Fables: Arabian Nights (and Days)
Baśniogród, Adwersarz
komiksy
dasilwa

Mieszkańcy Baśniogrodu dowiedzieli się w końcu, kim jest Adwersarz. Nadszedł więc czas, by poważnie zabrać się za przygotowania do obrony ich twierdzy w docześniackim świecie. A to oznacza zawieranie aliansów z każdym, kogo nie dosięgły legiony Adwersarza. Jednak przybycie do Baśniogrodu delegacji Baśniowców z odległych Stron Arabskich dowodzi, jak trudne może być budowanie takich koalicji, zwłaszcza gdy jedna ze stron skrywa przed resztą Broń Magicznego Zniszczenia.

"Baśnie. Arabskie noce (i dnie)" to album złożony z zeszytów 42-47 cenionej serii, stworzonej przez Billa Willinghama.

źródło opisu: [Egmont, 2010]

Yave | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Fakt, to jak na razie najgorszy tom "Baśni" ale czy przy tym tom zły? W żadnym wypadku, jego jedyną wadą jest niewykorzystanie do końca potencjału drzemiącego w świecie arabskich baśniowców. Bo o tym właśnie opowiada ta część - o odwiedzinach magicznych gości ze Wschodu, z Sindbadem na czele. Jakie mają zamiary? Co ukrywają? Czy będą pomocą w walce z Adwersarzem czy może raczej służą jako szpieg?

Zderzenie dwóch różnych kultur prowadzi do kilku ciekawych sytuacji i żartów na tle językowym, ale komiks opiera się w całości na jednym wątku i nawet nie próbuje go urozmaicić. Ot, stało się i tyle. Lecimy dalej. Jasne, świat arabskich baśni rozszerza uniwersum i daje nadzieję na ciekawsze rozwiązania w przyszłości, ale... mogłoby być lepiej, no. Poza tym nie da się ukryć, że aktualna ekipa przebywająca w Baśniogrodzie nie dorasta swoim poprzednikom do pięt. Lubię Uroczego i Niebieskiego, ale, kurde, Bigby wróc!

Ocena podwyższona dzięki końcowej, bardzo dobrze napisanej opowiastce o...

Arthaniel | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Arc z arabskimi baśniowcami taki sobie, ale historyjka poboczna o parze drewnianych żołnierzyków, które zapragnęły stać się ludźmi, by doświadczyć miłości - majstersztyk! Cudo, cudo, cudo! Ja chcę tych dwoje w głównej obsadzie! (Swoją drogą, nie zdziwiłbym się wcale, gdyby ten wątek zainspirował twórców serialu "Zawód: Amerykanin" :P. Przecież to dokładnie to samo jest, tylko w trochę innym settingu ;D!).

Czas na komiks | 2015-02-17

Od zasady, że każda świetna seria ma też słabsze odcinki nie ma odstępstw. Każdy genialny serial, seria komiksowa czy nawet seria gier zawiera odcinki, które nie są złe, ale nie dorównują pozostałym odcinkom poziomem. Tak właśnie jest z siódmym komiksem Fables – Arabian Nights (and Days). Komiks, który bardzo ciężko byłoby mi ocenić jednoznacznie z wielu powodów.

Abstrahując od poprzednich części, komiks ten oceniłbym, jako typowego średniaka. Nieporywająca fabuła opierająca się na jednym wątku, który raczej nie jest szczytem możliwości scenarzysty, nie wzbudza w czytelniku jakiś wyższych emocji ani zbytnio nie zaskakuje. Można nawet pokusić się o sformułowanie, że potencjał pomysłu został zmarnowany. Otóż w tym komiksie mamy do czynienia z bardzo ciekawym pomysłem, do Fabletown przyjeżdża delegacja postaci z arabskich baśni, z Sindbadem na czele. Starcie dwóch kultur powoduje dużo mocnych zgrzytów, co nie podoba się wszystkim z delegacji arabskich baśni.

Cała recenzja na...

Maynard | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Kolejna, udana przygoda ze świata Baśni, jednakże w mojej opinii, troszkę gorsza od poprzednich, ot taki epizodzik wprowadzający Baśniowców z arabskich legend z dżinem na deser. Troszkę humoru, troszkę napięcia. Dobry przerywnik przed kolejnym zeszytem, "Wilkami".

Mac | 2016-10-25
Przeczytana: 28 października 2016