Życie i obyczaje kleru w Polsce średniowiecznej

Wydawnictwo: Universitas
8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna
Zimek

Opracowanie historyczne dotyczące życia kleru w średniowieczu na podstawie dokumentów prawno-kościelnych.
Autor -Ksiądz Jan Fijałek - to najwybitniejszy historyk polskiego Kościoła.(...)Wznawiana obecnie rozprawa o życiu i obyczajach kleru w Polsce średniowiecznej była podstawą otrzymania przez młodego katechetę gimnazjalnego tytułu docenta w zakresie historii Kościoła (...)

źródło opisu: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/zycie_klerusrdnw_00.html

Viator | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 08 lutego 2017

Jak najbardziej polecam, jest to książka typowo naukowa, lecz w odróżnieniu od wielu nam współczesnym prac naukowym (gdyż książka Fijałka ujrzała światło dzienne pod koniec XIX stulecia) jest krótka a treściwa. Na ledwie 80 stronach autor zmieścił ówczesny, a na dobrą sprawę w większości kwestii wciąż aktualny, stan wiedzy na temat obyczajów kleru w średniowiecznej Polsce. Nowe wydanie tej książki zawiera tłumaczenie łacińskich źródeł przytaczanych przez autora oraz uzupełnienie literatury podawanej przez Fijałka (nie tak duża tego ilość pokazuje, że stan naszej wiedzy nie zmienił się zbytnio od stu lat).
Jeszcze raz serdecznie polecam.

Atol | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Chęć przeczytania książki pojawiła się po przeczytaniu ciekawego artykułu w Histmag. Przypisy do artykułu skierowały mnie na tę książkę i było to bardzo ciekawe doznanie. Nie z tej epoki, ciekawe tematycznie i językowo.

grumpy_rabbit | 2015-10-11
maciej | 2013-10-21