Bajki terapeutyczne

Wydawnictwo: Media Rodzina

Konwencja bajki, konstruująca świat na poły realny, na poły fantastyczny, tworzy najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość. Pozwala nie tylko zapoznać się i oswoić z sytuacjami budzącymi niepokój (rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale i znaleźć cudowne rozwiązanie nękających problemów, skłaniając dziecko do szukania skutecznych sposobów radzenia sobie z własnymi trudnościami. Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi z powodzeniem będą mogli wykorzystywać je we własnych fabułach terapeutycznych mających na celu uodpornienie dziecka przed lękiem lub znaczne zmniejszenie jego porażającego oddziaływania.

• W cieniu prawa

Po nitce do szczęścia
Karolina Wilczyńska

7,15 (27 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,09 (22 ocen i opinii)

8,13 (67 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8,11 (18 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Cztery rzęsy nietoperza
Hanna Kowalewska

8,2 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ettelea | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Bajki terapeutyczne, to bajki szczególne, które mają pomóc dziecku przezwyciężyć lęk. Książka Marii Molickiej zawiera nie tylko kilka bajek o trudnej tematyce, ale też króciutką część teoretyczną dotyczącą tego zagadnienia.

W umieszczonych na początku książki rozdziałach, autorka w przystępny sposób tłumaczy czym jest lęk i jaki ma wpływ na zachowanie dziecka. Dokonuje też charakterystyki bajek czarodziejskich i terapeutycznych oraz przedstawia pewien schemat, według którego można stworzyć własną bajkę.

Kolejna część zajmują już bajki poruszające uczucie lęku przed: porzucniem, zagubieniem, separacja od matki, utratą kontroli nad własnym ciałem, wyśmianiem, ciemnością, hospitalizacją, konfliktami w rodzinie, grupą szkolną, śmiercią i zabiegiem chirurgicznym. Czytając te bajeczki przykuł moją uwagę jeden fakt - występowanie stereotypów, które mnie rażą. Ojciec tylko siedzi przed telewizorem i czyta gazetę, kiedy tak na prawdę wiele jest ojców zajmujących się dzieckiem i...

Ania | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Bardzo fajne terapio-bajki bardzo pomocna dla dzieci, które się boją ciemności, mają lęki przed śmiercią, separacji od matki, zabiegiem chirurgicznym, wyśmianiem, kompromitacją itd. Oprócz bajek podoba mi się też to, że przedmowa i jeden rozdział jest poświęcony dla rodziców i opisane są cechy charakterystyczne dla wszystkich bajek.
Polecam wszystkim rodzicom.

Alicja | 2011-05-30
Przeczytana: 30 maja 2011

Bardzo ciekawy pomysł, bajko-terapia. Do mnie jak najbardziej przemawia. Czego dzieci najwięcej słuchają jak nie bajek, z jakimi postaciami się utożsamiają jak nie z bajkowymi. W tak prostych, magicznych słowach przedstawione te najtrudniejsze problemy.
Pozycja jak najbardziej pomocna w pracy.
Chętnie będę sięgać po bajki terapeutyczne.

ginger | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Ogólnie - dobra książka, ale dla starszych dzieci (od 5 r.ż.). Dla młodszych dzieci te bajki są stanowczo za długie i zbyt trudne, niezrozumiałe. Książka jest opatrzona bardzo przydatnym wstępem, gdzie autorka opisuje i wyjaśnia, jak działają bajki terapeutyczne, w jaki sposób pomagają dziecku. Szkoda, że poruszony został tylko temat lęku. Brakuje mi innych tematów - np. agresji, dobrego zachowania, współdziałania w grupie, współczucia. Chyba nigdy nie wykorzystam w pracy również bajki dotyczącej lęku przed amputacją - bardzo trudny temat, ale moim zdaniem raczej rzadki.

kaka84k | 2014-01-07

rewelacyjne książki o bajkoterapii

ejotek | 2012-09-05
Przeczytana: 04 września 2012

Maria Molicka jest psychologiem pracującym z dziećmi i młodzieżą oraz autorką wielu publikacji naukowych. Połączyła praktykę z teorią pisząc bajki terapeutyczne.
Książka Marii Molickiej to wyjątkowa pozycja na mojej tegorocznej liście. I nie znalazła się tu przypadkiem. Chciałam wspomóc się jedną z bajek w związku z pójściem córki do żłobka.
W początkowych rozdziałach książki autorka opisuje m.in. co wywołuje lęk u dzieci małych i tych trochę większych, jak można zapobiegać lękom, charakteryzuje też bajki terapeutyczne.
Trzecia część tej pozycji to już kolejne bajki, które mają za zadanie zapobiec konkretnym lękom, na przykład lęk przed zabiegiem chirurgicznym, śmiercią, ciemnością, bólem czy zagubieniem.
Dla mnie najważniejsza była bajka pod tytułem „Misiulek w przedszkolu”, która pomogła mi rozmawiać z dzieckiem o pójściu do żłobka. Wprawdzie to młodsze dziecko, ale myślę, że zaczerpnięte z książki argumenty w jakiś sposób pomogą.
Polecam książkę osobom, których dzieci mogą się...

rudowłosa | 2016-06-11
Przeczytana: czerwiec 2016

Bajkoterapia - tak, jednak propozycje bajek w tej książce - nie, niektóre są arcyszczegółowe, przez co długie i momentami nudne.

Sasha | 2016-02-02
Przeczytana: 2004 rok