Niebo w kałużach

Wydawnictwo: Czarna Owca
Der Himmel in den Pfutzen
978-83-7554-278-3
Ag2S

Poruszając opowieść o losach wojennego wygnańca - polskiego Żyda. Jak tysiące Polaków i Niemców, Anatol Gotfryd doświadcza losu wygnańca: w 1939 roku pozornie bezpieczną wiejską sielankę galicyjskiego świata przerywa wkroczenie Armii Czerwonej, a dwa lata później - niemiecka okupacja. Unikając o włos deportacji do kacetu, po wojnie Anatol Gotfryd próbuje stanąć na nogi w socjalistycznej...

Poruszając opowieść o losach wojennego wygnańca - polskiego Żyda.

Jak tysiące Polaków i Niemców, Anatol Gotfryd doświadcza losu wygnańca: w 1939 roku pozornie bezpieczną wiejską sielankę galicyjskiego świata przerywa wkroczenie Armii Czerwonej, a dwa lata później - niemiecka okupacja. Unikając o włos deportacji do kacetu, po wojnie Anatol Gotfryd próbuje stanąć na nogi w socjalistycznej Polsce. Jednak już wkrótce odczuwa rosnący nacisk komunistycznej władzy i ponownie ucieka, tym razem do "zapalnego" Berlina Zachodniego.
Wbrew wszelkim obawom i dość nieoczekiwanie - spodobały mu się i Niemcy i mieszkańcy tego podzielonego między cztery mocarstwa miasta, w którym wkrótce poznaje całą awangardę: od Baselitza i Lüpertza po Güntera Grassa, Petera Steina i George´a Tabori.
Jego poetycka opowieść to relacja z życia pełnego przygód, wbrew wszystkiemu pozostającego zawsze pod dobrą gwiazdą.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: okładka wydawcy

basiekch | 2014-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, II W. Ś.
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Ciekawa książka, napisana bardzo subiektywną ręką. Autor opisał głównie to, co się działo w jego obrębie terytorialnym i co dotyczyło jego osoby, bądź jego bliskich. Lubię takie publikacje, człowiek jakby dotyka czyjegoś życia, ciekawego życia, bo takiego, które było uczestnikiem wielu ważnych okresów historycznych: od okresu przedwojennego po komunizm... Język nie pompatyczny, ale też nie prostacki. Ot interesująca publikacja dla ludzi, którzy lubią zajrzeć do cudzego życia, szukając w nim ciekawostek historycznych.

nataliemariep | 2017-06-24
Giuseppe | 2016-08-12