rozwiń zwiń

Batalion czołgów

Okładka książki Batalion czołgów
Josef Škvorecký Wydawnictwo: Pogranicze Seria: Meridian literatura piękna
310 str. 5 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Meridian
Tytuł oryginału:
Tankový prapor
Wydawnictwo:
Pogranicze
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
310
Czas czytania
5 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
8386872640
Tłumacz:
Andrzej S. Jagodziński
Tagi:
Josef Skvorecky Czechy
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
203 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Kolejna książka satyryczna o wojsku, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka, opowiadająca o życiu batalionu czołgowego z armii czechosłowackiej w czasach stalinowskich. Mamy tu z jednej strony totalnych olewaczy, z drugiej zwariowanych służbistów; konfrontacja tych dwóch postaw zawsze wzbudza śmiech. Nie jest to klasa Szwejka, ale i tak podczas czytania bawiłem się świetnie.

Nieodparcie śmieszna książka o wojsku komunistycznym, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka. Pisał ją Skvorecki z autopsji a rzecz cała dzieje się w 1951 w jednostce pancernej gdzieś na prowincji czechosłowackiej. Mamy tu z jednej strony żołnierzy i podoficerów w większości totalnie olewających wojsko, i paru służbistów, którzy traktują swoją służbę bardzo poważnie. I jak zwykle, uderza wręcz olbrzymia rozpiętość między regulaminami, instrukcjami, planami i innymi wspaniałymi dokumentami a szarą rzeczywistością. Ciągle coś nie pasuje, nie działa, ktoś coś olewa, spieprzy, niedopatrzy. Niemniej zawsze znajdują się głupcy wierzący w moc sprawczą regulaminów i instrukcji, jak major Boroviczka, przypominający porucznika Duba ze Szwejka, który lubi w nocy zaskakiwać żołnierzy na służbie, a to (w teorii) przygotowujących się do ataku czołgowego, a to pilnujących osadzonych w wojskowym areszcie. Owe kontrole, i różnica stanu faktycznego z idealnym (według regulaminu i instrukcji) były dla mnie źródłem wielkiego rozbawienia.

Fajne są też liczne przykłady amatorskiej twórczości żołnierskiej, bardzo promowanej przez władze komunistyczne. Niestety, zamiast pisać czy śpiewać o obronie ojczyzny i wierności socjalizmowi, wojacy raczej interesują się odwiecznymi tematami jakże popularnymi w koszarach: Oto piękny przykład samorodnej twórczości:
„Anka, Anka, gdzie ją trzymasz?
Powiadają, że jej nie masz!
Ja ją z papieru uszyję,
W ten sposób sobie użyję!”

Dużo słabiej wypada Skvorecki, gdy opisuje świat za murami koszar, to świat nudny, smutny i mało pociągający: szarość i karierowiczostwo. W koszarach chociaż króluje zupacki, sprośny i wisielczy humor. Niemniej książka ma raczej wymowę ponurą, i żołnierze i oficerowie, za wyjątkiem paru idiotów, zdają sobie sprawę, że marnują cenne lata za murami koszar, bo cały ten bajzelowaty system nie uczyni z nich dobrych wojaków (wystarczy wspomnieć wspaniałą scenę strzelania z czołgów do nieprzyjaciela w obecności doradcy radzieckiego). A gdy za bardzo przegną pałkę, to grozi im karne zesłanie do pracy w kopalni.

Nie jest to klasa Szwejka, ale i tak podczas czytania bawiłem się świetnie.

Kolejna książka satyryczna o wojsku, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka, opowiadająca o życiu batalionu czołgowego z armii czechosłowackiej w czasach stalinowskich. Mamy tu z jednej strony totalnych olewaczy, z drugiej zwariowanych służbistów; konfrontacja tych dwóch postaw zawsze wzbudza śmiech. Nie jest to klasa Szwejka, ale i tak podczas czytania bawiłem się świetnie....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    241
  • Chcę przeczytać
    181
  • Posiadam
    71
  • Literatura czeska
    12
  • Ulubione
    9
  • Czechy
    4
  • 2012
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2018
    2
  • Lit.czeska
    2

Cytaty

Więcej
Josef Škvorecký Batalion czołgów Zobacz więcej
Josef Škvorecký Batalion czołgów Zobacz więcej
Josef Škvorecký Batalion czołgów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także