Wawelskie wzgórze: Powieść historyczna z czasów Łokietka

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 13)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna
Marek

Pierwsza część cyklu historycznego osadzonego w I poł. XIV wieku, którego tłem są podejmowane przez jednego z piastowskich władców - Władysława Łokietka - starania o zjednoczenie ziem polskich. W dzielnicy senioralnej bunt podnosi krakowski patrycjat a wcześniej jeszcze biskup krakowski Jan Muskata, stronnik i lojalny zwolennik króla Wacława mocno daje się we znaki stronnikom osadzenia na polskim tronie kujawskiego księcia Władysława. Świadkiem i uczestnikiem – często nieświadomym - wielu ważnych wydarzeń, jest nie znający swojego pochodzenia Krzych trafiający na służbę do krakowskiego metropolity.

źródło opisu: opis własny

Marcin | 2014-09-21

Karol Bunsch zalicza się do klasyków mojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Wtedy zaczytywałem się w jego powieściach bez pamięci. Obecnie, jak widać, także po nie sięgam, tyle że nie budzą już we mnie przesadnego entuzjazmu. Ot przyzwoita, całkiem poprawna literatura realistyczna, której nie można wiele zarzucić, ale i nie ma za co pochwalić.
Akcja "Wawelskiego wzgórza" osadzona jest w czasach Władysława Łokietka. Historyczne tło powieści współtworzą konflikt tego władcy z biskupem Janem Muskatą, zajmowanie przez Krzyżaków Pomorza oraz konflikty z krakowskim mieszczaństwem zwieńczone buntem Wójta Alberta. Na tym tle rozgrywają się tragiczne dzieje Krzycha, Ostróżki, Nozderki i kilku innych jeszcze bohaterów tworzących jakby przekrój ówczesnego, czternastowiecznego społeczeństwa. W swej warstwie narracyjnej powieść przypomina nieco "Krzyżaków" i "Trylogię", a nawet znaną większości z nas ... historię o Edypie. W tej materii jednak więcej powiedzieć nie mogę, gdyż zdradziłbym...

anglers | 2015-02-06
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Jak każda opowieść Bunscha z cyklu opowieści piastowskich zawiera dawkę wiedzy historycznej, humoru i dramatu. Przybliża obraz walki o władze Władysława Łokietka na tle wydarzeń historycznych jak i osobistych wątków głównych bohaterów. Pozycja która czyta się lekko i przyjemnie a zarazem pobudza wyobraźnie o życiu ludzi w tamtej epoce.

Nitager | 2016-06-08

Powieści Bunscha są próbą opowiedzenia historii Polski Piastów, w przystępny i interesujący sposób. Z pewnością był świadom faktu, że młodzież chętniej sięgnie po powieść przygodową, niż podręcznik historii, zawierający wyłącznie suche fakty, podane w encyklopedyczny sposób. Powieść wpisuje się w ten nurt i opowiada nam o czasach, gdy Władysław Łokietek, po przeszło 200 latach rozbicia dzielnicowego, próbuje na powrót zjednoczyć państwo i koronować się w Krakowie. Ukazano tam bunt mieszczan z 1311 roku oraz konflikt z biskupem, popierającym czeskiego króla, Wacława.
Większość akcji dzieje się właśnie w Krakowie, a głównymi bohaterami są dzielny, choć nieco naiwny Krzych i sprytny Ostróżka.
Jak zwykle - ważny wycinek historii, ukazany oczami młodych bohaterów, co powinno zachęcić młodych czytelników do lektury.

Anna | 2016-10-20
Przeczytana: 1982 rok