Udzielne Księstwo Mazowieckie 1247 - 1381 r.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mazowsze - moja mała Ojczyzna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: MOBN MTK w Siedlcach
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-900647-7-4
Mazowsze, Historia, Płock, Czersk
historia
Krzysiek

Do rąk Czytelników trafia drugi zeszyt poświęcony dziejom Mazowsza. W zeszycie pierwszym przedstawiliśmy historię Mazowsza do 1247 r. Niniejszy tomik dotyczy ważnego okresu, kiedy było ono księstwem udzielnym - samodzielnym podmiotem państwowym.

źródło opisu: Wstęp do książki

źródło okładki: Własne

Krzysiek | 2010-12-30
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Ta krótka książeczka na temat Mazowsza, gdy istniało jako oddzielne księstwo, prowadzące samodzielną politykę zagraniczną naładowana jest bogato informacjami.

Co do skruktury: pierwsze rozdziały mówią o hierarchii kościelnej na Mazowszu i poszczególnych miastach, dopiero w drugiej części podana jest historia. To trochę przeszkadza w śledzeniu przyczyn tego, że Mazowsze w tych wiekach wyglądało tak a nie inaczej. Dopiero po poznaniu wydarzeń z lat od Siemowita I do Siemowita III łatwiej jest poruszać się w szczegółowych zagadnieniach.

Ale to na marginesie, bo sama historia Mazowsza była w tych wiekach burzliwa i przez to ciekawa przez ciągłe najazdy Jaćwingów, Prusów i Litwinów. Podziały wewnętrzne, rozdarcie w sojuszach z państwami ościennymi składają się na wybuchową mieszankę, która o mało co nie doprowadziła do unicestwienia Księstwa, zanim nie zostało przyłączone do Korony.

Na półkach