Mały bies

Мелкий бес
literatura rosyjska
klasyka
Ania

"Mały bies", powieść rosyjskiego poety, prozaika i dramatopisarza Fiodora Sołoguba, powstała w 1907 roku. Jej bohaterem jest prowincjonalny nauczyciel Pieriedonow. Poczynania tego cierpiącego na pogłębiającą się chorobę psychiczną dręczyciela uczniów, intryganta i tchórza wkrótce stają się dla otoczenia naprawdę groźne. W małomiasteczkowym świecie Sołoguba nawet trywialna powszedniość jest bowiem podszyta diabłem.

źródło opisu: http://www.culture.pl/

źródło okładki: www.swistak.pl

itysiek_reads | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Prowincjonalne rosyjskie miasteczko z prostymi i jakże prawdziwymi w swych zachowaniach ludźmi. Ośmieszenie gatunku ludzkiego w pełnej krasie, ze wszystkimi naszymi wadami, przerysowanymi i dzięki temu zauważalnymi. "Bo też dzisiejsi ludzie - to parodia rodzaju ludzkiego". Bardzo dobrze wykreowane postaci, książkę czyta się jednym tchem! Autor ukazuje najpodlejsze z ludzkich cech - donosicielstwo, zazdrość, zawiść, obłudę, kłamstwo, pozerstwo, plotkowanie. Każdy bohater przesycony jest złymi cechami i nawykami, a dzieci sprowadza się na złą drogę. Mimo to książka momentami wywoływała uśmiech na mej twarzy, zabawne wymiany zdań i zachowania, szaleństwo głównego bohatera Ardaliona Pieriedonowa, który we wszystkim dopatrywał się podstępu. Jego obawy były tak niezrozumiałe, że aż śmieszne. Książka pokazuje do czego jesteśmy zdolni, gdy mamy w tym swój interes. Godna polecenia. :)

czytający | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Grząskie jest bagno w którym przyszło się poruszać Fiodorowi Sołogubowi. Jednak ludzkie wizerunki potrafią się w nim odbijać nadzwyczaj dobrze, niczym w najlepszej jakości zwierciadle, pozbawionym krzywizn i załamań. Pomimo wszędobylskiego moralnego brudu, wyzierającego z wiecznie zniekształconych charakterów, przebija obraz bardzo dokładny i uwidaczniający istotne prawdy o społeczeństwie. Ze zgrozą można pomyśleć, że przecież to wszystko może dotyczyć nas samych. Nawet przez chwilę zastanawiałem się, na ile mi jest blisko do bohaterów "Małego biesa". Jednak z właściwą ludziom umiejętnością odrzucania od siebie wszystkiego, co niekorzystnie wpływa na nasze dobre samopoczucie, doszedłem do wniosku, że bardzo mi daleko do tych plugawych tworów, wyczarowanych przez wyobraźnię wyśmienitego rosyjskiego symbolisty. Niech tak zostanie, widocznie Sołogub tak dobrze szlifował swoje literackie lustro, że nawet mnie pozbawił możliwości prawdziwego osądu rzeczywistości.

Studium umysłowej...

Mandriell | 2015-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, W 2015
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

DEKADENTYZM W PIGUŁCE.

Za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka czytelnicy otrzymali w swoje ręce powieść, która nie była wznawiana na krajowym rynku od lat siedemdziesiątych XX wieku. Mowa tu o dziele zatytułowanym Mały Bies, rosyjskiego poety, prozaika oraz dramaturga – Fiodora Sołoguba. Powieść została pierwotnie wydana w 1905 roku (niektóre źródła podają rok 1907) w Rosji, a po latach została uznana największym dziełem pisarza. Ten kontrowersyjny do dziś tytuł ma w sobie coś, co jednocześnie przyciąga, jak i odpycha, ale na pewno nie można odmówić Małemu Biesowi jednego – czyta się go w mgnieniu oka.

Zacznę od ustalenia jednej, jakże istotnej kwestii – Mały Bies to dzieło skrajnie obrzydliwe, promieniujące złem na każdej kartce. Paskudne w dziele Rosjanina jest w zasadzie wszystko. Miasteczko i jego otoczenie, bohaterowie (zarówno główny jak i wszyscy pozostali), władza, państwo, ludzkość jako taka. Z tej lektury trudno wyjść cało, nie będąc chociaż przez chwilę po odłożeniu książki...

Hrosskar | 2016-09-06
Przeczytana: 03 września 2016

Fiodor Sołogub był czołowym przedstawicielem dekadentyzmu i symbolizmu a także poetą i dramaturgiem. Pomimo tego w Polsce był on do niedawna praktycznie nieznany w porównaniu do innych rosyjskich pisarzy jak Tołstoj, czy Dostojewski. Przyczyny należy dopatrywać się w braku wznowień jego dzieł - ostatnie wydanie Małego biesa, jego najbardziej znanej powieści, miało miejsce ponad 40 lat temu! Dlatego też bardzo się cieszę, że za sprawą Wydawnictwa Zysk i S-ka została wznowiona ta książka w twardej oprawie z obwolutą i piękną okładką, dzięki czemu polscy czytelnicy będą mieli okazję poznać twórczość Sołoguba.

Mały bies to historia pewnego człowieka, a dokładniej Ardaliona Pieriedonowa - prowincjonalnego nauczyciela w gimnazjum. Pomimo, że cieszy się on powodzeniem i zaufaniem w miasteczku, to od samego początku jak go tylko poznajemy, skarży się w zasadzie na wszystkich i na wszystko. Z czasem nawet wszędzie zaczyna widzieć spiski i donosicieli, którzy tylko chcą mu przeszkodzić w...

Justyna Wydra | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Trafiła w moje łapki książka stara-niestara. „Mały Bies” rosyjskiego pisarza Fiodora Sołoguba ukazał się po raz pierwszy w roku 1907. W roku 2015 „Zysk i S-ka” wznowił ją po polsku. I bardzo dobrze zrobił, „Biesa…” nadal czyta się z zapartym tchem. Mimo, że to książka w gruncie rzeczy obrzydliwa. Paskudni są bowiem absolutnie wszyscy jej bohaterowie. Z głównym na czele. Okoliczności, w jakich historia się rozgrywa, do przyjemnych także nie należą.

Po kolei jednak. Dwa słowa o fabule. Oto mamy niewielkie rosyjskie miasteczko na przełomie wieku XIX i XX. Wszyscy się tu znają i raczej nie lubią. Są znudzeni monotonią prowincji. Czas umilają sobie snuciem intryg, złośliwym obmawianiem bliźnich i robieniem im większych i mniejszych świństw. Tudzież znęcaniem się nad szkolną młodzieżą, w czym celuje szczególnie nauczyciel gimnazjalny Pieriedonow, noszący pretensjonalne imię Ardalion. Osobnik wyjątkowo mały i podły, nawet...

Dolores | 2016-01-18

Za każdym razem gdy czytam książkę rosyjskiego autora, zastanawiam się nad fenomenem tychże pisarzy (i w ogóle całej epoki), ich doskonałego kunsztu literackiego, stylu pisarskiego, znajomości ludzkiej psychiki i tej niebywałej łatwości w kreowaniu często skomplikowanych sylwetek bohaterów. Za sprawą takich książek odczuwam przemożną chęć życia w tamtych czasach...

Kosz_z_Książkami | 2015-07-04

„Mały bies" to przejmujące studium psychologiczne autorstwa rosyjskiego poety, prozaika i dramatopisarza Fiodora Sołoguba. Książka powstała w 1905 roku, jednak nadal nie przestaje zaskakiwać swoja treścią, a nagromadzenie zła i zepsucia w bohaterach powieści nie napawa optymizmem. Zapraszam do wspólnej lektury książki, która z pewnością odciśnie na Was swoje piętno.

Arda­lion Pieredonow główny bohater powieści to prowincjonalny nauczyciel w gimnazjum. Człowiek, którzy nie wierzy w żadne wartości, a co gorsza wszędzie dopatruje się spisków oraz pomówień, które miałyby zaszkodzić mu w objęciu wymarzonej posady inspektora. Pogłębiająca się paranoja sprawia iż zachowania Ardaliona, a także otaczających go osób stają się coraz bardziej absurdalne i godne pożałowania.

Wykreowany przez autora świat – to miasteczko, w którym wszyscy drżą ze strachu przed donosami i pomówieniami, a „papiery” decydują o losie człowieka. Ten zamknięty w sobie światek opiera się na fałszu i dwulicowości...

rusycysta | 2015-10-26

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem z obowiązku. Tym razem cieszyłem się, że lista lektur zmusiła mnie do sięgnięcia po tą pozycję. Niewiele pamiętam, rocznie do przeczytania było 200 dzieł rosyjskich (później radzieckich) mistrzów pióra, dlatego treści komentować nie będę. Ale wrażenia pozostały. W masie nieciekawych książek ta była jednym z nielicznych wyjątków, które warto było przeczytać.

panmrl | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Pieriedonow, głupkowaty i arogancki gimnazjalny nauczyciel w prowincjonalnym mieście, w którym wszyscy są mniej lub bardziej obrzydliwi, marzy o posadzie inspektora, znęca się nad każdym, kto stoi niżej od niego na społecznej drabinie i podlizuje się każdemu, kto stoi wyżej. Pije, boi się donosów, sam donosi - głównie na swoich uczniów, z nadzieją, że zostaną wychłostani przez rodziców - i stopniowo popada w coraz głębszą paranoję. Przyjemna w lekturze satyra na Rosję epoki schyłkowego caratu.

majkaXDXDXD | 2016-01-05

Czytałam tę książkę z ogromnym zaciekawieniem, pochłonęła mnie całkowicie, a bohaterowie mino swego dość groteskowego sposobu bycia wydali się bardzo znajomi. Powieść tą bez znieczulenia pokazuje społeczeństwo, które nie posiada żadnych wartości lecz jedynie daży do osobistych wygód. Z przykrością cechy bohaterów łatwo odnaleźć wsród współczesnych ludzi.