygranej w totolotka. Więc ta książka nie może się nie podobać, zwłaszcza, że okraszona jeszcze tym samym co w "Aniach..." liryzmem, marzycielstwem i czarowaniem rzeczywistości, by była jak najpiękniejsza. Czyś mały, czy duży, czytaj. Zwłaszcza, gdy pada deszcz, a chandra czai się pod łóżkiem.

orchideaidea | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Ponowne spotkanie po latach z Panią Montgomery... Od czasu, kiedy ostatnim razem czytałam książki tej właśnie pisarki, upłynęło kilkanaście ładnych lat.
Jako, że w tamtym czasie ochoczo przeczytałam całą serię o Ani z Zielonego Wzgórza, sięgając po "Błękitny Zamek", spodziewałam się, że po takiej przerwie, wracając do tego typu literatury już jako osoba dorosła, bardziej się zdystansuję w ocenie po przeczytaniu. Jednak jak widać nie szczędziłam gwiazdek;).

Valancy to 29-letnia panna, od urodzenia nieprzerwanie mieszkająca w domu rodzinnym z matką i ciotką. Od najmłodszych lat uczono ją posłuszeństwa i poszanowania w stosunku do otoczenia, a w szczególności rodziny. Wszystko jej wytykano, doprowadzając do tego, że jej poczucie własnej wartości jak i pewność siebie były nikłe. Ze względu na przyjęcie postawy ofiary jak i niespecjalnie urodziwy wygląd stale wytykano jej staropanieństwo.Podczas uroczystości rodzinnych często z niej drwiono. Valancy za każde odstępstwo od...

Basia | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, ❤ ~ Ulubione

"Błękitny zamek" to wspaniała , piękna książka , którą przeczytałam jednym tchem .Aż sama dziwię się sobie , że dopiero teraz na nią trafiłam.
Jest to cudowna opowieść o wewnętrznej przemianie , o konieczności podążania za własnym szczęściem , o potrzebie bycia sobą w każdej sytuacji , wreszcie książka o miłości.

Na pewno jeszcze do niej wrócę.Polecam serdecznie !

Łokieć_Pana_D | 2015-12-30

Dlaczego nie ma tak w życiu? Grzecznie się pytam? Dusze dobre nie są przez los nagradzane, a te niesłusznie za rogate uchodzące - słodką miłością tulone?
Jest lekko i przyjemnie. Wprowadzenie (oj jak mi jej szkoda biednej), rozwinięcie (dawaj dziewczyno, dawaj), zwrot (coś czułem, że on taki właśnie) i zakończenie (i żyli długo). Prawda, że takie też trzeba czytać? Poczułem się lepszym człowiekiem. Jak po dobrej bajce. Rozmarzyłem. Rozochociłem. Rozmazałem makijaż.
Gwiazdkę dodaję za styl. Lekki, jako się rzekło, ale nie prostacki. Widać, że fachura pisała. Romantycznie ale nie drętwo. Jeszcze gwiazdka za humor. I jeszcze za ciotki stare, świetne niewiasty w swoim klimacie. I już się sześć zrobiło. I git. Więcej nie będzie.