Od papirusu do hipertekstu. Esej o przemianach tekstu i lektury

Tłumaczenie: Sawisz, Anna
Seria: Communicare - historia i kultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Du papyrus a l'hypertexte
pismo historia hipertekst
deana

Książka ,,Od papirusu do hipertekstu" jest ,,mediocentrycznym" spojrzeniem na historię kultury. Autor analizuje zmiany społeczno-kulturalne na świecie - od starożytności aż po czasy współczesne - zachodzące pod wpływem pojawienia się nowego rodzaju medium.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: internet

Elevander | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Zbiór różnorodnych uwag o tym, jak zmieniała się przez wieki książka i jak wpłynął na nasze praktyki czytelnicze wynalazek komputera i powstanie internetu. Trochę rzeczy jest ciekawych, trochę banalnych, dużo typowo francuskiego lania wody oraz przywoływania trochę bez ładu i składu opinii różnych myślicieli (zwłaszcza francuskich). Pierwsze wydanie książki to rok 1999, więc z perspektywy rozwoju internetu i technologii komputerowych prawdziwa prehistoria, stąd też czytając dziś "Od papirusu do hipertekstu" można się trochę uśmiechnąć i poczuć nostalgię za tymi dawnymi czasami.

yootsuu | 2016-07-19
Przeczytana: 21 czerwca 2016

najnudniejsza książka, jaką musiałam czytać w minionym roku akademickim. a wśród lektur miałam literaturę staropolską, więc to już coś znaczy.

dla laika jest to przydatny podręcznik, by poznać i zrozumieć, jak kształtowała się współczesna książka i jak ważny etap przeżywamy teraz - z wersjami elektronicznymi, hipertekstami itp., itd. ja jednak miałam o tym kilka przedmiotów, więc lektura stanowiła powtórkę i niewiele nowego się dowiedziałam.

plusem jest podział na krótkie rozdziały, co ułatwia czytanie, oraz sama forma - zwięźle, na temat, w lekki sposób.

Tinkerbelle | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 23 listopada 2016

Tego nie da się czytać....

Anita Miszczyk | 2017-03-05
Przeczytana: 12 marca 2017