Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji.

Tłumaczenie: Ivonnna Nowicka
Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
historia
Tomek

Książka o dziejach współczesnego Iranu aż do chwili obecnej. Autorka opisuje przemiany polityczne, kulturowe i społeczne, jakie dokonały się w tym kraju w ciągu minionego ćwierćwiecza. Przedstawia wnikliwą analizę wojny irańsko-irackiej, wojny w Zatoce, skutków zamachów z 11 września oraz stosunków strategicznych między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Omawia także takie zagadnienia, jak: rozwój oświaty, opieka zdrowotna, sztuki piękne oraz rola kobiet w dzisiejszym Iranie.
Książka jest uaktualnionym i znacznie poszerzonym wydaniem klasycznej już pozycji Roots of Revolution: An Interpretive History of Modern Iran.

Od trzydziestu lat Nikki Keddie należy do grona najbystrzejszych, najbardziej wrażliwych i wnikliwych analityków Iranu. Jej książka, dostarczająca informacji na temat regionu, o którym często wypowiadają się niedzielni eksperci, była i jest niezwykle ważna. Wywarła także istotny wpływ na to, jak postrzegają siebie sami Irańczycy.
Ahmed Rashid, autor książki
Dżihad. Narodziny wojującego islamu w Azji Środkowej.

Iran to pod wieloma względami kraj paradoksów – obiecujący dzięki swej dynamice, frustrujący wskutek powolności reform, a w niektórych posunięciach niepokojący. Teraz, gdy znów znalazł się w centrum uwagi, Nikki Keddie przedstawia wyczerpujące i jakże potrzebne omówienie jego złożonej historii i rozwoju politycznego.
Lee H. Hamilton, dyrektor Woodrow Wilson International Center for Scholars
oraz były przewodniczący House Committee on International Relations

Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji nie przestaje być klasyczną pozycją w dziedzinie studiów iranistycznych. Nowo dodane rozdziały zawierają uaktualnione i obszerne informacje na temat wszystkich aspektów porewolucyjnej rzeczywistości Iranu, od polityki i gospodarki po problematykę płci kulturowej, praw człowieka, praw mniejszości i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
Janet Afary, autorka The Iranian Constitutional Revolution. Grassroots Democracy,
Social Democracy, and the Origins of Feminism

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2007