Igrzyska śmierci
- tytuł oryginału
- The Hunger Games
- data wydania
- 21 marca 2012
- ISBN
- 9788372786371
- liczba stron
- 352
- kategoria
- literatura młodzieżowa
- język
- polski
"Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, trafia do kin! To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i...
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...
Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywały się w czołówce listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!
źródło opisu: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/889
źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/889
"Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?"
Książka Suzanne Collins ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Słyszałam tak sprzeczne opinie na jej temat że postanowiłam sama się z nią zapoznać i mogę szczerze powiedzieć, że bardzo mnie poruszyła. Z uwagą i zapartym tchem śledziłam losy bohaterów. Starałam się wyobrazić sobie jak ja zachowałabym się będąc na ich miejscu.
Panem to kraj zbudowany na pozostałościach Ameryki Północnej. Na tym co z niej zostało po wszelkiego rodzaju kataklizmach i wojnach. Nowe państwo składa się ze stolicy- Kapitolu i 12 dystryktów, z których każdy zajmuje sie produkcją określonych dóbr na potrzeby całego państwa. W tym własnie kraju, w Dwunastym Dystrykcie mieszka Katniss Everdeen. Jest ona zarówno bohaterką jak i narratorką książki. Poznajemy ją w dniu corocznych dożynek podczas których losowani są trybuci biorący udział w Głodowych Igrzyskach. Jest to impreza organizowana przez władze Panem aby przypomnieć o stłumionym przed laty buncie w jednym z dystryktów. Co roku każdy dystrykt jest zmuszony wysłać dwoje trybutów w wieku od 12 do 18 lat, jednego chłopca i jedną dziewczynę. Kiedy zostaje wylosowana młodsza siostra Katniss ona bez wachania decyduje się zająć jej miejsce na arenie. Wyrusza wraz z drugim reprezentantem swojego dystrykyu- Peetą Mellarkiem do Kapitolu aby wziąć udział w walce na śmierć i życie. A zwycięzca może być tylko jeden...
Przez ostatnie dziesięciolecia pojęcie "rozrywka" znacznie ewoluowalo. Widzom coraz więcej radości przynosi patrzenie na brutalne i krwawe widowiska. Im więcej cierpienia ma w sobie jakis program tym więcej przyciąga widzów. Czyżbyśmy byli aż tak źli? Czy zaczynamy już tracić człowieczeństwo?
Ta książka próbuje odpowiedzieć na te pytania. Pokazuje jak szybko mozna zmienić dzieci w maszyny do zabijania jeśli tylko sie je zastraszy. Katniss mimo że nie chce zabijać jast do tego zmuszona, bo wie że tylko w ten sposób ma szansę wrócić do domu. Z całej książki najbardziej utkwiło mi w pamięci pewne zdanie wypowiedziane przez Peetę:
"Chcę dowieść, że jestem kimś więcej niż zaledwie pionkiem w ich igrzyskach."
Chociaż początkowo podobnie jak Katniss nie zrozumiałam sensu tego zdania to pod koniec książki przekaz był już dla mnie jasny. Nieważne gdzie się znajdujemy i w jakiej sytuacji jesteśmy postawieni najważniejsze to umieć pozostać sobą i postępować zgodnie ze swoim sumieniem.
Moim zdaniem książka jest jak najbardziej warta polecenia chociażby po to żeby samemu wyrobić sobie zdanie na jej temat.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Jak zawsze
Wolę Miloszewskiego w wydaniu z Szackim czy w Bezcennym. Generalnie pozycja do przeczytania. Ale nie porwała mnie jak wcześniejsze pozycje. Chwilami ś...