Ciała i dusze

powieść francuska
wiedzima

źródło okładki: http://xarchiwum.pl/ciala-i-dusze-maxence-van-der-...»

nickela | 2016-09-20

Tytuł książki sugeruje tematykę religijną i choć Maxence van der Meersch nie uciekł od tego zagadnienia, powieść skupia się na opisie środowiska lekarskiego we Francji pod koniec lat trzydziestych. Autor podjął krytykę obyczajów i upadku moralnego, w ironiczny sposób pokazując ścieżki kariery lekarzy oraz wpływ na medycynę ludzi uzależnionych od sympatii politycznych i osobistych oraz od pieniędzy.

Autor bardzo szczegółowo opisał ówczesne metody leczenia oraz przebieg operacji, jednak książka nie jest poradnikiem medycznym. Być może mogłaby zostać uznana za świadectwo poziomu medycyny w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, ale z zupełnie innego powodu poleciłabym ją studentom medycyny.

Każdy etap historii medycyny związany jest z jej rozwojem, poprzez technologię oraz postęp naukowy. Lekarze skupiają się na leczeniu ciała, zapominając o godności pacjenta, jego cierpieniu, czy lęku. Pacjent staje się tylko fizycznym ciałem i zapomina się, że dusza, która w procesie...

Karolina | 2015-05-09
Przeczytana: 07 maja 2015

Genialna, piękna i wartościowa książka. Wciągająca– mimo drastycznych opisów operacji i innych zabiegów chirurgicznych. Przesłanie (moim zdaniem) tej książki jest podobne do tego jakie niesie Anna Karenina. Polecam wszystkim którzy w życiu cenią prawdę, dobro i piękno.

anmuch | 2012-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2012

Książka ukazuje życie na początku dwudziestego wieku we Francji z perspektywy środowiska lekarskiego. Sporo w niej drastycznych opisów zabiegów, operacji i przeróżnych kuracji medycznych. Mimo tgo mocno ją polecam , bo głownym jej wątkiem według mnie jest tryumf miłości nad własnym egoizmem i budzenie się wiary w Boga w ludziach, którzy wierzą tylko w siebie, w swoją pracę. Marzą o swojej wielkości depcząc po drodze swego życia innych ludzi. Mnóstwo wspaniałych opisów przyrody ,rozterek duchowych i w sumie ciekawe zakończenie. Proszę nie ulegać pokusie przeskakiwania niektóry fragmentów ,bo warto się wgryzać w to co nam autor chce podarować. Można tam znaleźc niekiedy prawdziwe perły

| 2013-01-18
Przeczytana: lipiec 2011

Środowisko lekarskie XX wieku. Dla zwykłych śmiertelników- dobra książka fabularna. Dla ludzi medycyny- niezwykle wciągająca lektura, ukazująca dawne teorie na temat leczenia gruźlicy, metody, leki oraz układy w środowisku lekarskim.

Robreader | 2011-07-18
Przeczytana: 2006 rok

trochę dawno już temu czytałem, niemniej książka bardzo wciaga i trzeba potem niestety;) przeczytać oba tomy

ewa | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 1990

Świetna książka, bardzo przeżyłam losy bohaterów.Czytałam dawno, ale dobrze zapamietałam

Safinator | 2016-07-28
Na półkach: 9 i pół, Przeczytane, Posiadam