Magiczny tygiel : o pochodzeniu atomów

Tłumaczenie: Jacek Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Magic furnace
837298428X
cząstki elementarne, kosmologia,
hunter

"Magiczny tygiel" stanowi opis odkryć, które doprowadziły do ujawnienia tajemnicy atomów i pomogły wyjaśnić początki życia. Jest to jedna z największych detektywistycznych historii w historii nauki. W istocie są to dwie splecione ze sobą historie: historia atomów i ich pochodzenia oraz historia gwiazd i ich funkcjonowania. Żadnej z tych historii nie można opowiedzieć osobno, ponieważ gwiazdy zawierają klucz do sekretu atomów, a atomy stanowią klucz do tajemnicy gwiazd.

Jędrzej Sadłoń | 2011-05-16
Przeczytana: kwiecień 2011

Chown posiada niesamowity talent o powiadania o rzeczach elementarnych w przyrodzie. Podobnie jak Hawking wychodząc od tematu budowy materii i atomu, odkrywców praw fizycznych; na zasadzie luźniej dygresji przechodzi w kolejny temat który rozwija nie pozostawiając czytelnika w spokoju. Fascynująca lektura od budowy atomu i pierwiastków po najwazniejsze odkrycia astronomiczne, mechanizm działania i budowy gwiazd. Pozycja obowiązkowa.

Leśna_panna | 2016-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Jestem bardzo zadowolona, że właśnie tę książkę wybrałam jako odskocznie od powtarzania materiału na studia.
Książka napisana językiem zrozumiałym zarówno dla osoby pasjonującej się fizyką/astronomią/astrofizyką/cząstkami w domowym zaciszu, przy czym nie jest jak większość popularnonaukowych wypocin. Autor nie tłumaczy faktów czytelnikowi jak "krowie na miedzy", dlatego treść nie zanudza nawet studenta fizyki :).
Podoba mi się bardzo ilość przywołanych ciekawostek z zakresu historii fizyki, przybliżenie biografii czołowych nazwisk ze świata nauki, ale również tych zapomnianych. Wszystko napisane w formie bardzo treściwej i zrozumiałej.
Polecam zainteresowanym tematem cząstek.

Krzysztof_g | 2013-08-06

Warto popularyzować naukę w mądry sposób - czyli tak jak Marcus Chown ;)

Leszek | 2018-06-21
Przeczytana: 27 kwietnia 2018