Kobieca przyjaźń - prawda czy mit

Tłumaczenie: Magdalena Ciszewska
Wydawnictwo: W drodze
The friendships of women. Overcoming the pain and releasing the power
978-83-7033-711-7
kobiety, przyjaźń, relacje
Agata

Książka podejmuje bardzo ciekawy i rzadko poruszany temat przyjaźni między kobietami. Świetnie napisana, wciągająca, poruszająca, ożywiająca, dająca do myślenia. Choć oczywistym adresatem książki są kobiety, może być również interesująca dla mężczyzn, którzy chcieliby zrozumieć na przykład fenomen „przyjaciółek żony”. Dee Brestin pisze w szczery sposób, czasami bardzo osobiście, czasami w...

Dee Brestin pisze w szczery sposób, czasami bardzo osobiście, czasami w sposób profesjonalny, patrząc z dystansu, nazywając problemy, analizując je, wskazując możliwe rozwiązania. Nie stroni też od tematów trudnych, np. relacji synowa – teściowa, problemu miłości lesbijskiej, zazdrości. "Kobieca przyjaźń…" nadaje się zarówno na prezent dla nastolatki, jak i materiał do rozmyślań dla starszej pani. Może także służyć jako podstawa do pracy w grupie dyskusyjnej.

DEE BRESTIN – amerykańska pisarka i znana prelegentka. Wydała szereg książek poświęconych kobietom. Jej książka o przyjaźni między kobietami osiągnęła w USA ponadmilionowy nakład. Współpracuje z Focus on the Family i Moody Radio. Jest wdową, ma pięcioro dzieci.

źródło opisu: http://www.tolle.pl/pozycja/kobieca-przyjazn

źródło okładki: http://www.tolle.pl/okladki/kobieca_przyjazn.jpg

Anna | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Polski tytuł jest jakiś taki nietrafiony. Angielski oddaje bardziej temat książki.

Kobieca przyjaźń jest zadziwiającym fenomenem, ale autorka nie ogranicza się tylko do kobiet. Można też przeczytać tu trochę o panach. Urzekła mnie swoim stylem życia, spostrzeżeniami i poradami. Juź wiem, że chce budować lepsze przyjaźnie, ale wszystko w Jezusie.

Monika | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety. Pięknie opisane przyjaźnie postaci Biblijnych, które powinny być dla nas wzorem przyjaźni. Książka zwraca uwagę na zachowania każdej z nas, opisuje z czego wynikają i jak wpływają na nasze relacje z innymi kobietami. Polecam :)

Leelunia | 2012-05-27
Przeczytana: 27 maja 2012

Książka napisana przez kobietę z dużym doświadczeniem, która, choć książka zawiera pewne podstawy różnych nauk, ale są one dobrze dozowane, traktowane sceptycznie, z przymrużeniem oka.
Po przeczytaniu tej książki zyskuje się nowe spojrzenie na przyjaźń.

DoTTi91 | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Owa pozycja książkowa przedstawiana jest w pryzmacie amerykańskiej kultury i wiary. Dostajemy przeplatankę opisów 3 biblijnych przyjaźni:
- Noemi i Rut,
- Maryi i Elżbiety,
- Dawida i Jonatana.
Nie mogę w pełni orzec, że jest to uniwersalna czysto psychologiczna pozycja o przyjaźni kobiecej.
Dlaczego? Raz, że wiele kwestii jest poruszanych równolegle z Biblią (no tak, czego można byłoby spodziewać się, gdyż została wydana przez wydawnictwo chrześcijańskie). Dwa - osoby homoseksualne, które chcą zagłębić wiedzę o tematyce kobiecej przyjaźni i nie tylko, gdyż mamy również opisaną przyjaźń pomiędzy Dawidem a Jonatanem. Sięgając po tą książkę mogą poczuć się niezrozumiale przez niektóre zawarte kwestie.

Jednakże opisy zachowań kobiecej natury są trafnie opisane, rzetelnie, rzeczowo, wiele przykładów przytacza nam różnicę między psychologicznymi aspektami na linii kobiety - mężczyźni - godne uwagi.

Jedna z kwestii była drażniąca iż kobiety i ich zachowania były przedstawiane jako...

_martiness_ | 2013-09-10
Przeczytana: 06 września 2013

Książka pisana w zupełnie innych realiach - ewangelickich (chyba) wspólnot chrześcijańskich w Stanach. Mimo to książka zawiera wiele ciekawych myśli, które warte są przemyślenia i zastosowania. Kompetentna autorka, można powiedzieć "mentorka" :)
Poboczna refleksja po lekturze tej książki: jak dobrze, że mamy naukę Kościoła i nie musimy się posiłkować swoimi przypuszczeniami, które potem odwołujemy (o tym jak w pierwszym wydaniu zaleca się składanie "ślubów przyjaźni", a teraz zdecydowanie odradza).

Aga | 2016-05-16
Justyna | 2015-01-21