Wawelskie wzgórze

Okładka książki Wawelskie wzgórze Karol Bunsch
Okładka książki Wawelskie wzgórze
Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 13) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 13)
Wydawnictwo Literackie
1985-01-01
1954-01-01
historia Polski średniowiecze XIV wiek Piastowie Kraków

W kategorii "baju baju......" to nawet i 10/10.

W kategorii "baju baju......" to nawet i 10/10.

Pięknie napisana książka, cudowny staropolski język oraz bardzo wciągająca fabuła. Wydaje mi się, że to jedna z najlepszych części - doskonałego cyklu powieści piastowskich. Swoją drogą losy Polski były zawsze burzliwe, od początku istnienia państwa nawet do dzisiaj. Kłótliwy naród i każdy próbuje ciągnąć we własną stronę, to niestety nie zmienia się nawet do dziś. Genialna postać skazanego klechy z więzienia. Najwyższych lotów postać i dialogi.

Właściwie należy napisać o trzech książkach: Wawelskie wzgórze, Wywołańcy i Przełom. Jest to okres rozbicia dzielnicowego i prób Władysława Łokietka, zjednoczenia Polski. Wszystkim gorąco polecam.

Świetnie się czyta, nie nudzi nawet przez chwilę, wciąga. Doskonale przemyślana powieść i jak zwykle u Bunsha w najmniejszych detalach oddane reala epoki. Na pewno przeczytam kolejne części.

Wawelskie wzgórze, Wywołańcy, Przełom, trzy tomy jednej powieści o bardzo silnym Krzychu, rozciągniętej między Wrocławiem a gdzieś tam w śniegi, pod Wilnem. Pisarz z Krakowa, Kraków średniowieczny jak żywy, z niuansami. Bohaterowie tacy, że chce się z nimi żyć. Jak to u Karola Bunscha - zwyczajni ludzie, w niczym od nas nie różni, a przecież w epoce osadzeni, z jej zasadami. Ze szlachetnością, poczciwością, podłością i przebiegłością wpisanymi w kontekst tak historyczny, jak kulturowy. Śmiech i łzy.
Co widzimy?
Proces jednoczenia kraju przez Władysława Łokietka. Wojny z nierycerskimi Krzyżakami. Rycerskość w praktyce. W każdym tomie kilka bitew, nawet na dalekiej Litwie, aż do ostatniej kulminacji uczuć, klęsk i zamieszania: Pod Płowcami.
To właśnie wyznacza klasę samą w sobie, ta dramaturgia! Że też nikt nigdy tego nie chciał zekranizować!
Właśnie tak powinno się pisać w sposób odpowiedzialny o historii.
Książka niebezpieczna dla młodego człowieka, bo może go wchłonąć i już nie wypuścić. Z epoki. Ale wszystkie książki Bunscha tak mają.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Dość ciekawie opisane, ale nieco nudnawe czasami.

Dość ciekawie opisane, ale nieco nudnawe czasami.

Powieści Bunscha są próbą opowiedzenia historii Polski Piastów, w przystępny i interesujący sposób. Z pewnością był świadom faktu, że młodzież chętniej sięgnie po powieść przygodową, niż podręcznik historii, zawierający wyłącznie suche fakty, podane w encyklopedyczny sposób. Powieść wpisuje się w ten nurt i opowiada nam o czasach, gdy Władysław Łokietek, po przeszło 200 latach rozbicia dzielnicowego, próbuje na powrót zjednoczyć państwo i koronować się w Krakowie. Ukazano tam bunt mieszczan z 1311 roku oraz konflikt z biskupem, popierającym czeskiego króla, Wacława.
Większość akcji dzieje się właśnie w Krakowie, a głównymi bohaterami są dzielny, choć nieco naiwny Krzych i sprytny Ostróżka.
Jak zwykle - ważny wycinek historii, ukazany oczami młodych bohaterów, co powinno zachęcić młodych czytelników do lektury.

Jak każda opowieść Bunscha z cyklu opowieści piastowskich zawiera dawkę wiedzy historycznej, humoru i dramatu. Przybliża obraz walki o władze Władysława Łokietka na tle wydarzeń historycznych jak i osobistych wątków głównych bohaterów. Pozycja która czyta się lekko i przyjemnie a zarazem pobudza wyobraźnie o życiu ludzi w tamtej epoce.

Fantastyczna pod każdym względem. Patriotyczna opowieść o ludziach dla których honor znaczył więcej niż życie. My Polacy powinniśmy być dumni z naszej bogatej historii i dziękuję autorowi, że jego powieści niosą to przesłanie.

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Karol Bunsch
  • Średniowiecze
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Wawelskie wzgórze