Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej Edwin Bendyk, Maciej Gdula, Maciej J. Nowak, Beata Stasińska, Jacek Żakowski
Okładka książki Ekonomia Kultury. Przewodnik Krytyki Politycznej
Edwin BendykMaciej Gdula Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Przewodniki Krytyki Politycznej
Krytyka Polityczna
2010-11-01
2010-11-01
ekonomia krytyka polityka

Oczywiście obietnica z opisu dotycząca odwoływania się do klasyków nie uwzględnia Murraya Rothbarda, a szkoda. Kwestia finansowania czegokolwiek to kwestia zarządzania dobrami rzadkimi (bo nie żyjemy w raju, gdzie wszystkie dobra są dobrami wolnymi),a więc i kwestia ekonomiczna. Wartość dóbr ekonomicznych jest subiektywna i żaden centralny planista nie jest w stanie uchwycić preferencji milionów ludzi, więc mamy do wyboru:
a)planista dyskryminuje większość ludzi, którzy nie chcą zakupić danego produktu i przenosi ich pieniądze do kieszeni ćwierćintelektualistów rzygających farbą na kartki, czy do redaktorów krypolu
b)rynek weryfikuje wartość danych dóbr i Jasie Kapele muszą iść do uczciwej roboty.
Myślę, że powinno już być w tym momencie jasne dlaczego ta książka została wydana, ale dorzućmy jeszcze do pieca. Kultura to nośnik idei. Kultura w rękach etatystów to nośnik idei etatystycznych, kolektywistycznych, socjalistycznych, egalitarnych. Słowem - antyludzkich. Nieoficjalne ministerstwo propagandy jest dla lewaków bardzo ważną twierdzą, której będą bronić ze wszystkich sił. Tym bardziej należy im tę twierdzę zburzyć.

ciekawa rzecz dająca możliwość innego (niż zazwyczaj) spojrzenia na kulturę.

ciekawa rzecz dająca możliwość innego (niż zazwyczaj) spojrzenia na kulturę.

Książka stanowi zbiór artykułów polskich i zagranicznych autorów, dotyczących kultury i jej sposobów finansowania. Pojawiają się pytania jak traktować kulturę w kapitalizmie, czy jest ona tak samo jak inne dobra produktem, który powinien zarabiać? Czy państwo powinno ją finansować? A może powinna być poddana całkowicie mechanizmom wolnorynkowym i wtedy przetrwa tylko to co będzie umiało samo na siebie zarobić? Czy finansowanie przedsięwzięć kulturalnych powinno się oddawać w ręce fundacji? I gdzie w tym wszystkim miejsce elit i czy one nadal istnieją?
Czy kulturę da się przeliczyć na pieniądze?
I w końcu, czym powinna być polityka kulturalna i jak ważna ona jest dla funkcjonowania państwa.
Szalenie ciekawa rzecz, dając do myślenia i dające nowe spojrzenie na kulturę.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, a najbardziej chyba dla polityków, dla których to co nie przynosi rzeczywistego dochodu (np. biblioteki, domy kultury) powinno być zamykane.

• NP Ekonomia
  • NUDA