Kostaryka. Podróże marzeń

Tłumaczenie: Jolanta Kubiak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Podróże marzeń (czerwona)". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mediaprofit
Insight Guides - Costa Rica
przewodnik, Kostaryka
kamk

Podróże marzeń to przewodniki, które zabiorą cię w niezwykłą podróż po najciekawszych miejscach świata.

ArtZ72 | 2016-12-15
Przeczytana: 2011 rok

Kostaryka to jedna z republik Ameryki Środkowej, często nazywanych "bananowymi". Nazwa ta sugeruje ich zależność od rolniczych monokultur (bananów, kawy, ananasów itd.), neokolonialne porządkowanie interesom bogatej Północy (głównie USA), niestabilne, autorytarne rządy, wojny domowe, ubóstwo znacznej części mieszkańców. Jednak w wypadku Kostaryki stereotypy te są chybione i bardzo krzywdzące. Jest to bowiem kraj o stabilnej demokracji, relatywnie zamożny na tle np. Nikaragui czy Hondurasu. Od końca lat 40-tych kraj ten obywa się bez sił zbrojnych, a zaoszczędzone w ten sposób środki władze przeznaczają na rozwój edukacji, opieki zdrowotnej, infrastruktury i inne programy użyteczności publicznej. Próżno tu szukać ostentacyjnego bogactwa elit i skrajnej nędzy wykluczonych generującej przestępczość i konflikty społeczne dotykające wiele krajów latynoskich. Kostaryka wyróżnia się też wśród sąsiadów troską o środowisko naturalne: około 25% jej obszaru zajmują parki narodowe i rezerwaty...

Lassbelin | 2012-08-12
Marysieńka | 2011-09-20