Las wisielców

Okładka książki Las wisielców
Liviu Rebreanu Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] literatura piękna
311 str. 5 godz. 11 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Tytuł oryginału:
Pădurea spînzuraţilor
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
311
Czas czytania
5 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8306004426
Tłumacz:
Stanisław Bik
Tagi:
Las wisielców Liviu Rebreanu
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
745
699

Na półkach: ,

Każdy z nas pamięta momenty swojego życia, podczas których kropla drążąca skałę doprowadza do powtórnych narodzin. Wszystkie monumentalne zasady ulegają wtedy rozpadowi, aby odkryć wielką tajemnicę przemiany. Przestępstwem wobec własnego sumienia byłoby powstrzymywanie się od tak przełomowego kroku, jakim jest odnalezienie wewnętrznego spokoju. To nie tchórzostwo doprowadza nas do takich decyzji lecz przeświadczenie, że to sumienie a nie prawo ma dyktować nam nasze obowiązki. O oczyszczeniu próbuje nam ciągle przypominać Liviu Rebreanu. O tym, że bardzo łatwo jest zakłócić duchową równowagę. To właśnie jego bohater jako szaleniec lub obłąkaniec przykuł moją uwagę przez ostatni tydzień. A może ta niespokojna dusza to nadczłowiek z którego postępowania powinniśmy brać przykład.

Sądzący został sam osądzony a jego lojalność została wystawiona na ogromną próbę. Gdy ziarno wątpliwości padnie na podatny grunt, to nie jest już możliwe usunięcie zasianego niepokoju. Apostoł Bologa stanowi przykład człowieka, którego zaczyna kusić śmierć po bliższym przyjrzeniu się jej wdziękom. Chociaż Rebreanu tłumaczy, że każde życie jest lepsze niż jego kres, to Bologa uparcie dąży do samozagłady. Jego wstrząsany ciągłą szamotaniną umysł nie przyjmuje informacji, że rozpaczliwe wybuchy myśli doprowadzą co najwyżej do bohaterskiej śmierci. Jeśli znajdą się oczywiście śmiałkowie, którzy potraktują ten tragiczny koniec jako wyraz buntu sprawiedliwości nad fałszem.

"Las wisielców" doprowadza do nieodwołalnych postanowień. Bardzo łatwo przychodzi Rebreanu stawianie szubienic, tak samo prędko tworzy wątpliwości. Jednocześnie jest mistrzem w odmowie udzielania odpowiedzi na nurtujące problemy. Radość życia może zostać zszargana milionami powodów, jednak przyczyn tego zamętu nie poznamy. Wydaje mi się, że każdy czytelnik tej książki powinien wypracować sobie koncepcje przybliżające go do zrozumienia protestu powstałego w umyśle inteligentnego człowieka. Co miało największy wpływ na postępowanie Bologi? Odciśnięcie piętna wojny na dotąd spokojnym sumieniu? Widok stryczków będących prezentem od ojczyzny? Odpowiedzi może być wiele a brzemię przygniatające duszę wymaga wnikliwej analizy.

Rumuński pisarz wspomina, że "cierpienia nam trzeba, wielkiego, ciężkiego. Tylko w cierpieniu rozwija się i rodzi prawdziwa, zwycięska miłość". Można się z tym stwierdzeniem nie zgadzać, ale warto zaznaczyć, że "Las wisielców" jest niczym innym jak jedną wielką drogą cierniową umysłu w którym zagnieździły się niespokojne idee. W przypadku tej powieści, uznałbym za najważniejszy problem dylemat człowieka, którego podświadomy humanitaryzm nie licuje z karą wymierzaną przez bezwzględny aparat państwowy. To stawianie wyimaginowanego obowiązku ponad ludzką moralność prowadzi prędzej czy później do powstania tego typu dzieł. Z wyśmienitej uczty kulturalnej zapamiętam, że ciężko osądzać innych, kiedy nasza własna dusza jest pełna wahania.

Każdy z nas pamięta momenty swojego życia, podczas których kropla drążąca skałę doprowadza do powtórnych narodzin. Wszystkie monumentalne zasady ulegają wtedy rozpadowi, aby odkryć wielką tajemnicę przemiany. Przestępstwem wobec własnego sumienia byłoby powstrzymywanie się od tak przełomowego kroku, jakim jest odnalezienie wewnętrznego spokoju. To nie tchórzostwo doprowadza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    117
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    14
  • Ulubione
    5
  • Literatura rumuńska
    4
  • 1001 książek
    3
  • Biblioteka
    2
  • Rumunia
    2
  • Literatura piękna
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Liviu Rebreanu Las wisielców Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także