Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Cykl: Herkules Poirot (tom 33) | Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Adventure of the Christmas Pudding
Dzieckokwiatu

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" to zbiór 6 opowiadań wybranych przez samą Agatę Christie, w których występuje dwoje jej najlepszych detektywów: Herkules Poirot i Jane Marple. Każde z tej trójki ma tu swoje faworyty: "Zagadka hiszpańskiej skrzyni" jest ulubioną sprawą Poirota, "Szaleństwo Greenshawa" przyprawia o rumieniec dumy pannę Marple, natomiast sama autorka miała słabość do opowiadania tytułowego. A dla czytelników każda z opisanych spraw będzie pasjonującą lekturą.

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

PABLOPAN | 2015-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Każdy człowiek doświadcza w życiu wzlotów i upadków - również tych finansowych. Ta sytuacja nie omija również bestsellerowych autorów. Wydaje się, że pisząc "Tajemnicę gwiazdkowego puddingu", Chrisitie rozpaczliwie potrzebowała pieniędzy, ewentualnie to wydawca naciskał na szybkie ukończenie zbioru opowiadań. Pomysł na historie jest genialny, ale wykonanie nie zadowala. Akcja prowadzona jest pospiesznie, czytelnik próbuje wyrobić sobie opinię o bohaterach, znaleźć rozwiązanie a tu nagle trach - koniec. Zakończenie większości historii jest naciągane i czyni z Poirota i panny Marple bardziej szarlatanów niż mistrzów dedukcji. Oczywiście to właśnie dwójka detektywów uratowała książkę przed niższą notą, ale pewien niesmak i rozczarowanie pozostaje...

Dominika | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Tom zawiera sześć opowiadań, pierwsze z nich jest również tytułem niniejszej książki. Szkoda tylko, że wszystkie historie nie są związane ze świętami, poza tym w jednej z nich uczestniczy panna Marple (nawet ją lubię), ale to przecież burzy porządek i metodę! :D W pozostałych występuje oczywiście papa Poirot.

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" - bardzo sympatyczne opowiadanie, o tradycjach świątecznych, o Bożym Narodzeniu, które z założenia jest czasem pokoju, ale nie w Kings Lacey. Tutaj mamy do czynienia z makabrycznymi żartami, rubinami, tajemnicami, intrygującymi karteczkami. Poirot spędził naprawdę interesujące święta. :D Winowajcy nie odgadywałam, ale był oczywisty i sama się prawie na coś nabrałam.

"Zagadka hiszpańskiej skrzynki" - służący znajduje zwłoki mężczyzny w skrzyni, podejrzana jest wąska grupa osób. Wydaje się, że są dwie możliwości, ale okazuje się, że trzy. Wskazywałam sprawcę wraz z motywem, ale potem zmieniłam zdanie. :P

"Popychadło" - zabicie pana...

allison | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 września 2014

Dla mnie to jedna ze słabszych książek pani Christie. I wcale nie dlatego, że wolę kryminalne powieści od opowiadań. Po prostu zebrane w tym tomie utwory wydały mi się trochę naciągane; autorka nieraz wspominała, że pisywała na szybko, gdy brakowało jej pieniędzy i odnoszę wrażenie, że te opowiadanie właśnie tak powstały.

Czułam się nieco rozczarowana, gdyż aż w czterech przypadkach szybko odgadłam, kto był sprawcą morderstwa, a wolę, gdy autor wywodzi mnie w pole, lubię być zaskakiwana, zwłaszcza w przypadku lektury takiej mistrzyni kryminału jak Agatha Christie.

Nie można jednak pisarce odmówić pomysłowości, umiejętności wymyślania zawiłych intryg i pogmatwanej fabuły. Dlatego polecam ten zbiór, chociaż z trochę nieczystym sumieniem:).

esa | 2017-12-23

W książce znajduje się 7 krótkich historii i jak dla mnie nie ta o puddingu jest najlepsza. Zaletą tych krótkich tekstów jest to, że non stop coś się dzieje a liczba potencjalnych morderców jest krótka. Wadą niestety jest fabuła sama w sobie. Przez okrojoną ilość stron dla każdej historii, intryga nie zawsze jest wysokich lotów. Mimo to warto ponieważ czytelnik ma frajdę z odgadywania kto tym razem zabił.

Ina | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2017

Zbiór siedmiu opowiadań, będących na nie najwyższym poziomie, jaki wcześniej osiągała Christie. Miło jest zagłębić się w kolejne sprawy Poirot'a i panny Marple, jednak czegoś zabrakło. Napięcia, mocnej intrygi, dreszczyku emocji.

Irmina | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

"'Zagadka hiszpańskiej skrzyni' to ulubiona sprawa Herkulesa Poirota. Uważa, że pokazał w niej najwyższą klasę! Z kolei panna Marple była zawsze zadowolona z przenikliwości, jaką wykazała w 'Szaleństwie Greenshawa'. Moją słabostką jest 'Tajemnica gwiazdkowego puddingu'."

Zgodzę się z tymi trzema zdaniami zawartymi w przedmowie autorstwa Agathy Christie. Ale dorzucę jeszcze jedno - dla mnie najlepsze i najbardziej zaskakujące było opowiadanie "Popychadło".

Bardzo dobry zbiór sześciu opowiadań autorstwa Królowej Kryminału.

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" - momentami przewidywalne, momentami zaskakujące. Świetny klimat i jak zawsze cudowny Poirot.
"NIE JEDZ ANI KĘSA PUDDINGU. KTOŚ, KTO CI DOBRZE ŻYCZY."

"Zagadka hiszpańskiej skrzyni" - zdecydowanie niespodziewane rozwiązanie sprawy!
"Będzie wówczas wiedział, że przegrał... że na próżno popełnił morderstwo doskonałe."

"Popychadło" - jak dla mnie najlepsze z tego zbioru, zaskakujące i zagadka świetnie przez Poirota rozwiązana!...

annamagdalena | 2017-03-11

Och, jak wspaniale poczytać mistrzynię! Zagadki kryminalne pierwszej jakości, pełnowymiarowe bohaterowie, zabawne dialogi, niecodzienne rozwiązania.

Kilka krótkich opowiadań przenoszących w inną rzeczywistość. Królowa kryminału w najlepszym wydaniu. Wszystko absolutnie prawdopodobne, bez dziwnych zakończeń i ukrytych morderców wyskakujących na ostatniej stronie jak diabeł z pudełka.

Uwielbiam Christie za prostotę i prawdopodobieństwo.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Książka ta występuje również pod drugim tytułem: Kradzież królewskiego rubinu i o to właśnie chodzi w tej historii. Pewien nieroztropny książę dał się ponieść emocjom i doprowadził do tego, aby piękna kobieta ukradła mu rubin będący rodzinnym klejnotem. Oczywiście do akcji wkroczy sam Hercules Poirot. Aby rozwiązać sprawę, będzie musiał zdobyć się na pewne poświęcenie - opuszcza swoje wygodne mieszkanie i udaje się spędzić tradycyjne, angielskie święta do majątku Kings Lacey. Dom pełen jest przyjaciół i tradycyjnego jedzenia. Zaspokajając swój apetyt Poirot bada kto jest kim. Ani na chwile nie daje się wywieść w pole.

Tajemnica hiszpańskiej skrzyni jest sprawą dotyczącą morderstwa, którego znacząco zaciekawiło Poirota. Popychadło to także opowiadanie z jego udziałem, rozwiązującego sprawę zabójstwa. Dwadzieścia cztery kosy nawiązuje do kulinarnego tytułu - restauracja staje się miejscem, w którym zaczyna się sprawa. Sen, czyli ostatnia sprawa z Poirotem, jest związana z siłą...

charu | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Z całego mnóstwa tytułów wybrałam ten o gwiazdkowym puddingu (pewnie z racji nadchodzących świąt;). W domowym zaciszu zorientowałam się, że oprócz puddingu, autorka zaserwowała jeszcze kilka innych opowiadań.
Za każdym razem jestem pełna uznania dla talentu pisarki i takiej "głowy do zagadek". Jedyny mały minus to ostatnie opowiadanie "Szaleństwo Greenshawa" w którym miejsce Poirota zajmuje Panna Marple. Pisane jakby na siłę i w którym jest co najmniej jeden poważny błąd co do akcji.
Całość ogólnie na mocne 7.

Lotta | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Zbiór jak najbardziej godny polecenia! Tym bardziej, że w 5/6 opowiadaniach spotykamy się z jedną z moich ulubionych postaci literackich, Herkulesem Poirotem. Jednakże ostatnia zagadka, którą rozwiązuje panna Marple, okazała się jedną z dwóch najlepszych w zestawieniu.

Tajemnica gwiazdkowego puddingu - tytułowe opowiadanie, ale na pewno nie najlepsze. Mimo że jest bardzo przewidywalne, przyjemnie się je czyta z uwagi na bożonarodzeniowy klimat i oczywiście, Herkulesa Poirota. 6/10

Zagadka hiszpańskiej skrzyni - bardzo dobre, nawet nie brałam pod uwagę osoby, która okazała się mordercą! 7/10

Popychadło - najdłuższa pozycja ze zbioru, nazbyt rozciągnięta... Widzimy tu jednak bardzo ciekawe portrety psychologiczne, a rozwiązanie także jest całkiem udane, 6/10

Dwadzieścia cztery kosy - świetna intryga i zakończenie, 7/10

Sen - Moim zdaniem jest to najciekawsze opowiadanie ze wszystkich. Skomplikowane i zaskakujące zakończenie! 8/10

Szaleństwo Greenshawa - nie ma Poirota, jest...