Tolkien. Mistrz Śródziemia

Wydawnictwo: Amber
Master of Middle Earth
83-7169-816-X
Kamil

Porównując wykorzystany w Hobbicie, Władcy Pierścieni i kilku mniejszych utworach warsztat pisarski autora, profesor Kocher odnajduje rzeczywiste związki między tymi tak różnymi utworami.
Fascynująca książka, która może wiele wyjaśnić każdemu miłośnikowi prozy mistrza Śródziemia.

| 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Książka jako rozważanie o literaturze Tolkiena i jego życiu, dobra, ale według mnie było więcej miejsca na interpretacje i pokazania głębszej misji jego dzieł, które nie były tylko lingwistyczną zabawą. Mimo to książka warta przeczytania w wolnym czasie (takim jak ŚBN).

Agnar | 2016-05-04

Chociaż fascynacja Tolkienem nie zna u mnie granic, to nie mogę niestety wystawić 10/10. Jest tutaj wiele oczywistych rzeczy, które wynikają z samej fabuły i są oczywiste. Paul H. Kocher zrobił jednakże coś, co przekonało mnie do pochlebnej opinii:
1. Opisanie każdej z ras i ich interpretacja - najbardziej zaszokowała mnie interpretacja krasnoludów oraz badanie podłoża ich zachłanności.
2. Interpretacja bajek, szczególnie "Kowal z Przylesia Wielkiego". Nigdy nie rozpatrywałem tej noweli jako aluzji do życia samego twórcy.

Johanka Bialek | 2016-03-03
Przeczytana: 2004 rok