Historia chrześcijaństwa

83-7146-100-3
chrześcijaństwo, historia
religia
kamk

Historia est magistra vitae... Pisanie historii zakłada żmudne poznawanie, wybieranie, porządkowanie i przedstawianie rozmaitych faktów z bliższej i dalszej przeszłości, co zawsze odbywa się przez pryzmat określonych wartości. Fakty historyczne istnieją niezależnie od nas, natomiast wartości nosimy oraz pielęgnujemy w sobie, stanowią one bowiem o naszej tożsamości. Każde docieranie do faktów oraz ich różnorodna systematyzacja zakładają określony system wartości, w mniejszym bądź większym stopniu podzielanych przez innych ludzi. Dlatego nie ma jednej, ogólnie przyjętej historii, taka bowiem mogłaby oznaczać forsowanie narzucanej odgórnie i obcej ideologii. Istnieją natomiast i stale powstają nowe opracowania i podręczniki, wyrażające odmienne punkty widzenia i światopoglądy, a także wielorakie doświadczenia indywidualne i zbiorowe.

To samo dotyczy historii chrześcijaństwa i Kościoła. Można powiedzieć, że wpływ osobistego czy wspólnotowego systemu wartości na wizję dziejów jest tu nawet większy niż w innych przypadkach. Przesądza o tym na ogół niezwykle silny stopień identyfikacji człowieka z jego własną wspólnotą religijną i wyznaniową. Spojrzenie chrześcijan na dzieje chrześcijaństwa nie może być pozbawione właściwej mu wrażliwości i emocji, bo są to przecież także jego dzieje. Ta sama sytuacja tłumaczy liczne zróżnicowania znamienne dla spojrzenia przyjmowanego w obrębie poszczególnych wyznań chrześcijańskich - katolicyzmu, prawosławia czy protestantyzmu. Aczkolwiek wysiłki ekumeniczne wydały, zwłaszcza w ostatnim półwieczu, wiele błogosławionych owoców, wzajemna nieufność i niechęć tam, gdzie one jeszcze istnieją i dają znać o sobie - są najbardziej widoczne właśnie w spojrzeniu na historię.

Historia chrześcijaństwa została opracowana głównie z perspektywy anglosaskiej, co rzutuje na jej zawartość i specyfikę. Wydanie oryginalne ukazało się w roku poprzedzającym wybór Papieża z Polski. Zaproszeni do tego projektu autorzy, słusznie cieszący się uznaniem i sławą, dołożyli starań, aby dzieło wiernie odniosło się do znanych im faktów, przepuścili je jednak przez filtr swojej historycznej i religijnej wrażliwości. Czasami nie pokrywa się ona z tą, jaka cechuje katolików w Polsce, a nawet się od niej różni. Warto jednak i trzeba poznawać inne aniżeli własne zapatrywania i punkty po to, by poszerzyć swoje horyzonty duchowe i myślowe oraz pełniej uchwycić to, co specyficznie chrześcijańskie, czyli wspólne dla wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa. Dotyczy to nie tylko obrazu dawnych okresów dziejów, lecz i czasowo nam bliższych oraz współczesnych. Dzięki temu możemy pełniej ogarnąć i zrozumieć dwutysiącletni rozwój oraz aktualny kształt chrześcijaństwa, a także jego budzącą podziw obecność we wszystkich częściach świata. Tego rodzaju perspektywa historyczna powinna się też przyczynić do budowania na progu trzeciego tysiąclecia tak pożądanej i potrzebnej jedności chrześcijan w różnorodności ich uwarunkowań, kultur i losów oraz postaw, doświadczeń i wyborów życiowych. Temu właśnie zadaniu służy ciesząca się międzynarodowym uznaniem Historia chrześcijaństwa. Jej polskie wydanie uzupełniono o istotne dla naszej kultury i duchowości artykuły.

Ta publikacja jest piękną odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II z Listu Apostolskiego Ut unum sint zachęcającego do dialogu i wspólnego poszukiwania prawdy na rzecz budowania jedności.

Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

ardnaskela | 2017-10-29

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat wszystkich nurtów chrześcijaństwa na tle jego przeszło dwu tysiącletniej historii.

Nie znajdziemy tu dogłębnej analizy ale nie było to też chyba celem tej publikacji.

Uwagę przyciągają świetne i liczne zdjęcia oraz mapki.

Gdyby tylko książki do nauki religii były chociaż w części zredagowane w ten sposób...

Heatcliff | 2018-04-02
Przeczytana: 07 kwietnia 2018