Führer

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Brunatna Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
83-86379-40-5
adolf hitler
historyczna
integaah

Adolf Hitler, młody buntownik skłócony z despotycznym ojcem, miał jedno pragnienie: zostać artystą. Odrzucony jednak przez wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych, nie podjął pracy. Trafił do środowiska wyrzutków społecznych, nędzarzy i żebraków. Zaznał głodu, skrajnego niedostatku, chorował. Właśnie wtedy powziął przekonanie, że wszyscy dookoła (zwłaszcza ludzie zamożni, Żydzi oraz biurokraci) dybią na jego życie nieustannie go prześladując. Wybuchła pierwsza wojna światowa i Adolf wstąpił do niemieckiej armii. A potem... W znakomitej powieści autor (znany współczesny pisarz brytyjski) odtwarza życie Hitlera: jego młodość, wyniesienie na szczyty władzy, wreszcie upadek.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://img.archiwumallegro.pl/?690129654

MagdaW | 2016-01-07

Powieść o Adolfie Hitlerze. Realia historyczne zachowane, w bardzo ciekawy sposób ukazana droga kształtowania charakteru głównego bohatera. Akcja zaczyna się, gdy Hitler ma 16 lat i pragnie zostać artystą. Trafiamy z nim do Wiednia, gdzie następuje bolesne zderzenie z rzeczywistością, bardzo trafnie ukazana jest wiedeńska nędza, wszechobecne podziały na bardzo biednych i obrzydliwie bogatych. Później dzięki silnej woli i niezaprzeczalnemu talentowi oratorskiemu AH sięga po coraz wyższe stanowiska i sukcesy, nie będę spojlerować, jak historia się kończy, każdy z nas wie.

Książkę polecam, akcja jest wartka, czyta się szybko, postacie realne, dialogi nie są sztuczne. Daje ogląd na tamten okres historyczny i pomaga zrozumieć mechanizm przejęcia władzy przez Hitlera.

mamalgosia | 2011-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Mam z tą książką problem - nie do końca wiem, jakie było zamierzenie autora, po co ta książka powstała. Jeśli byłaby tylko beletrystką, to jest bardzo słaba. Nie wciąga, nie interesuje. Postacie są kiepsko zarysowane, autor opiera się na podstawowej wiedzy historycznej czytelnika. Książka nie jest spójna, zupełnie nic nie wyjaśnia, zawiera luki logiczne w treści, ma bezsensowne przeskoki akcji. Jeśli ktoś chciałby potraktować tę książkę jako historyczną, to od razu uprzedzam - autor, dla własnej wygody pomija niektóre fakty, inne zaś nadinterpretuje. Dialogi są kiepskie, postacie jednowymiarowe. Być może to taka historia Hitlera w pigułce, dla tych, którzy nie lubią książek stricte dokumentalnych. Być może - nie wiem.

Lucas_Corso | 2016-10-03
Prawnik1984 | 2016-04-16