Wielki Guslar wita Obcych

Wydawnictwo: Solaris
Wielikij Guslar
978-83-7590-038-5
Irena

Wybór guslarskich opowiadań THE BEST OF THE BEST nareszcie we właściwej dla tej prozy oprawie, w ekskluzywnym wydaniu w serii Klasyka SF. Bo co jak co, ale opowiadania guslarskiej do kanonu weszłu już dawno. Ze względu na obszerność wyboru (ponad 800 stron) zestaw zostanie podzielony na 2 tomy, WIELKI GUSLAR WITA oraz WIELKI GUSLAR WITA OBCYCH. W pierwszym znajdą się opowiadania o...

Ze względu na obszerność wyboru (ponad 800 stron) zestaw zostanie podzielony na 2 tomy, WIELKI GUSLAR WITA oraz WIELKI GUSLAR WITA OBCYCH. W pierwszym znajdą się opowiadania o niezwykłych przygodach mieszkańców Guslaru, a w drugim opowiadania o bliskich spotkaniach trzeciego stopnia z udziałem guslarczyków. W obu tomach opowiadania zostaną ułożone w porządku chronologicznym.

Opowiadania Kira Bułyczowa o Wielkim Guslarze towarzyszą polskiemu czytelnikowi od wielu, wielu lat i wciąż bawiąc skłaniają do zadumy nad człowiekiem. W Guslarze jak w zaczarowanym zwierciadle skupiają się śmiesznostki, wady, zalety, pragnienia i lęki naszej cywilizacji. Choć Bułyczow bezlitośnie obnaża i ośmiesza swoich bohaterów, kpi z nich bezustannie, to jednocześnie bardzo ich lubi, dzięki czemu wciąż każdy z nas może być dumny, że jest człowiekiem.

Wielki Guslar to małe powiatowe miasteczko, niby niczym nie różniące się od innych prowincjonalnych miasteczek w zachodniej Rosji, gdyby nie częstotliwość cudów i niewyjaśnionych zdarzeń, jaka ma w nim miejsce. I już nie chodzi o tych kosmitów, których można spotkać na każdym podwórku czy w trakcie grzybobrania. W Guslarze dzieją się naprawdę dziwne rzeczy – bo jak inaczej nazwać hodowle mamutów i prerodaktylów, odkrycie eliksiru młodości,

A spiritus movens wszelkich tych nieprawdopodobnych zdarzeń są wspaniali bohaterowie:

Korneliusz Udałow, rezolutny, ale raczej średnio inteligentny inżynier budowlany, mający dużego pecha w życiu i wiele szczęścia do napotykania na swojej drodze przybyszów z kosmosu

Ksenia Udałowa, żona Korneliusza, stale pilnująca by jej ślubny nie poszedł w szkodę.

Lew Minc, genialny profesor, większość jego fantastycznych wynalazków, jak na przykład łososie wcinające mazut i olej silnikowy, mają zasięg tylko regionalny.

Michał Standal, kochliwy reporter gazety miejskiej, którego romantyczna dusza wciąż pcha w różnorakie kłopoty.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/fantastyka/99243-wielki-guslar-wita-obcych.html

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/wielki_guslar_wita_obcych_/

słoneczko | 2016-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Całkiem ciekawy zbiór opowiadań, w tym jedna mini powieść.
Niektóre z nich powtarzają się z innych zbiorów, które przeczytałem.
Ten zbiór dotyczy głównie wizyt różnego rodzaju przybyszów z kosmosu w Wielkim Guslarze i perypetii jakie powodują one w „spokojnym społeczeństwie”.
Specyficzny styl pisania i humor Bułyczowa sprawiają, że czasami trudno powstrzymać się od wybuchu śmiechu.
Oczywiście jak to zwykle bywa w zbiorach opowiadań są lepsze i gorsze. Tutaj przeważają te lepsze.
Na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie „Skarbonka” o oddawaniu zbędnego czasu, żeby szybciej doczekać się upragnionej chwili (spotkania, wypłaty) oraz mini powieść „Rycerze na rozdrożach”.
Książka polecam dla relaksu nie tylko miłośnikom Bułyczowa.

Piotr | 2014-10-05

Druga część zbioru opowiadań Guslarskich. Cześć i chwała za jakość wydania, ale treściowo niestety już gorzej niż poprzednio. "Rycerze na rozdrożach" bronią się sami - to jedno z lepszych opowiadań z Guslaru w ogóle (zresztą - byli już wydani jako samodzielna książka), ale tak na oko połowa z opowiadań jest słaba. Co gorsza były to opowiadania, których wcześniej nie znałem (jak o zmniejszonej wyprawie do gwiazd, czy o obcych "zombifikujących" naszą ziemię). Pozycja raczej dla miłośników klasyki SF.

Hipis | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lipca 2015

Dobra książka. Interesujące czytadło. Czasami zaskakuje, czasami zmusza do reflekcji, rozbawia. Uwielbiam sposób pisania Bułyczowa i świat przez niego wykreowany. Ale akurat opowiadania z tego zbioru nie zawsze mają "to coś", dlatego nie oceniam go najwyższą notą. Nie potrafię określić, co mi przeszkadza-jakieś niedociągnięcie, zbytni pośpiech? Doskonałe jest opowiadanie "Rycerze na rozdrożach", długie, z wieloma postaciami, wydaje się mi być najbardziej dopracowane.
Jednak tom polecam ludziom, którzy chcą się pośmiać oraz miłośnikom Bulyczowa, ja jestem zadowolona, że udało mi się dorwać go za 8 zł :D

aszu | 2012-07-09
Przeczytana: 2010 rok

Bułyczow w doskonałej formie!

Crystiano02 | 2013-12-08

Zakupiłem książkę "Wielki Guslar wita obcych" i dopiero po fakcie zorientowałem się, że jest to drugi tom opowiadań. Na wikipedii przeczytałem, że opowiadania nie tworzą całości, ale są ułożone chronologicznie. Jak to wygląda w praktyce, czy można czytać te opowiadania bez znajomości pierwszego zbioru, czy nie jest to wskazane?

borys_ru | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Dobra rosyjska fantastyka, ze swojskim małomiasteczkowym humorem

tilia | 2016-12-26

Rozczula ciepły stosunek autora do opisywanych postaci. Abstrakcja miesza się z prozą życia. I śmiesznie (a nawet prześmiesznie) i straszno.

Pio | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017