Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim
Cykl: Herkules Poirot (tom 33)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Adventure of the Christmas Pudding
Dzieckokwiatu

Inne wydania

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" to zbiór 6 opowiadań wybranych przez samą Agatę Christie, w których występuje dwoje jej najlepszych detektywów: Herkules Poirot i Jane Marple. Każde z tej trójki ma tu swoje faworyty: "Zagadka hiszpańskiej skrzyni" jest ulubioną sprawą Poirota, "Szaleństwo Greenshawa" przyprawia o rumieniec dumy pannę Marple, natomiast sama autorka miała słabość do opowiadania tytułowego. A dla czytelników każda z opisanych spraw będzie pasjonującą lekturą.

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

PABLOPAN | 2015-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Każdy człowiek doświadcza w życiu wzlotów i upadków - również tych finansowych. Ta sytuacja nie omija również bestsellerowych autorów. Wydaje się, że pisząc "Tajemnicę gwiazdkowego puddingu", Chrisitie rozpaczliwie potrzebowała pieniędzy, ewentualnie to wydawca naciskał na szybkie ukończenie zbioru opowiadań. Pomysł na historie jest genialny, ale wykonanie nie zadowala. Akcja prowadzona jest pospiesznie, czytelnik próbuje wyrobić sobie opinię o bohaterach, znaleźć rozwiązanie a tu nagle trach - koniec. Zakończenie większości historii jest naciągane i czyni z Poirota i panny Marple bardziej szarlatanów niż mistrzów dedukcji. Oczywiście to właśnie dwójka detektywów uratowała książkę przed niższą notą, ale pewien niesmak i rozczarowanie pozostaje...

allison | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 września 2014

Dla mnie to jedna ze słabszych książek pani Christie. I wcale nie dlatego, że wolę kryminalne powieści od opowiadań. Po prostu zebrane w tym tomie utwory wydały mi się trochę naciągane; autorka nieraz wspominała, że pisywała na szybko, gdy brakowało jej pieniędzy i odnoszę wrażenie, że te opowiadanie właśnie tak powstały.

Czułam się nieco rozczarowana, gdyż aż w czterech przypadkach szybko odgadłam, kto był sprawcą morderstwa, a wolę, gdy autor wywodzi mnie w pole, lubię być zaskakiwana, zwłaszcza w przypadku lektury takiej mistrzyni kryminału jak Agatha Christie.

Nie można jednak pisarce odmówić pomysłowości, umiejętności wymyślania zawiłych intryg i pogmatwanej fabuły. Dlatego polecam ten zbiór, chociaż z trochę nieczystym sumieniem:).

Ina | 2017-02-20
Na półkach: 2017, Przeczytane

Zbiór siedmiu opowiadań, będących na nie najwyższym poziomie, jaki wcześniej osiągała Christie. Miło jest zagłębić się w kolejne sprawy Poirot'a i panny Marple, jednak czegoś zabrakło. Napięcia, mocnej intrygi, dreszczyku emocji.

Irmina | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

"'Zagadka hiszpańskiej skrzyni' to ulubiona sprawa Herkulesa Poirota. Uważa, że pokazał w niej najwyższą klasę! Z kolei panna Marple była zawsze zadowolona z przenikliwości, jaką wykazała w 'Szaleństwie Greenshawa'. Moją słabostką jest 'Tajemnica gwiazdkowego puddingu'."

Zgodzę się z tymi trzema zdaniami zawartymi w przedmowie autorstwa Agathy Christie. Ale dorzucę jeszcze jedno - dla mnie najlepsze i najbardziej zaskakujące było opowiadanie "Popychadło".

Bardzo dobry zbiór sześciu opowiadań autorstwa Królowej Kryminału.

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" - momentami przewidywalne, momentami zaskakujące. Świetny klimat i jak zawsze cudowny Poirot.
"NIE JEDZ ANI KĘSA PUDDINGU. KTOŚ, KTO CI DOBRZE ŻYCZY."

"Zagadka hiszpańskiej skrzyni" - zdecydowanie niespodziewane rozwiązanie sprawy!
"Będzie wówczas wiedział, że przegrał... że na próżno popełnił morderstwo doskonałe."

"Popychadło" - jak dla mnie najlepsze z tego zbioru, zaskakujące i zagadka świetnie przez Poirota rozwiązana!...

annamagdalena | 2017-03-11

Och, jak wspaniale poczytać mistrzynię! Zagadki kryminalne pierwszej jakości, pełnowymiarowe bohaterowie, zabawne dialogi, niecodzienne rozwiązania.

Kilka krótkich opowiadań przenoszących w inną rzeczywistość. Królowa kryminału w najlepszym wydaniu. Wszystko absolutnie prawdopodobne, bez dziwnych zakończeń i ukrytych morderców wyskakujących na ostatniej stronie jak diabeł z pudełka.

Uwielbiam Christie za prostotę i prawdopodobieństwo.

charu | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Z całego mnóstwa tytułów wybrałam ten o gwiazdkowym puddingu (pewnie z racji nadchodzących świąt;). W domowym zaciszu zorientowałam się, że oprócz puddingu, autorka zaserwowała jeszcze kilka innych opowiadań.
Za każdym razem jestem pełna uznania dla talentu pisarki i takiej "głowy do zagadek". Jedyny mały minus to ostatnie opowiadanie "Szaleństwo Greenshawa" w którym miejsce Poirota zajmuje Panna Marple. Pisane jakby na siłę i w którym jest co najmniej jeden poważny błąd co do akcji.
Całość ogólnie na mocne 7.

Lotta | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Zbiór jak najbardziej godny polecenia! Tym bardziej, że w 5/6 opowiadaniach spotykamy się z jedną z moich ulubionych postaci literackich, Herkulesem Poirotem. Jednakże ostatnia zagadka, którą rozwiązuje panna Marple, okazała się jedną z dwóch najlepszych w zestawieniu.

Tajemnica gwiazdkowego puddingu - tytułowe opowiadanie, ale na pewno nie najlepsze. Mimo że jest bardzo przewidywalne, przyjemnie się je czyta z uwagi na bożonarodzeniowy klimat i oczywiście, Herkulesa Poirota. 6/10

Zagadka hiszpańskiej skrzyni - bardzo dobre, nawet nie brałam pod uwagę osoby, która okazała się mordercą! 7/10

Popychadło - najdłuższa pozycja ze zbioru, nazbyt rozciągnięta... Widzimy tu jednak bardzo ciekawe portrety psychologiczne, a rozwiązanie także jest całkiem udane, 6/10

Dwadzieścia cztery kosy - świetna intryga i zakończenie, 7/10

Sen - Moim zdaniem jest to najciekawsze opowiadanie ze wszystkich. Skomplikowane i zaskakujące zakończenie! 8/10

Szaleństwo Greenshawa - nie ma Poirota, jest...

--pisarka-- | 2014-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

I kolejny zbiór opowiadań autorstwa Christie. Jest bardzo dużo niespodzianek, takich zaskakujących rozwiązań zagadek, ale temu się już nie dziwię, bo przyzwyczaiłam się, że po Christie można się wszystkiego spodziewać - i to dosłownie wszystkiego :). Mnie najbardziej przypadła do gustu "Tajemnica gwiazdkowego puddingu" - takie bardziej świąteczne - albo "Popychadło". Muszę przyznać, że Christie jest genialna! :)

Uwielbiam takie zbiory opowiadań. Jeśli wiem, że nie mam zbyt dużo czasu, albo np. jadę tramwajem jedna krótka zagadka i dzień jest od razu lepszy :) Mój faworyt to oczywiście gwiazdkowy pudding.

książek: 2085
Renax | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Oceniam ten zbiór opowiadań o Poirocie bardzo wysoko! Moim zdaniem, dorównuje on powieściom o Detektywie, i to tym najlepszym. Jest klimat, dużo humoru i ciekawe zagadki.

Książki, które wprowadzą w świąteczny nastrój

Do Gwiazdki zostały dwa tygodnie, a ty wciąż nie czujesz świątecznego nastroju? Nawał obowiązków sprawia, że przeraża cię myśl o kupowaniu prezentów, których jak zwykle nie udało ci się kupić wcześniej, o sprzątaniu mieszkania i gotowaniu świątecznych potraw? Jako mól książkowy zapewne wiesz, co zrobić!