Księga Genesis

The Book of Genesis
978-83-08-04521-3
komiksy
dasilwa

Ilustrowana w formie czarno-białego komiksu Księga Genesis zawiera wszystkie 50 rozdziałów z niezmienionym tekstem Biblii, przełożonym na język kultury popularnej; w polskim wydaniu opracowana na podstawie cenionego przekładu Izaaka Cylkowa. Crumb wykazuje ogromną dbałość o szczegóły - realia oddane są drobiazgowo, sugestywnie i wiernie. Sam tekst Biblii Crumb traktuje fabularnie, jako...

Crumb wykazuje ogromną dbałość o szczegóły - realia oddane są drobiazgowo, sugestywnie i wiernie. Sam tekst Biblii Crumb traktuje fabularnie, jako ciekawą historię do opowiedzenia, nie podchodzi do niego jako do tekstu objawionego. Nie jest to więc książka, która pokazuje "drugie dno" Biblii; jest raczej opowieścią dla miłośników komiksów ceniących wyobraźnię ilustratora. Za główny walor tej książki należy uznać ciekawą i nieoczywistą interpretację graficzną postaci i poszczególnych scen.

Komiks Księga Genesis został nominowany do prestiżowej Nagrody Przemysłu Komiksowego im. Eisnera aż w trzech kategoriach i od ponad pół roku nie schodzi z listy bestsellerów "New York Timesa".

Komiks otrzymał wiele pochlebnych recenzji w Stanach Zjednoczonych:

Od stworzenia świata do śmierci Józefa - oto Księga Genesis, ilustrowana jak nigdy przedtem. To niecierpliwie wyczekiwane dzieło na nowo opowiada pierwszą księgę biblijną w głęboki i prawdziwy sposób... W rezultacie powstał niezwykły, przesączony detalami gobelin, najlepsze z dzieł w legendarnej karierze Crumba.

"Graphic Novel Reporter"

Jedna z najambitniejszych artystycznych adaptacji najstarszej, nieustannie opowiadanej historii Wschodu.

Paul Buhle, "The Jewish Daily Forward"

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/ksiega-genesis/1

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/ksiega-genesis/1,okladka

Przemek Skoczyński | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Crumb nie owija w bawełnę i interpretuje Biblię dosłownie. Sam ten fakt jest pewnie dla niektórych szokujący, ja jednak oczekiwałem czegoś więcej od tak charakterystycznego autora. Strona graficzna na plus.

Robert | 2012-06-19
Na półkach: Przeczytane, Moje NAJ....
Przeczytana: 2013 rok

Warto!..