Genealogia ocalonych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
II wojna światowa
historyczna
Agnieszka

Autor zastrzega, że nie mamy do czynienia ani z naukową rozprawą, ani ze sprawozdaniem, ani też z pamiętnikiem, lecz ze zbiorem impresji z pięciolecia 1939-1944, zasługującego na miano epoki. Lesław Bartelski pisze: "Były to lata niełatwych doświadczeń, w których za zgodność postawy ideowej z życiem płaciło się zazwyczaj ceną najwyższą". Autor ukazuje okupację z perspektywy środowisk literackich i młodych, 20-letnich twórców, na których spadł ciężar historii. Nie chcieli się pod nim ugiąć, ambitnie pragnęli piórem zmieniać rzeczywistość. A ta, bezwzględna, zniszczyła całą poetycką generację.

źródło opisu: Opis autorski

Agnes | 2016-01-29

"Genealogia ocalonych" jest idealnym tytułem dla tej książki. Historie bohaterów - ludzi, którzy żyli, tworzyli i kochali - plączą się jak gałęzie wielkiego drzewa. Drzewa, który nazwać można historią, jej częścią - tym ciemnym czasem w dziejach ludzkości. Niezwykłe uczucie móc spojrzeć na poetów czy pisarzy nie przez pryzmat ich dzieł, a poprzez opowieść o nich, relacje nie pozbawione subiektywnego komentarza, ale właściwie bardzo obiektywne w przedstawianiu kolejnych osób.
Trudno stwierdzić czy książka jest wolna od utrwalania mitu o wspaniałych i niezłomnych... Dla mnie pokazuje ona ludzi, którzy naprawdę "byli" i zapisali się w pamięci nie tylko ze względu na twórczość, swoiste exegi monumentum, ale przede wszystkim ze względu na to jacy byli. "Ocalonych" bo ich dzieła zostały, a w nich oni sami.

-kropka | 2011-08-09
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Książka bardzo dobra. Żaden pamiętnik, żadna rozprawa, a tylko opowieść z "czasu pogardy," pisana przez człowieka, który chcąc nie chcąc bierze w nim aktywny udział. Polecam osobom, chcącym poznać bliżej pokolenie kolumbów, a zwłaszcza dwóch poetów tego czasu, Baczyńskiego i Gajcego. Dodatkowym atutem są setki (no dobra, przesadziłam: niech będzie kilkadziesiąt)ich wierszy, cytowane w kontekście konkretnych wydarzeń z ich życia oraz podjęty szereg prób interpretacyjnych, co sprawia, że człowiek bezproblemowo i zarazem głęboko odkrywa tę poezję, rozumiejąc ja niejako od nowa. Do tego, książka pisana dobrym językiem, taka literatura faktu, przemieszana z poezją... polecam!

justyna | 2016-08-28
Na półkach: Warszawa, Przeczytane