Pół wieku czyśćca. Rozmowy z Tadeuszem Konwickim

Wydawnictwo: Aneks
Natalia

Wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Stanisława Beresia, pseud. Stanisław Nowicki. Rozmowy przeprowadzone zostały w domu pisarza-reżysera na przełomie wiosny i lata 1984 roku, czyli w czasie jego niebytu w oficjalnym polskim życiu kulturalnym. Ich zapis uzupełniony został o cytaty pochodzące ze ścieżki dźwiękowej nakręconego w tym samym czasie dokumentu Andrzeja Titkowa „Przechodzień”. „Pół wieku czyśćca” ukazało się w drugim obiegu w 1986 roku (w oficynie „Przedświt” oraz wydawnictwie emigracyjnym „Aneks”). Stanowi najważniejszy komentarz Tadeusza Konwickiego do własnej twórczości (z którego w niniejszym zarysie-opracowaniu internetowym skwapliwie korzystamy), relacja wspomnieniowa jest zaś podstawą dla każdego biografa twórcy (dla nas też). „Pół wieku czyśćca” to także niezwykłe świadectwo czasów, w których wywiad powstawał.

źródło opisu: http://konwicki.art.pl/tworczosc/polwiekuczyscca/

źródło okładki: http://e2.otwarte24.pl/otw217/9ec63f7c0016609d4cd29751

Porfirion | 2014-03-29

Potrzeba było Beresia, żeby coś wycisnąć ze szczwanego litewskiego lisa

Qba84 | 2011-02-19

Bardzo ciekawe! Niezbędne dla wszystkich miłośników Konwickiego. Jako zachęta do lektury jego dzieł lub oglądania filmów. Po przeczytaniu można lepiej zrozumieć pisarza, uchwycić to co nieraz umyka.

Natalia | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Z tego Konwickiego to ciekawy człowiek. Przyjemnie się czytało.

Porfirion | 2014-03-29

Przeczytane właśnie w tym wydaniu.

meggie0795 | 2016-10-25
Na półkach: 2016, Przeczytane