Bajki terapeutyczne

wydawnictwo
Media Rodzina
typ
papier
7,05 (41 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Konwencja bajki, konstruująca świat na poły realny, na poły fantastyczny, tworzy najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość. Pozwala nie tylko zapoznać się i oswoić z sytuacjami budzącymi niepokój (rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale i znaleźć cudowne rozwiązanie nękających problemów, skłaniając dziecko do szukania skutecznych sposobów radzenia sobie z własnymi trudnościami. Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi z powodzeniem będą mogli wykorzystywać je we własnych fabułach terapeutycznych mających na celu uodpornienie dziecka przed lękiem lub znaczne zmniejszenie jego porażającego oddziaływania.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ettelea | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Bajki terapeutyczne, to bajki szczególne, które mają pomóc dziecku przezwyciężyć lęk. Książka Marii Molickiej zawiera nie tylko kilka bajek o trudnej tematyce, ale też króciutką część teoretyczną dotyczącą tego zagadnienia.

W umieszczonych na początku książki rozdziałach, autorka w przystępny sposób tłumaczy czym jest lęk i jaki ma wpływ na zachowanie dziecka. Dokonuje też charakterystyki bajek czarodziejskich i terapeutycznych oraz przedstawia pewien schemat, według którego można stworzyć własną bajkę.

Kolejna część zajmują już bajki poruszające uczucie lęku przed: porzucniem, zagubieniem, separacja od matki, utratą kontroli nad własnym ciałem, wyśmianiem, ciemnością, hospitalizacją, konfliktami w rodzinie, grupą szkolną, śmiercią i zabiegiem chirurgicznym. Czytając te bajeczki przykuł moją uwagę jeden fakt - występowanie stereotypów, które mnie rażą. Ojciec tylko siedzi przed telewizorem i czyta gazetę, kiedy tak na prawdę wiele jest ojców zajmujących się dzieckiem i...

Ania | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Bardzo fajne terapio-bajki bardzo pomocna dla dzieci, które się boją ciemności, mają lęki przed śmiercią, separacji od matki, zabiegiem chirurgicznym, wyśmianiem, kompromitacją itd. Oprócz bajek podoba mi się też to, że przedmowa i jeden rozdział jest poświęcony dla rodziców i opisane są cechy charakterystyczne dla wszystkich bajek.
Polecam wszystkim rodzicom.

Alicja | 2011-05-30
Przeczytana: 30 maja 2011

Bardzo ciekawy pomysł, bajko-terapia. Do mnie jak najbardziej przemawia. Czego dzieci najwięcej słuchają jak nie bajek, z jakimi postaciami się utożsamiają jak nie z bajkowymi. W tak prostych, magicznych słowach przedstawione te najtrudniejsze problemy.
Pozycja jak najbardziej pomocna w pracy.
Chętnie będę sięgać po bajki terapeutyczne.

ginger | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Ogólnie - dobra książka, ale dla starszych dzieci (od 5 r.ż.). Dla młodszych dzieci te bajki są stanowczo za długie i zbyt trudne, niezrozumiałe. Książka jest opatrzona bardzo przydatnym wstępem, gdzie autorka opisuje i wyjaśnia, jak działają bajki terapeutyczne, w jaki sposób pomagają dziecku. Szkoda, że poruszony został tylko temat lęku. Brakuje mi innych tematów - np. agresji, dobrego zachowania, współdziałania w grupie, współczucia. Chyba nigdy nie wykorzystam w pracy również bajki dotyczącej lęku przed amputacją - bardzo trudny temat, ale moim zdaniem raczej rzadki.

ejotek | 2012-09-05
Przeczytana: 04 września 2012

Maria Molicka jest psychologiem pracującym z dziećmi i młodzieżą oraz autorką wielu publikacji naukowych. Połączyła praktykę z teorią pisząc bajki terapeutyczne.
Książka Marii Molickiej to wyjątkowa pozycja na mojej tegorocznej liście. I nie znalazła się tu przypadkiem. Chciałam wspomóc się jedną z bajek w związku z pójściem córki do żłobka.
W początkowych rozdziałach książki autorka opisuje m.in. co wywołuje lęk u dzieci małych i tych trochę większych, jak można zapobiegać lękom, charakteryzuje też bajki terapeutyczne.
Trzecia część tej pozycji to już kolejne bajki, które mają za zadanie zapobiec konkretnym lękom, na przykład lęk przed zabiegiem chirurgicznym, śmiercią, ciemnością, bólem czy zagubieniem.
Dla mnie najważniejsza była bajka pod tytułem „Misiulek w przedszkolu”, która pomogła mi rozmawiać z dzieckiem o pójściu do żłobka. Wprawdzie to młodsze dziecko, ale myślę, że zaczerpnięte z książki argumenty w jakiś sposób pomogą.
Polecam książkę osobom, których dzieci mogą się...

kaka84k | 2014-01-07

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku