10 dzielnych ludzi

978-83-7506-481-0
PRL, komunizm
historia
Krzysiek W

Nie ma jednej prawdy o PRL-u. Podobnie jak nie ma jednego życiorysowego schematu. Jeśli uznać tamte czasy za swoiste piekło dla ludzkich charakterów, ogień, który jednych dewastował, innych hartował i uszlachetniał. Wobec ogromu pokus i stałego nacisku opresyjnego systemu, w którym metodą rządzenia było łamanie jednostek i całych zbiorowości, tak by tworzyli zatomizowaną masę, trudno było pozostać przyzwoitym i nieraz wymagało to heroicznych wysiłków. Było jednak możliwe. (...)
Konsultantem i przewodnikiem po owych czasach pokus i znieprawień jest Piotr Gontarczyk, znakomity historyk, badacz wnikliwy i odważny, a jednocześnie obdarzony darem lekkiego pióra, co powoduje, że jego prace nie tylko poszerzają wiedzę czytelnika o epoce ciągle mało znanej i mocno zakłamanej, ale dostarczają także przyjemności czytania.

źródło opisu: http://multibook.pl/2063,piotr-gontarczyk-10-dzielnych-ludzi.html

źródło okładki: http://multibook.pl/2063,piotr-gontarczyk-10-dzielnych-ludzi.html

Agnieszek | 2012-04-06
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Zadziwiające, jakie informacje mogły się przydać, by komuś dopiec bądź próbować go zniszczyć.
Ciekawe jest prześledzenie drogi osób towarzyszących tytułowym dzielnym w latach PRL-u: kto pozostał wierny ideom? Kto zamienił je na bycie, posiadanie i znaczenie?

Piotr Gontarczyk uchyla zasłonę, która już dawno powinna zostać zerwana, byśmy mogli jako społeczeństwo wyczyścić osady wszelkiego brudu nagromadzone przez dziesięciolecia. Nie da się ukryć jednak, że w cieniu, za tą ciężką kotarą, żyją i działają ludzie mocno trzymający rogi materii. Mininotki w przypisach podające lata życia, a częściej tylko rok urodzenia i opozycjonistów , i ich prześladowców, nie pozostawiają złudzeń - to nie historia, to teraźniejszość.

Można powiedzieć, że książka jest stronnicza (to fakt, już tytuł zawiera ocenę), lecz pokazuje spory fragment historii najnowszej, który budzi emocje.
Sprawnie napisana, niedługa, bogata w dokumenty pozycja.

Może ktoś zechce ją wykorzystać na lekcjach historii w...

oniegow | 2014-07-31
Przeczytana: 2012 rok