Zdobywca Indii (Robert Clive)

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
historyczna
Marek

Robert Clive- człowiek, który zdobył Indie! Zdumiewająca jest kariera tego młodego kancelisty, drobnego urzędnika Kompanii Wschodnio-Indyjskiej. Clive, natura niespokojna, żądna przygód i władzy, już jako młodzieniec emigruje z XVIII-wiecznej Anglii ku nowym światom, bajecznym skarbom tajemniczych Indii. Wita go jednak tropikalne słońce południa i zacięta walka o niezależność. Podbój Indii staje się pasmem intryg, podstępu i przemocy. Bidwell ze znawstwem i swadą pisarską przedstawia postać bitnego żołnierza, oszusta, cwaniaka, znakomitego stratega, który dał Anglii na kilkaset lat najbogatszą kolonię. Poznajemy Indie starej kultury, dawnych religii, wspaniałych pałaców i świątyń, kraj przepychu i nędzy ,świętych krów i braminów. Książka jest potwierdzeniem znaczenia powieści historycznej w bogatym dorobku twórczym Georga Bidwella.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: własne

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Aliath | 2016-11-20
Andrzej | 2016-01-04