Muszla Ramora

Okładka książki Muszla Ramora Serge Le Tendre, Régis Loisel
Okładka książki Muszla Ramora
Serge Le TendreRégis Loisel Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: W poszukiwaniu Ptaka Czasu. Cykl 2 (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
komiksy
W poszukiwaniu Ptaka Czasu. Cykl 2 (tom 1)
La Quête de l'oiseau du temps: La conque de Ramor
Egmont Polska
2003-09-01
2003-09-01
48 min.
Wojciech Birek
pelissa komiks fantasy

Okładka książki Ziarno szaleństwa David Etien, Serge Le Tendre, Régis Loisel
Ziarno szaleństwa David Etien, Serge ...
Okładka książki Łowca Serge Le Tendre, Régis Loisel
Łowca Serge Le Tendre, Ré...
Okładka książki Jajo Mroku Serge Le Tendre, Régis Loisel
Jajo Mroku Serge Le Tendre, Ré...
Okładka książki Kryll David Etien, Serge Le Tendre, Régis Loisel
Kryll David Etien, Serge ...

Okładka książki Skarga Utraconych Ziem: Sioban Jean Dufaux, Grzegorz Rosiński
Skarga Utracon... Jean Dufaux, Grzego...
Okładka książki Funky Koval. Bez oddechu. Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Funky Koval. B... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Szninkiel Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Szninkiel Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Armada - 01 - Ogień i popiół Philippe Buchet, Jean David Morvan
Armada - 01 - ... Philippe Buchet, Je...
Okładka książki Zemsta hrabiego Skarbka. Tom 1 - Złote ręce Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Zemsta hrabieg... Grzegorz Rosiński,&...

Przyjemne fantasy z zabarwieniem humorystycznym, ładna kreska

Przyjemne fantasy z zabarwieniem humorystycznym, ładna kreska

Typowe heroic fantasy - skąpo odziane panie, mityczne ptaki, składanie ofiar czy wyraźny podział na dobrych i złych. Konflikt niskopoziomowy. Dużo dialogów, które potrafią rozbawić grzeszną prostotą. Takie tam czytadło. Które nic nie wnosi do gatunku, jakby heroizm postaci miał zniwelować płytki scenariusz oparty na śmiesznych założeniach i wierzeniach w przeklętych czortów, którzy są równie nieprawdopodobni, jak Darth Vader czy Saruman. Czytelne, jak powiastka dla młodzieży. Może się rozkręci w drugim albumie, może nie. Nie lubię takich jednoznacznych fantasy, gdzie strony konfliktu są jasno odhaczone i bez popisu dla mojej krępej wyobraźni.

Czterotomowy cykl drugi rozpoczyna zeszyt Muszla Ramora. Ma na celu wprowadzenie nas do świata i przedstawienie głównych bohaterów. Jednego już znamy – jest nim Bragon. Drugi to młodziutka i zadziorna czarodziejka. Sama fabuła jest dość sztampowa. Ot, zbiera się grupa ludzi idąca z punktu A do B do C; po drodze napotyka różne polityczne sztuczki, klęski żywiołowe i niebezpieczeństwa oraz krwawe konflikty. Problemem, jaki ma rozwiązać nasza wesoła kompania, będzie odnalezienie Ptaka czasu, a trzeba to uczynić, by zapieczętować ponownie Ranmora w muszli, z której niedługo będzie on w stanie się wyswobodzić. Jest on tym, który ma wprowadzić zagładę całego Akbaru, jeśli nie całego świata. Okazuje się jednak, że nie tylko muszla jest trudna do zdobycia, bo ma ją wroga nacja, ale także stała się obiektem dość krwawego kultu. No i nie tylko staruszek Bragon i córka księżnej-czarodziejki Mary, Pelissa, są na tropie muszli.
Więcej na: https://www.monime.pl/w-poszukiwaniu-ptaka-czasu-cykl-2-tom-1-2/

Normalnie rzadko czytam komiksy, jednak dla pierwszej części z tej serii zrobiłem wyjątek (jak i też dla Calvina I Hobbesa, ale nie wtrącam się) i spodobała mi się tak, że dla kolejnych części w przyszłości zrobię też kilka takich ,,wyjątków''. Ten komiks z pewnością należy po tej bardzo dobrej opinii, jednak pisemna fabuła w środku trochę przesadzała z sytuacją na kadrze.

Rycerz Bragon ewidentnie się postarzał, zmarszczek mu przybyło, zarost zsiwiał, a sam stał się bardziej zrzędliwy. Przyczyny takiego stanu mogą być dwie albo się zatracił "jucha i siwucha", albo minął szmat czasu.

Cz.1 cyklu drugiego, dlaczego drugiego?

Minęło kilkanaście lat od ostatnich wydarzeń, Bragonowi jednak z dawnej werwy i woli walki ząb czasu niewiele zabrał. Jego zawziętość i rycerska duma, tym razem musi się zmierzyć z upierdliwymi wrogami, od całkiem małych i zabawnych po dużych i niebezpiecznych, a nawet dawnych znajomych jak jego własny uczeń Bulrog. W całej zabawie towarzyszy mu córka Mary niejaka rudowłosa Pellisa, (która jest nieokrzesana jak Merida Waleczna).To jak w takich okolicznościach Bragon ma być zdrowy i wykonać misję zdobycia Muszli Ramora? :)

Na szczęście wszyscy jakoś się dogadują. Komiks pełen akcji, zabawnych zbiegów okoliczności, i mocnych wrażeń. Nie sposób się nudzić. Polecam!

Aha, można czytać niezależnie (nie trzeba znać cyklu pierwszego)

Cz.1 cyklu drugiego, dlaczego drugiego?

Minęło...

"W poszukiwaniu ptaka czasu: Muszla Ramora" rozpoczyna klasyczną już dziś, liczącą dziewięć albumów serię, zapoczątkowaną czterdzieści lat temu przez znakomitych francuskich autorów: scenarzystę Serge’a Le Tendre’a i rysownika Régisa Loisela. Opowieść o wyprawie Bragona, stała się prawdziwym przebojem rynku komiksowego, i do dziś święci triumf.

Serge Le Tendre - scenarzysta, francuskiego pochodzenia. Już w wieku dwunastu lat oświadczył że swoją przyszłość chce związać z komiksem. Na swoje nieszczęście, został posłany do szkoły ekonomicznej. Papierkami zajmował się do osiągnięcia dwudziestu jeden lat. Jak wreszcie sam mógł decydować o sobie, zaczął uczęszczać na kursy komiksowe prowadzone m. in. przez Girauda i Mezeriesa. Tam właśnie spotkał Loisela. Swoją prawdziwą karierę, zaczął od czasopisma "Pilote", Później, współpracował m. in. ze sławnym "Metal Hurlant", "Spirou" i "Fluide Glacial". Wymyślając komiksy, imał się jednocześnie przeróżnych zawodów. Pracował w reklamie, w sex-shopie, a nawet zajmował się preparowaniem ślimaków do celów naukowych. Prawdziwą sławę, dopiero przyniosła mu seria komiksów "W poszukiwaniu Ptaka Czasu". W 1986 roku, na festiwalu w Luce, otrzymał nagrodę "Yellow Kid", dla najlepszego scenarzysty międzynarodowego.

Regis Loisel - francuski twórca komiksów. Pierwsze kroki jako rysownik, zaczął stawiać na początku lat osiemdziesiątych w czasopiśmie "Pieds Nickeles". Później współpracował z "Pilote", "Fluide Glacial", "Metal Hurlant". Jednak tak samo, jak w przypadku Serge Le Tendre, prawdziwą popularność przyniosła mu dopiero seria "W poszukiwaniu Ptaka Czasu". Oprócz wielu plansz komiksowych, ma na swoim koncie również szereg ilustracji erotycznych. W 1990 roku wydawnictwo Vents d`Ouest opublikowało pierwszy album z serii "Piotruś Pan", z jego rysunkami. Współpracował ze studiem Walta Disney'a przy filmach "Atlantyda: Zaginiony ląd" Kirka Wise'a, Gary'ego Trousdale. i "Mulan" Barry'ego Cooka, Tony'egp Bancrofta.

Czarodziejka Mara powierza rycerzowi Bragonowi – adoratorowi z lat młodzieńczych – niebezpieczne zadanie odnalezienia Ptaka Czasu. Tylko jeśli Bragon go odszuka, będzie można zatrzymać upływ czasu i nie dopuścić do zagłady świata Akbaru. Rycerzowi towarzyszy Pelissa, młodziutka córka Mary. Historia ich pełnej przygód wyprawy jest pełna zwrotów akcji, a została opowiedziana z humorem.

"W poszukiwaniu ptaka czasu: Muszla Ramora" to szczególna opowieść, wymagająca zrozumienia stosunku do pozycji fantastycznych, w czasach w jakich ten komiks powstawał.

Za sprawą Serge’a Le Tendre’a i Régisa Loisela jest nam dane poznać czworo bohaterów, jakim nie straszne stawienie czoła wszelakim niebezpieczeństwom. Jak również sprzeczkom, które nieustannie i niepotrzebnie ze sobą prowadzą. Bragon, to prawa i waleczna postać. Heros, którego topór nie wie co to lęk. Jednakże, tak naprawdę to starzec, jaki posiada szereg wad. Nie obce są mu upór, brawura, zadufanie w sobie i kłótliwość. Bragona nie odstępuje rudowłosa Pellisa. Ubrana w strój, jaki więcej odsłania niż powinien, podkreślając jej przesadną figurę, zachowuje się niewinnie, a nawet naiwnie. Jej nie opuszcza małe niebieskie stworzonko, zwane Kudłaczem. Potworek jest dla nich obu większym wsparciem, niż postać zwana Tajemniczym Nieznajomym. Ten, w swojej pogiętej masce, ma na celu zaimponować Pellissie, a szczególnie podejżeć ją bez ubrania. Ta banda bohaterów od siedmiu boleści, ma ocalić Akbar. Ale najpierw czeka ich pierwsza próba w poszukiwaniu Ptaka Czasu: przyniesienie Muszli Ramora. Przed nimi niezliczone zagrożenia. Książę - Czarownik Marchii Grzmiących Skał. Shan - Thung, zazdrośnie strzeże Muszli. Pomaga mu Bulrog. Najemnik w masce, ze śladami batów Bragona na pośladkach. Jego dawien uczeń, obecnie wróg. Będą musieli ich przekonać, by im ją oddali. Po dobroci lub siłą.

W dawnych czasach bogowie zgodnie panowali nad Akbarem. Magia była potężna i szanowana. Jednak pewnego dnia jeden z nich postanowił obalić pozostałych, w celu zawładnięcia mocą. Zwał się Ramor. Jego zdrada została odkryta, a zamiary udaremnione. Za pomocą swej magicznej księgi, bogowie uwolnili straszliwy czar. Czarodziejskie moce starły się w straszliwej walce. W końcu Ramor został zwyciężony, pokonany przez moc czaru. Oszalałego z wściekłości, zamknięto w pewnej muszli, która stała się jego więzieniem. Dużo później, bogowie starzy i zmęczeni odeszli do tajemnego świata. Zapomniany Ramor został w muszli. Karmił się swą nienawiścią i czekał na chwilę uwolnienia. Ta chwila właśnie się zbliża. A wówczas zniszczenie i śmierć ogarną Akbar. Czar, jaki więzi przeklętego Ramora, wygaśnie w noc przesilenia. Czarodziejka Mara, odnalazła Księgę Bogów i odczytała ją. Teraz znane jej jest pradawne zaklęcie, które trzyma Ramora w Muszli. Ale nie mając Muszli, nie może nic zrobić. Musi mieć Muszlę, jeśli chce wypowiedzieć zaklęcie. Ale nawet wówczas będzie za późno, gdyż zaklęcie jest długie. Za długie. Nie zdoła go dokończyć przed nocą przesilenia. Potrzebuje Ptaka Czasu. Zaledwie Ptak Czasu pozwoli zatrzymać czas i dokończyć zaklęcie.

Historię charakteryzuje prosta, a nawet naiwna konstrukcja jak również powolna budowa napięcia. Ozdabia ją sprośne poczucie humoru Serge’a Le Tendre, które nie każdemu się spodoba. Posiada także masę stereotypów, a najwięcej jest ich w przewodnich postaciach. W sumie, to trudno o drugie takie zestawienie bohaterów, które dodatkowo nie ciężko jest polubić. Jednakże, nie można powiedzieć, że są oni rozbudowani. Tak samo przedstawionemu światu, nie można odmówić różnorodności, chociaż zostaje pokazana nam zaledwie jego niewielka połać. Ostatecznie, całość historii zwieńcza szczęśliwe zakończenie, które z łatwością można przewidzieć już na jej zaczątku. Co w takim razie spowodowało, że powieść do teraz może chełpić się wspomnianym na początku triumfem? Właśnie ta niskolotna, z wolna rozkręcająca się fabuła, bezecne poczucie humoru, niedopracowane postacie i przewidywalne zakończenie. Obecnie, w czasach świetności gatunku, scenariusz Serge’a Le Tendre, to podróż do pełnej nostalgii przeszłości.

I choć scenariusz jest bez krwi i kości, to nie można tego powiedzieć o stronie wizualnej, którą zajął się Regis Loisel. Warstwa graficzna, przygotowana przez mężczyznę, doskonale odzwierciedla świat, w jakim ma miejsce historia. Różnorodność, mieszkańców Akbaru, jak również jego fauna i flora są największą zaletą komiksu. Przewodnim bohaterom, też niczego nie brakuje. Ich prezencja wizualna: przesadna wielkość poszczególnych części ciała, albo krągłości, idealnie wpasowuje się w poczucie humoru Serge’a Le Tendre’a. I to, co ten chciał pokazać w tej opowieści. Ogólnie, nie sposób co chwile, nie zawieszać oczu na przepięknych kadrach, jakie narodziły się za sprawą inwencji twórczej Régisa Loisela. Szczególnie, że odnowiona odsłona albumu, prezentuje się nieporównywalnie lepiej, niż pierwotna wersja. Kreska Régisa Loisela jest grubsza, a paleta kolorów bogatsza. Dodano także cienie, jakich brakowało we wcześniej odsłonie komiksu .

Naiwna fabuła, specyficzna kreska. Serge Le Tendre i Regis Loisel wiernie odtwarzają konwencję gatunku, na przemian składając jej hołd, to znów nabijając się z niej. Dlatego seria "W poszukiwaniu ptaka czasu", nie każdemu przypadnie do gustu, a szczególnie jej pierwsza część.

Serge Le Tendre - ...

Mocno trąci myszką, choć graficznie oczywiście klasa.

Mocno trąci myszką, choć graficznie oczywiście klasa.

Pierwsza część "W poszukiwaniu ptaka czasu" to taka-sobie opowiastka fantasy, ale podobno z albumu na album jest coraz lepiej, więc nie zrażam się i czytam dalej.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

czytałam baaaaardzo dawno temu jako dzieciak, bardzo dobrze wspominam całą serię, cieszę się że wznawiają po latach wydanie komiksów które oprócz dobrych rysunków maja fabułę i dialogi

Na okładce albumu Muszla Ramora znajduje się informacja, że jest to tom pierwszy cyklu drugiego W poszukiwaniu Ptaka Czasu. W pewnym sensie jest to nieprawdziwa informacja, gdyż komiksy należące do tej serii, którą w naszym kraju zwykło się nazywać „Cyklem Pelissy” – chronologicznie, względem czasu powstania, są wcześniejsze. Omawiany tom ukazał się oryginalnie w 1983 roku, a pierwsze polskie wydanie miało miejsce w 1990 roku. To, które trzymam w rękach, jest już trzecim. Co prawda jeśli chodzi o samą akcję, to faktycznie mamy do czynienia z wydarzeniami, które dzieją się później.

(...) Nastoletnia Pelissa wyrusza na polecenie matki z Marchii Pienistych Zasłon prosto do folwarku, w którym mieszka postarzały, ale nadal sławny, rycerz Bragon. Musi przekonać go, aby wyruszył z nią w misję i pomógł Księżnej-Czarodziejce zdobyć muszlę, w której dawni bogowie uwięzili niebezpiecznego Ramora. Czasu jest niewiele, ponieważ zaklęcie utrzymujące go w muszli musi zostać wypowiedziane przed nocą przesilenia. Czarodziejska inwokacja jest jednak zbyt długa, dlatego konieczne jest także odnalezienie Ptaka Czasu. Nasi bohaterowie muszą się spieszyć. Bragon, pomny na dawne uczucie, które żywił do Mary, wyrusza tej samej nocy, w której została mu przekazana wiadomość.

Sędziwy rycerz chciałby podróżować samodzielnie, jednak Pelissa jest krnąbrnym podlotkiem i umie postawić na swoim. Dlatego ostatecznie ruszają razem. Bragon nie jest z tego zadowolony i co rusz daje upust swojej złości, między rycerzem a córką Mary panuje ciągłe napięcie, które wprowadza do komiksu komiczne elementy. Ich pierwsze zdanie, zgodnie z tytułem albumu, polega na zdobyciu Muszli Ramora, która znajduje się w Marchii Grzmiących Skał. Zadanie jest niebezpieczne i niełatwe do wykonania, gdyż panujący Książe-Czarownik ma ochronę najemników. Akcja, pełna zaskakujących twistów i barwnych a zabawnych postaci, prowadzona jest żywiołowo. Scenarzysta zadbał o to, abyśmy podczas lektury się nie nudzili, niektóre zaproponowane rozwiązania są zadziwiająco zabawne.

Warstwa graficzna przygotowana przez Loisela dobrze odzwierciedla fantastyczny i niebywały świat, w którym żyją bohaterowie. bragonKażda z marchii posiada swoją specyficzną faunę i florę, fizis mieszkańców także jest różnorodna. Z wielką pieczołowitością rysownik starał się oddać różnorodność krain. Ci, którzy mieli okazję czytać wydane uprzednio albumy należące do serii, zauważą pewnie różnicę w rysunku. Kreska Loisela jest grubsza, bardziej wyrazista, wręcz mięsista. Dodatkowo, co jest dla niego charakterystyczne, postacie nie są piękne; proszę zwrócić uwagę, jak przedstawiony jest Bragon: zapadnięte i obwisłe policzki, podkrążone oczy, wielkie uszy starca i kulfon nosa. O przedstawieniu Szarych Świerszczy nie będę nawet wspominał. A Pelissa została obdarzona przez niego nienaturalnie dużymi piersiami, które w pewnym momencie zostają obnażone, co okaże się pomocne – ale to już inna historia…

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

• Komiksy
  • Komiks