Tajemnica Edith

Inheritance
83-7157-267-0
romans,
Magdalena

Oto powieść znanej wszystkim autorki "Małych kobietek", której dzieje są równie niezwykłe, co sama treść. Napisana przez siedemnastoletnią Louisę May Alcott i schowana tak dokładnie, że sama pisarka o niej zapomniała, została odnaleziona przypadkiem w ubiegłym roku. Wydanie amerykańskie wzbudziło sensację, a tekst zachwyty. W pałacu młodego hrabiego Hamiltona mieszka guwernantka jego...

W pałacu młodego hrabiego Hamiltona mieszka guwernantka jego siostry, dobra i urocza Edith, sierota przygarnięta we Włoszech, oraz kuzynka, nieco przywiędła piękność, baronówna Ida, marząca o bogatym i utytułowanym mężu.

Gdy w odwiedziny przybywa książę Percy, Ida zagina na niego parol, jednak zachwyt księcia budzi skromna Włoszka, której przeszłość kryje mroczną tajemnicę...

źródło opisu: Wydawnictwo Da Capo, 1997

Co jakiś czas muszę sięgnąć po dziewiętnastowieczną klasykę - mój czytelniczy organizm po prostu się tego domaga i tym razem padło na "Tajemnicę Edith".

Ta niewielka objętościowo książka nie należy na pewno do największych osiągnięć literatury anglosaskiej, ale czytało mi się ją z przyjemnością. Poza tym biorąc pod uwagę wiek autorki (zaledwie 17 lat), uznać można powieść na bardzo udaną.

Dzisiejszego czytelnika mogą razić egzaltowane reakcje bohaterów, zbytni sentymentalizm, ckliwość, rzewność... Jednak - jak zawsze powtarzam w takich sytuacjach - lektura klasyki może być udana tylko wówczas, gdy odczytuje się ją w kontekście historyczno-literackim.

Autorka doskonale oddała ducha swojej epoki, w której królują wiktoriańskie konwenanse, a nastrojem fabuła przypomina niektóre powieści Jane Austen.
Postacie z naszego punktu widzenia na pewno są przerysowane i schematyczne, akcja jest przewidywalna, ale nie ujmuje to książce jej uroku. Mamy tu białe i czarne charaktery, jest...

Izabels | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016