Jak bocianięta wyrzucone z gniazda : Dramat Polaków na Wileńszczyźnie

8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61146-33-9
Dorcia

Autorka opisuje dramatyczne przeżycia wojenne swojej mamy, Wandy i jej rodziny, która na jesieni 1941 roku została bezlitośnie wyrzucona z własnego domu w Plikiszkach na Wileńszczyźnie i trafiła do obozu przejściowego w Mejszagole. Ich dom zajęła rodzina litewska, nie pozwalając zabrać absolutnie nic z dorobku całego ich życia. I tak dla 10-letniej Wandy nastały dni, miesiące i lata pełne upokorzeń, rozdzielenia z rodzeństwem i rodzicami oraz pracy ponad siły w służbie u Litwinów.
Książka doskonale obrazuje napięte stosunki polsko-litewskie w czasie II wojny światowej, z mistrzostem oddaje życie polskich rolników na Wileńszczyźnie - ich trudną pracę, wojenne dramaty, wielką miłość i przywiązanie do ziemi ojczystej, a także wiarę w Bożą Opatrzność, która nie raz ocaliła im życie.

źródło opisu: okładka

CORO | 2014-03-18

Autorka opisuje losy matki pochodzącej z Plikiszek. Wileńszczyzna, czasy wojny, opuszczenie rodzinnego gniazda i dorobku całego życia. Litwini byli bezwzględni i bezlitośni zawłaszczając całe majątki Polaków niejednokrotnie sąsiadów. Obóz przejściowy w Mejszagole, rozdzielenie z rodziną i wiara w Bożą Opatrzność. Pięknie opisana historia rodziny i czasów w jakich przyszło im żyć. Czyta się lekko i z nostalgią.

Marta | 2011-10-08
Przeczytana: 20 października 2011