Krytyczna terapia

1997-01-01
Zbigniew A. Królicki
thriller medyczny

Okładka książki Szósty cel Maxine Paetro, James Patterson
Szósty cel Maxine Paetro, Jame...
Okładka książki Najgorsza sprawa Michael Ledwidge, James Patterson
Najgorsza sprawa Michael Ledwidge, J...

Bardzo dobra książka. Jest dużo zwrotów akcji, ciągle coś się dzieje i dużo tajemnicy. Do samego końca trudno się połapać kto jest zły. Na pewno przeczytam więcej książek tego autora.

Niezły, trzymający w napięciu thriller medyczny, chociaż ekranizacja z 1996 roku ma baaardzo niewiele wspólnego z literackim pierwowzorem. Najpierw obejrzałem film i zaskoczyło mnie, jak bardzo on i książka się od siebie różnią (nie jest to oczywiście zarzut wobec Palmera, on był pierwszy).
Tak czy siak, polecam zarówno powieść, jak i ekranizację, z zastrzeżeniem, że to drugie należy traktować jak osobny byt.

P.S. Nie do końca spodobało mi się tłumaczenie Zbigniewa Królickiego. Momentami aż bije po oczach kalka z jęz. angielskiego, jak choćby na str. 118. "Be my guest" nie tłumaczymy jako "Bądź moim gościem", tylko "Proszę, zapraszam" (np. pozwalając komuś zrobić coś jako pierwszemu). Na początku książki indiański przewodnik stwierdza, że "nie możecie jej (tej drogi - przypis własny) ominąć", a powinno być" nie możecie jej przegapić" - z ang. "You can't miss it". W innym przypadku mamy słowo "funduszów" zamiast funduszy".

W Bostońskim szpitalu młody, inteligentny lekarz odkrywa przypadkiem spisek nielegalnej terapii, dzięki nagłym zdarzeń podczas dyżuru w szpitalu. Łączy fakty i postanawia odkryć kto, jak i w jaki sposób zostaje zrealizowana po cichu krytyczna terapia. Po wszelkich starań w końcu dowiaduje się więcej, gdzie wywołuje lawinę problemów. Grozi mu wielkie niebezpieczeństwo, ale podejmuje ryzyko i za wszelką cenę chce odkryć całą prawdę. Między czasie pojawia się wątek miłosny - podoba mi się jak swobodnie jest napisana ta książka. Również powstał film, który zamierzam obejrzeć.

Lubię książki z tamtych lat 😊

Lubię książki z tamtych lat 😊

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie jej filmowa adaptacja, którą obejrzałem wiele lat temu, a która bardzo mi się podobała. Okazuje się, że film z książką ma wspólne może 10% fabuły, więc można powiedzieć, że przygodę przeżywałem na nowo bez większych spoilerów. I choć film oraz książka tak się od siebie różnią to obie pozycje uznaję za bardzo dobre i wciągające media,które mogę polecić z czystym sumieniem.

Fabuła trzyma w napięciu. Podobał mi się wątek miłosny. Nadawał on więcej dramaturgii.
Eric to ambitny i pracowity lekarz,który nie zaprzedał siebie, aby awansować na zastępcę ordynatora. Mimo przeciwności rozwikłał wraz z pewną dziewczyną zagadkę "znikających" ciał ze szpitala. Ciał bezdomnych. Ciała poddane były toksynie które oprócz mózgu "wyłączała" wszystkie narządy. Później takie osoby były wykorzystywane do eksperymentów medycznych a dokładniej do preparatu zabijającego bakterie i wirusy DS-19.

Nakręcono film, ale moim zdaniem jest słaby porównując go do książki. Brak tych samych miejsc, imion bohaterów czy wątków.

Nie jestem fanką przeplatanych/skakanych rozdziałów, więc za to odejmuję oczko :p Ale pomysł ciekawy, trzyma w napięciu do samego końca :)

To moje pierwsze spotkanie z autorem - mistrzem thrillerów medycznych. Dla mnie świetna książka. Wartka akcja, intryga, tajemnice - a wszystko dotyczy milionerów leczących się w prywatnej klinice, do której przylatują własnymi helikopterami. Przesłanie dla BOGATYCH - nigdzie nie jesteście bezpieczni. Na pewno będę "spotykać się" jeszcze z Panem Palmerem. Polecam

Po prostu dośc dobry kryminał :)

Po prostu dośc dobry kryminał :)

Zaskakujący obrót akcji. Świetna książka.

Zaskakujący obrót akcji. Świetna książka.

• Thriller medyczny
  • Thriller/sensacja/kryminał