Le meneur de loups
wilkołaki, Dumas, powieść
klasyka

„Władca wilków” to powieść należąca do klasyki literatury światowej. Została napisana przez Aleksandra Dumas (ojciec)- mistrza powieści przygodowych, twórcy takich słynnych dzieł jak: „Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo” czy „Królowa Margot”. Jakie masz wyjście - gdy żyjesz w czasach w którym jesteś nikim w porównaniu do żyjących na poziomie dworzan, masz mały domek w lesie, który...

Jakie masz wyjście - gdy żyjesz w czasach w którym jesteś nikim w porównaniu do żyjących na poziomie dworzan, masz mały domek w lesie, który zostaje "splądrowany" przez tych ludzi, a ty sam zostajesz przez nich zbiczowany, a twój charakter nie pozwala na rozpoczęcia normalnego życia bez złości - zawrzeć pakt z samym diabłem.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.wymienksiazke.pl/?page=ogloszenia&run=det&id=2183

Nitager | 2017-06-26

Naiwna i nieco infantylna. Mocno moralizująca. Opowiedziana kwieciście i nieco rozwlekle. Ale nie bez nastroju, choć nie do końca takiego, jakiego bym się spodziewał. Kolejna wersja legendy o profesorze Fauście, albo panu Twardowskim. I choć zaczyna się całkiem zwyczajnie, po pewnym czasie wkracza na scenę tajemniczy czarny wilk. Szatan we własnej osobie, czy tylko jego wysłannik?
Dziś powieść nie jest już w stanie zachwycić. Naiwny, dychotomiczny podział na dobro i zło może dziś jedynie wywoływać pobłażliwy uśmiech. Zwłaszcza, że źródłem zła jest sam Szatan - czy ludzie w tamtych czasach naprawdę nie bali się nikogo innego? A dobro - choć nie wprost - pokazano jako najzwyklejsza wierność kościelnym nakazom. Aż dziw, że obecna władza nie włączyła jej do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych.

Ale przyznaję, że kiedyś mogła ona wywoływać w czytelnikach dreszcze.

| 2011-01-02

„Władca wilków” to książka napisana przez słynnego autora książek z gatunku płaszcza i szpady, z czego najszerzej znanym przykładem będą „Trzej muszkieterowie”. Tym razem jednak Aleksander Dumas wciągnie nas w inną intrygę niż szlachetne i bojownicze przeciwstawianie się niegodziwością tego świata. Będzie to opowieść o człowieku mściwym i chciwy, a opowieść dodatkowo będzie przyprawiona nutką magii.

Główny bohater jest Thibault, młody szewc pochodzący z nizin społecznych o wykształceniu, które przewyższa jego stan. To budzi w nim ambicje, które zaślepiają jego dobroć zastępując ją żądzami. Nie potrafi pogodzić się z losem, który nie sprawił, że urodził się majętnym szlachcicem. Thibault pragnie władzy, bogactwa i szacunku, który mu się należy, ponieważ czuje się kimś lepszym.

Lecz jak zdobyć? I tu nasz bohater podejmuje decyzje, która wysunie się na główny plan historii – pakt z diabłem. Szatan w postaci wilka kusi szewca, by za cenę swej duszy wykupił cały pakiet żądań. Układ...

Kasia | 2017-05-13
RaiderII | 2016-11-13