Chaos : narodziny nowej nauki

Tłumaczenie: Piotr Jaśkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Światowy Bestseller". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Chaos
8386211997
teoria chaosu, nauka,
hunter

"Chaos" opisuje narodziny nowej nauki, która widzi porządek tam, gdzie dotychczas obserwowano tylko przypadek, nieład i nieprzewidywalność, czyli chaos. Jak mówi Douglas Hofstadter, "Okazuje się, że tajemniczy typ chaosu czai się tuż za fasadą porządku - i co więcej, głęboko wewnątrz chaosu czai się jeszcze bardziej tajemniczy typ porządku".

betelgeuze | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Bardzo dobra książka popularnonaukowa. W zestawieniu z niektórymi klasykami (np. "Podwójna helisa") jest to po prost wyższa półka tego typu literatury. Fakt, że materiał właściwie w całości jest odmienny od tego, co znajduje się w programach nauczania, jest tu zaletą. W każdym momencie książki mamy do czynienia z nowymi postaciami, nazwiskami, teoriami. Owszem, kilka pojęć z zakresu teorii chaosu weszło już do nauki/kultury/języka, ale zdecydowana większość wydaje mi się jednak być nieprzyswojona, także przez tzw. wykształconych laików. Po przeczytaniu narzuca się jedno: kolejna, bardziej dokładna lektura. Galeria postaci, które przewijają się w zawrotnym tempie na kartkach "Chaosu" jest niesamowita, tym bardziej, że akurat tę nową dziedzinę wiedzy tworzyły wyjątkowo barwne osobowości, stojące w poprzek paradygmatu nauki i utartych ścieżek. Autor konsekwentnie realizował zasadę "żadnych równań", choć akurat wydaje mi się, że w kilku miejscach byłoby po prostu ciekawie te równania...

Kris | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016