Listy z Syberii

83-07-02907-4
Syberia, zesłańcy, XIX wiek
historyczna
stilben

Adolf Januszkiewicz był przyjacielem Adama Mickiewicza. Brat Eustachego, słynnego księgarza paryskiego, uczestnik powstania listopadowego, wzięty do niewoli rosyjskiej, spędził 24 lata na zesłaniu w Syberii Zachodniej. Wydane po raz pierwszy z rękopisów jego listy do rodziny i przyjaciół ukazują z jednej strony realia syberyjskiego życia autora i innych polskich zesłańców pierwszej połowy XIX wieku, z drugiej zaś zarysowują osobowość Adolfa Januszkiewicza w świetle wypowiadanych przezeń refleksji, jego przemyśleń i zainteresowań intelektualnych.

| 2012-07-04
Na półkach: Przeczytane, Rosja