83-202-0322-8
Marek

źródło okładki: Google.pl

Piratka | 2015-09-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Detektyw - parapsycholog ma na nazwisko Talmes, narratorem jest Jackson, niezobowiązująca aluzja do Holmesa i Watsona (Conan Doyle też parał się parapsychologią, lecz unikał jej w swych kryminałach, "Pies Baskervillów" i "Wampiria z Sussex" mimo pozorów horroru mają rozwiązanie mieszczące się w kategoriach detektywistycznych). Dzieło wydane po raz pierwszy w 1926. Esencję książki stanowią zdania typu "Zagłębiłem się w fotelu, rozprężyłem wszystkie mięśnie. Całą siłą autosugestii starałem się zahamować kotłujące w głowie urywki zdań, słów i obrazów, rozprężyć tak samo, jak ciało, swój aparat myślowy, co jak nakręcony automat szedł naprzód bez przerwy, i dojść do tego, żeby nie myśleć świadomie o niczym. Ogromnie to trudne zadanie, z którym borykałem się zazwyczaj bezskutecznie. Teraz jednak, czy to wskutek reakcji po mocniejszym niż zwykle napięciu nerwów, czy to, że Talmes wspomagał mnie odbłyskami swej myśli, gdyż go o to prosiłem, po pewnym czasie odczułem pożądany błogostan...

iza122 | 2012-03-04

Książka różniąca się od współczesnych horrorów. Ciekawa fabuła i inny typ wampirów.

Szymon | 2016-11-09
portos | 2016-09-28