Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej Edwin Bendyk, Maciej Gdula, Maciej J. Nowak, Beata Stasińska, Jacek Żakowski
Okładka książki Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej
Edwin BendykMaciej Gdula Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Przewodniki Krytyki Politycznej
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2010-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-01
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361006053
Tagi:
ekonomia krytyka polityka
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2121
614

Na półkach:

Oczywiście obietnica z opisu dotycząca odwoływania się do klasyków nie uwzględnia Murraya Rothbarda, a szkoda. Kwestia finansowania czegokolwiek to kwestia zarządzania dobrami rzadkimi (bo nie żyjemy w raju, gdzie wszystkie dobra są dobrami wolnymi),a więc i kwestia ekonomiczna. Wartość dóbr ekonomicznych jest subiektywna i żaden centralny planista nie jest w stanie uchwycić preferencji milionów ludzi, więc mamy do wyboru:
a)planista dyskryminuje większość ludzi, którzy nie chcą zakupić danego produktu i przenosi ich pieniądze do kieszeni ćwierćintelektualistów rzygających farbą na kartki, czy do redaktorów krypolu
b)rynek weryfikuje wartość danych dóbr i Jasie Kapele muszą iść do uczciwej roboty.
Myślę, że powinno już być w tym momencie jasne dlaczego ta książka została wydana, ale dorzućmy jeszcze do pieca. Kultura to nośnik idei. Kultura w rękach etatystów to nośnik idei etatystycznych, kolektywistycznych, socjalistycznych, egalitarnych. Słowem - antyludzkich. Nieoficjalne ministerstwo propagandy jest dla lewaków bardzo ważną twierdzą, której będą bronić ze wszystkich sił. Tym bardziej należy im tę twierdzę zburzyć.

Oczywiście obietnica z opisu dotycząca odwoływania się do klasyków nie uwzględnia Murraya Rothbarda, a szkoda. Kwestia finansowania czegokolwiek to kwestia zarządzania dobrami rzadkimi (bo nie żyjemy w raju, gdzie wszystkie dobra są dobrami wolnymi),a więc i kwestia ekonomiczna. Wartość dóbr ekonomicznych jest subiektywna i żaden centralny planista nie jest w stanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
3

Na półkach:

ciekawa rzecz dająca możliwość innego (niż zazwyczaj) spojrzenia na kulturę.

ciekawa rzecz dająca możliwość innego (niż zazwyczaj) spojrzenia na kulturę.

Pokaż mimo to

avatar
155
24

Na półkach:

Książka stanowi zbiór artykułów polskich i zagranicznych autorów, dotyczących kultury i jej sposobów finansowania. Pojawiają się pytania jak traktować kulturę w kapitalizmie, czy jest ona tak samo jak inne dobra produktem, który powinien zarabiać? Czy państwo powinno ją finansować? A może powinna być poddana całkowicie mechanizmom wolnorynkowym i wtedy przetrwa tylko to co będzie umiało samo na siebie zarobić? Czy finansowanie przedsięwzięć kulturalnych powinno się oddawać w ręce fundacji? I gdzie w tym wszystkim miejsce elit i czy one nadal istnieją?
Czy kulturę da się przeliczyć na pieniądze?
I w końcu, czym powinna być polityka kulturalna i jak ważna ona jest dla funkcjonowania państwa.
Szalenie ciekawa rzecz, dając do myślenia i dające nowe spojrzenie na kulturę.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, a najbardziej chyba dla polityków, dla których to co nie przynosi rzeczywistego dochodu (np. biblioteki, domy kultury) powinno być zamykane.

Książka stanowi zbiór artykułów polskich i zagranicznych autorów, dotyczących kultury i jej sposobów finansowania. Pojawiają się pytania jak traktować kulturę w kapitalizmie, czy jest ona tak samo jak inne dobra produktem, który powinien zarabiać? Czy państwo powinno ją finansować? A może powinna być poddana całkowicie mechanizmom wolnorynkowym i wtedy przetrwa tylko to co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    2
  • NP Ekonomia
    1
  • NUDA
    1
  • Chcę dać w prezencie
    1
  • Półka autentyczna
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Chcę kupić
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej


Podobne książki

Przeczytaj także