Skok anioła

Le saut de l'ange
transseksualizm,
literatura faktu
Potemka

Czy można wyobrazić sobie życie człowieka, który nienawidzi swojej płci? "Skok anioła" to przerażający pamiętnik osoby, której piętno inności kładzie się cieniem na całe życie. Rodzina nie "widzi" problemu. Uparcie twierdzi, że bohaterka jest osobą płci męskiej, mimo iż ta coraz odważniej deklaruje swoją kobiecość. Postępowanie takie doprowadza bohaterkę do zejścia w mroki nocnego życia na ulicy - prostytucji i półświatka przestępczego.

Po wielu latach poniżeń udaje się Maud zmienić płeć. Lecz to dopiero początek batalii o godne życie. Trzeba przecież zmienić akt urodzenia, zdobyć pracę, ułożyć sobie życie jak normalna kobieta. Czy to się jej uda? Odpowiedzcie sobie sami. Jak wy traktowalibyście takiego człowieka, gdyby żył wśród was? Nasza tolerancja jest bardzo ograniczona. Dlatego też trzeba ją poszerzyć czytając tę książkę.

źródło opisu: Akapit, 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Izoldka | 2013-08-24
Przeczytana: 14 kwietnia 2010

Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie i pozwoliła spojrzeć na transseksualnych ludzi z innej perspektywy. Oni też zasługują na bycie szczęśliwymi, chociaż zanim to osiągną, muszą stoczyć niejedną wojnę z własnym ciałem i innymi ludźmi.

jujka | 2015-08-12

Czytałam tę historię jeszcze w liceum, będąc niewinnym dziewczęciem. Historia otworzyła mi oczy na świat dotąd nieznany i pokazała mi cierpienie osób uwięzionych w niewłaściwym ciele. Myślę, że lektura tej historii mogłaby być dla niektórych lekcją tolerancji.

nulkas | 2014-11-19

Przeczytałam lata temu, ale nadal mam ją w głowie. Wstrząsający zapis walki o własne JA. Ciężka książka. Chwilami musiałam ją odłożyć na trochę, żeby ochłonąć, ale zawsze wracałam. Polecam.

Daimonia Frey | 2013-07-28

Wstrząsające zapiski osoby, która znalazła się nie w tym ciele co trzeba...

Polecam każdemu, kto jest zainteresowany psychologią i trudnymi wyborami

havrankowa | 2016-07-20
Rachelle | 2016-04-16