Pieniądz elektroniczny. Pieniądz przyszłości - analiza ekonomiczno-prawna

Okładka książki Pieniądz elektroniczny. Pieniądz przyszłości - analiza ekonomiczno-prawna Artur Borcuch
Artur Borcuch Wydawnictwo: CeDeWu biznes, finanse
biznes, finanse
CeDeWu

Książka dla osób chcących uzyskać ogólne informacje o pieniądzu elektronicznym i jego uwarunkowaniach prawnych. Autor trochę bezkrytycznie podchodzi do tematu, jednak nie można mu odmówić obszernego i pełnego omówienia zagadnienia elektronicznej waluty. Ponieważ książka ma już 10 lat (rok wydania to 2007),to czytelnik na pewno zauważy zmiany w stosowanych technologiach i pewne różnice między przewidywaniami autora, a rzeczywistością. Niewątpliwie wiele spostrzeżeń jest istotnych i trafnych, zwłaszcza odnoszących się do samej natury pieniądza elektronicznego.

Autor to niewątpliwy erudyta, który prawie każdy akapit wyposaża w przypis. Momentami nabierałem wątpliwości, czy w ogóle wniósł on coś swojego do pracy, czy też tylko poświęcił wszystkie strony na cytowanie innych. Dużą liczbę odwołań do literatury należy uznać za plus, ale w tym szczególnym przypadku mam pewne wątpliwości co do sensu i potrzeby cytowania prawie 340 źródeł na zaledwie 160 stronach..

Bezkrytyczność autora względem regulacji prawnych i bankowości centralnej w kontekście omawianego tematu rzuca się wyraźnie w oczy. Borcuch nie ma nic do zarzucenia obecnemu systemowi, rekomenduje stosowanie zunifikowanego ustawodawstwa na terenie UE w zakresie pieniądza i jakiekolwiek nieuregulowane kwestie uważa za systemową ułomność. Jak zresztą sam zauważa, pieniądz elektroniczny powstał bez biurokratycznej "nadbudowy", jednak trzyma głos większości nieufnie podchodząc do zamiarów prywatnych innowatorów i ich kontynuatorów. To odrobinę paradoksalne zważywszy na niektóre opinie autora, mówiące o nadziei powrotu do wolnej bankowości (przy jednoczesnym założeniu kontroli ze strony... banku centralnego...).

Tak czy inaczej książkę oceniam dobrze. Pomimo upływu czasu przydała się w mojej pracy naukowej, obficie omawia temat, przedstawia historię niektórych rozwiązań pieniężnych, no i stanowi źródło sporej bibliografii.

• NP Prawo
  • NP Ekonomia