978-83-61006-05-3
ekonomia, krytyka, polityka
estr

Kto powinien finansować festiwale filmowe, wystawy, przedstawienia teatralne – państwo czy prywatne fundacje? Po co współczesnej demokracji silne media publiczne? A nowe media? Czy państwo powinno je wspierać? Co zrobić, żeby internet nie tylko dostarczał rozrywkę? Dlaczego kultura sieci przynosi zmianę cywilizacyjną? I wreszcie – na czym polega krytyczna funkcja kultury na początku XXI wieku?

Ekonomia kultury przybliża najnowsze światowe trendy w myśleniu o roli kultury. Przewodnik zawiera wybór tekstów zachodnich, definicje pojęć, omówienia teorii „żywych klasyków” (Richarda Floridy, Chrisa Andersona), a także analizy polskich realiów i szkice projektów zmian. Wśród autorów są naukowcy, dziennikarze, teoretycy i twórcy: m.in. Beata Stasińska, Jacek Żakowski, Edwin Bendyk, Maciej Gdula, Maciej Nowak.

źródło opisu: http://sklep.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl

Antagonista Esklaważu | 2016-11-20

Oczywiście obietnica z opisu dotycząca odwoływania się do klasyków nie uwzględnia Murraya Rothbarda, a szkoda. Kwestia finansowania czegokolwiek to kwestia zarządzania dobrami rzadkimi (bo nie żyjemy w raju, gdzie wszystkie dobra są dobrami wolnymi), a więc i kwestia ekonomiczna. Wartość dóbr ekonomicznych jest subiektywna i żaden centralny planista nie jest w stanie uchwycić preferencji milionów ludzi, więc mamy do wyboru:
a)planista dyskryminuje większość ludzi, którzy nie chcą zakupić danego produktu i przenosi ich pieniądze do kieszeni ćwierćintelektualistów rzygających farbą na kartki, czy do redaktorów krypolu
b)rynek weryfikuje wartość danych dóbr i Jasie Kapele muszą iść do uczciwej roboty.
Myślę, że powinno już być w tym momencie jasne dlaczego ta książka została wydana, ale dorzućmy jeszcze do pieca. Kultura to nośnik idei. Kultura w rękach etatystów to nośnik idei etatystycznych, kolektywistycznych, socjalistycznych, egalitarnych. Słowem - antyludzkich. Nieoficjalne...

myga | 2013-10-19
Przeczytana: 12 września 2013

ciekawa rzecz dająca możliwość innego (niż zazwyczaj) spojrzenia na kulturę.

annakk | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Książka stanowi zbiór artykułów polskich i zagranicznych autorów, dotyczących kultury i jej sposobów finansowania. Pojawiają się pytania jak traktować kulturę w kapitalizmie, czy jest ona tak samo jak inne dobra produktem, który powinien zarabiać? Czy państwo powinno ją finansować? A może powinna być poddana całkowicie mechanizmom wolnorynkowym i wtedy przetrwa tylko to co będzie umiało samo na siebie zarobić? Czy finansowanie przedsięwzięć kulturalnych powinno się oddawać w ręce fundacji? I gdzie w tym wszystkim miejsce elit i czy one nadal istnieją?
Czy kulturę da się przeliczyć na pieniądze?
I w końcu, czym powinna być polityka kulturalna i jak ważna ona jest dla funkcjonowania państwa.
Szalenie ciekawa rzecz, dając do myślenia i dające nowe spojrzenie na kulturę.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, a najbardziej chyba dla polityków, dla których to co nie przynosi rzeczywistego dochodu (np. biblioteki, domy kultury) powinno być zamykane.

Superchrupka | 2011-04-04
Przeczytana: 20 marca 2011

"Próżno ukrywać – edukacja kulturalna w Polsce jest niestety na niskim poziomie, natomiast polityki kulturalnej nie ma u nas wcale. Tymczasem tworzenie reform dotyczących kultury i wcielanie przez państwo w życie jakichkolwiek inicjatyw związanych z nią i z edukacją wymaga nie tylko działań ministerstwa kultury i edukacji, ale także choćby resortu finansów. O kulturze politycy jednak nie dyskutują. Czy można się temu dziwić? Ostatnio nieszczęsne „łączenie się w bulu” prezydenta, czy kulawe i wymijające wypowiedzi polityków na temat swoich upodobań czytelniczych, a przede wszystkim poziom merytoryczny publicznej debaty politycznej – odbiera nadzieję na inicjatywę polityków najwyższych szczebli i chęć zmian w obrębie dziedziny „dziwaków artystów”."

Całość recenzji:

aha | 2015-12-30