Pięćdziesięcioletni mężczyzna

Der Mann von funfzig Jahren
romantyzm
klasyka
PrzElmo

Pięćdziesięcioletni major, niespodziewanie dla samego siebie, dowiaduje się, że jest kochany przez młodziutką dziewczynę, córkę swojej siostry, mającą wyjść za jego syna, Flavia. Imponuje mu zainteresowanie Hilarii jego osobą. Szybko doznaje huśtawki uczuć, z przewagą tych, które mają wnieść w jego życie cudowną odmianę. Wzrasta jego poczucie męskości, ale i wzrasta jego lęk przed „utratą darów, jakie czas odbiera...”

źródło opisu: PIW, 1979

źródło okładki: www.vivarium.com.pl

Tamanna | 2017-12-07

Z przyjemnością uwięziona w Indiach (między wciąż jeszcze "Dziejami Indii" Panikkara, "Pradziejami i legendami Indii" Słuszkiewicza,"Praktykami religijnymi w Indiach", a "Hinduizmem" Flooda i..) nie znajduję czasu na inne książki, stąd sięgnęłam na półkę biblioteki po maleńką, bo zaledwie 87-stronicową książeczkę Goethego. Znalazłam w niej obok tytułowego pięćdziesięcioletniego majora, jego siostrę, jego młodziutką, zakochaną w nim od dziecka siostrzenicę Hilarię i jego syna Flavia od lat przyobiecanego Hilarii na męża. Oprócz kilku pobocznych postaci pojawia się też w tej opowieści budząca we Flavio płomienne uczucia kokietująca mężczyzn wdowa głosząca "Pieśni miłosnych nie lubię ani czytać, ani słuchać. Szczęśliwym kochankom zaczynamy od razu mimo woli zazdrościć, a nieszczęśliwi zawsze nas nudzą".
Rozpoznanie afektu w młodziutkiej Hilarii budzi w majorze tęsknotę za nowym życiem, za nadzieją na odmłodzenie się. Dowiedziawszy się, że jest kochany przez młodą dziewczynę major...

DoTTi91 | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Krótka powiastka idealnie wpasowująca się we współczesne kanony.
Wczytujemy się w uczucie młodej niewiasty do starszego mężczyzny tu. własnego wuja. Okazuję się, że to uczucie nie jest jednostronne. Jego syn miał poślubić swą siostrę lecz bez początkowego skutku, gdyż miłością obdarzył wdowę. Chcąc przypodobać się młodej siostrzenicy Major aplikował sobie kosmetyczne zabiegi. Długo jednak to nie trwało. /Jakby nie było w dzisiejszych czasach jest to na porządku dziennym botoksy i inne zabiegi chirurgiczne. Nie zapominając o związkach ze sporą różnicą wieku./
Po przejściach młodzi zbliżają się delikatnymi kroczkami do siebie, tak jak było ustalone na początku. Major musiał zrozumieć sytuację spotykając się zarazem z wdową i siostrą swoją, która robiła za mediatora.

'Co ma być czyje, to i piorun nie rozbije'.

Alison | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Literatura Goethe'go ma coś w sobie takiego, co wzbudza we mnie sympatię. Ta z pozoru prozaiczna i krótka opowiastka przypadła mi do gustu od pierwszej strony. Może i już się o czymś takim czytało, ale i tak znalazłam w niej dla siebie nowe mądrości.
Nie ma jak przywiązać się do bohaterów, oceniać, który jest lepszy czy gorszy, bo wszystko jest tak opisane, że musimy na nich patrzeć tylko ze swojej perspektywy. Nie narzucają nam się poglądy bohaterów ani narratora.
Mogłoby się wydawać, że opisane zostało to powierzchownie, ale wcale tak nie jest. Zabieg dystansu jest jak najbardziej korzystny, dla tej krótkiej opowiastki.
Tylko znów nie rozumiem zakończenia... Może coś pominęłam albo muszę przeczytać pozostałe części cyklu.

Maille | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

Mój wspaniały Goethe. Klasyczny humor, widoczny dystans do siebie, zindywidualizowane spojrzenie na świat i ówczesne społeczeństwo. Ciekawa narracja, uniwersalny wątek i refleksje na vanitatywne tematy. A zakończenie? No cóż. Pozostawia wielką swobodę w interpretacji. Cóż mogę rzec więcej... po raz kolejny się nie zawiodłam, mistrzu mój.

Jędrzej | 2018-04-26
KotGacek | 2017-05-10