Schronienie

Wydawnictwo: Świat Książki
The Pesthouse
978-83-247-0927-4
marpil

Wybitna powieść w duchu Faulknera i McCormacka, łącząca prozę przygodową z egzystencjalną refleksją o naturze człowieka i sensie cywilizacji. Po czasach triumfu techniki i nauki w Ameryce nastąpiło... nowe średniowiecze. Przez prymitywny kontynent, wśród śladów po metropoliach, ciągną emigranci szukający lepszego świata. Są wśród nich Frank i Margaret, którzy odkrywają miłość i siłę we...

Po czasach triumfu techniki i nauki w Ameryce nastąpiło... nowe średniowiecze. Przez prymitywny kontynent, wśród śladów po metropoliach, ciągną emigranci szukający lepszego świata. Są wśród nich Frank i Margaret, którzy odkrywają miłość i siłę we wspólnym losie, gdy wali się ich świat. Co zrobią z rodzącym się uczuciem, jakiego nigdy wcześniej nie zaznali? Kim jesteśmy my, ludzie, skazani na próbę przetrwania?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wydawca

Jenah | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

"Schronienie" stanowi bardzo ciekawy miszmasz. Mamy tu postapokaliptyczną wizję przyszłości, w której cywilizacja przeżywa coś na kształt kolejnego średniowiecza. Ameryka jest w stanie głębokiego kryzysu, a wśród ludzi rozprzestrzenia się choroba - zabójcza i zdradliwa gorączka... emigracyjna. Wielu zdesperowanych ludzi pragnie przedostać się do "kraju za oceanem", kraju niemal mitycznego, gdzie na przybyszów podobno czeka obfitość jedzenia, łagodny klimat, żyzna ziemia, zdrowe powietrze i mili sąsiedzi. Brak jakichkolwiek dowodów na to, że taka kraina istnieje naprawdę, nie zniechęca nikogo. Wyprawa na wybrzeże niesie jednak ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Powieść ta ma w sobie również elementy katastroficzne, które jednak nie dotyczą tylko tego, co się stało w przeszłości. Pewnego dnia prawie wszyscy mieszkańcy wioski nagle umierają. Śmierć dosięga ich we śnie. Choć przypuszcza się, że dotknęła ich epidemia czerwonki, coś tu się jednak nie zgadza. Chociażby to, że wśród...

Alivea | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Schronienie to trochę apokaliptyczna wizja przyszłości ( oczywiście opisano w niej tylko Amerykę, gdzie po kataklizmie jaki ją nawiedził nie ma postępu a cywilizacja cofnęła się w stronę średniowiecza). Mamy więc paniczny strach przed chorobami, brak jakichkolwiek leków oprócz roślinnych mikstur i talizmanów, ludzie umierają masowo na czerwonkę. W wirze tych tragedii toczy się wątek z pozoru miłosny, traktujący o tym co jest najważniejsze.
Książka nie powala na kolana ale narracja, ciekawe opisy i niezgorsza fabuła gwarantują mile spędzone popołudnie :)

Kliker32 | 2015-07-20
Na półkach: Pożyczyłam, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2015

Książka skusiła mnie swoją okładką ;) W tym przypadku rzeczywiście nie należy oceniać książki po okładce.
Po przeczytaniu stwierdzam, że ciągle nie jestem pewna, o co dokładnie chodziło w tej historii. Nie wciągnęła mnie i nawet nie wiem, kiedy akcja się rozgrywa.
Książkę czytałam powoli i z wielkimi przerywnikami. Niechętnie zapoznawałam się z dalszymi losami bohaterów. Skończyłam ją tylko dlatego, że lubię kończyć to, co zaczynam.
Zdecydowanie nie jest to książka, która wniosła coś nowego do mojego życia ;)

Aiwlys | 2013-12-03
Przeczytana: 30 listopada 2013

Spodobała mi się ta historia, bardzo dokładnie opowiedziana, na spokojnie. Już dawno nie czytałam książki, która byłaby napisana tak ślicznym językiem. Polubiłam zarówno Margaret jak i Franklina. Byłam również bardzo ciekawa "nowej" Ameryki. Muszę przyznać, że autor przedstawił troszkę smutną wizję tego, co może się stać z naszą cywilizacją. Ale bardzo prawdopodobną!

Villemo-Ice | 2012-08-13
Przeczytana: marzec 2012