10 dzielnych ludzi

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7506-481-0
PRL komunizm

Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...
Okładka książki Afera "ŻELAZO" w dokumentach MSW i PZPR Witold Bagieński, Piotr Gontarczyk
Afera "ŻELAZO&... Witold Bagieński, P...
Okładka książki Obłęd 1944 czy 2013 Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Piotr Gontarczyk, Piotr Gursztyn, Andrzej Horubała, Zdzisław Krasnodębski, Krzysztof Masłoń, Piotr Semka, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Piotr Zychowicz
Obłęd 1944 czy... Sławomir Cenckiewic...

1928

Zadziwiające, jakie informacje mogły się przydać, by komuś dopiec bądź próbować go zniszczyć.
Ciekawe jest prześledzenie drogi osób towarzyszących tytułowym dzielnym w latach PRL-u: kto pozostał wierny ideom? Kto zamienił je na bycie, posiadanie i znaczenie?

Piotr Gontarczyk uchyla zasłonę, która już dawno powinna zostać zerwana, byśmy mogli jako społeczeństwo wyczyścić osady wszelkiego brudu nagromadzone przez dziesięciolecia. Nie da się ukryć jednak, że w cieniu, za tą ciężką kotarą, żyją i działają ludzie mocno trzymający rogi materii. Mininotki w przypisach podające lata życia, a częściej tylko rok urodzenia i opozycjonistów , i ich prześladowców, nie pozostawiają złudzeń - to nie historia, to teraźniejszość.

Można powiedzieć, że książka jest stronnicza (to fakt, już tytuł zawiera ocenę),lecz pokazuje spory fragment historii najnowszej, który budzi emocje.
Sprawnie napisana, niedługa, bogata w dokumenty pozycja.

Może ktoś zechce ją wykorzystać na lekcjach historii w zreformowanej szkole ponadgimnazjalnej? Oby.

• Historia.2.5. PRL
  • Nauki społeczne - historia