Powstanie życia od atomu do komórki

Tłumaczenie: Ludwika Zagórska
Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Les origines de la vie, de l'atome à la cellule
biochemia
Aleksandra

Od zarania dziejów ludzkości jedno pytanie nurtowało człowieka - jak powstał świat, jak powstało życie. Istniało mnóstwo teorii i poglądów, problem ten od wieków był terenem pasjonujących walk nauki z religią. Do ostatecznego zwycięstwa nauki przyczynił się Karol Darwin, udowadniając teorię ewolucji roślin i zwierząt. Jej zakres jest jednak większy, odnosi się do całej materii. Wychodząc z...

Wychodząc z tego założenia, autor niniejszej książki stara się zgłębić problem przejścia materii w życie. Polega ono na powolnej przemianie atomów, cząsteczek, później makromolekuł w związki, które żyją - białka, grudki cytoplazmy. W sposób ciekawy opisuje i "pomaga zrozumieć" doświadczenia i wyniki badań naukowych prowadzone przez wielu specjalistów. Uwzględnia wszystkie dziedziny wiedzy - biologię molekularną, chemię, fizykę, geologię, które mogą ułatwić odpowiedź na pytanie - jak powstało życie?

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1969

źródło okładki: Zdjęcie autorskie